ABD 'de Bulunan Berklee College of Music Okulu

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    ABD 'de Bulunan Berklee College of Music Okulu konusu ABD 'de Bulunan Berklee College of Music Okulu

Kariyerini müzik üzerine kurmaya karar verenlerin hayalini süsleyen okullar vardır. Yıllık eğitim ücretinin 50 bin dolar olduğu bu üniversitelerin kapısından içeri adım atmak için ne emekler harcanır.

Berklee Müzik Teknolojileri Dekanı Stephen Croes, Mersin'den, İzmir'den gelen gençleri tek tek imtihan etti.

Bir de okula girmeye hak kazanmışsanız, prestijli bir müzik yaşamının kahramanısınızdır. ABD'nin Boston şehrinde bulunan Berklee College of Music onlardan biri. Dünyaca ünlü müzik yapımcıları Ahmet Ertegün ve Arif Mardin de bu okulun mezunları arasında.

Her yıl Amerika'dan Avrupa'ya, Asya'dan Latin Amerika'ya kadar dünyanın 40 ülkesinde yetenekli öğrencilere burs vermek amacıyla sınavlar düzenleyen okul, bu yıl ilk kez burs turnesi kapsamında Türkiye'ye uğradı. 22-26 Kasım tarihleri arasında Modern Müzik Akademisi'nin (MMA) ev sahipliğinde gerçekleştirilen seçmelerde Türkiye'nin dört bir yanından gelen 65 öğrenci hayallerine ulaşmak için ter döktü... Yeteneklerine göre yıllık 4 bin ile 28 bin dolar arasında burs almaya hak kazanan öğrenciler isterlerse gelecek eylül ayında Berklee'li olabilecek.

Berklee'yi İstanbul'a bir Türk getirdi

Peki, nasıl oldu da 60 yıldır müzik eğitimi veren ve yüzlerce ünlü sanatçıyı yetiştiren okul Türkiye'de ilk kez eleme yapmayı kabul etti. Berklee'nin ülkemize gelmesinin ardında Berklee'de halen eğitim gören Emir Çerman'ın hikâyesi var. Elemelere Malezya'da giren ve tam burs kazanan Çerman, Berklee'de okumaya başlayınca elemelerin Türkiye'de de yapılmasını misyon edinmiş. Uluslararası Programlar'da görev yapan Jason Camelio ile tanışması ise umutlarını yeşertmiş. Hazırladığı bir sunumla Camelio'nun karşısına çıkan Emir, ekibi etkilemeyi başarmış. Bir yıllık yorucu çalışmanın ardından Berklee kasım turnesinde Türkiye'ye uğramayı kabul etmiş. Genç yetenekler adına önemli bir fırsatın doğmasında emeği olan Çerman, duygularını şu sözlerle dile getiriyor: "Hayallerimdeki okulda tam burslu eğitim alıyorum. Bu şansı yakaladığım için her sabah ve her gece dua ediyorum. Ama Türkiye'de daha fazlasını hak eden binlerce genç yetenek var."

Müzik Teknolojileri Dekanı Stephen Croes da jüride yer almak üzere İstanbul'daydı. Croes, Türkiye'ye gelişi gecikmiş bir karar olarak görse de bunun nedenini davet edilmemiş olmaya bağlıyor. 1990'dan bu yana 100 öğrencinin Berklee'de eğitim gördüğünü söyleyen Croes, "Avrupa'nın en büyük genç nüfusuna sahip ülkelerinden biri olan Türkiye'de seçmelerin olması oldukça önemli." diyerek açıklıyor amaçlarını. Croes, "Konserlere gittik, gerçekten sahne, teknik imkanlar ve ses düzeneği mükemmeldi. Türkiye'de müzik adına iyi işler yapıldığını görmüş olduk." diyor. 4 gün süren seçmelerin ilk iki gününde konferanslar ve bilgilendirme seansları oldu. Perküsyonist Emir Çerman ve flütist Burak Beşir takım çalışmalarına katılarak deneyimlerini sınava girecek öğrencilerle paylaştı. Sonraki iki gün elemeler yapıldı.

'Hayallerim gerçek olacak'

Mersin Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümü 1. sınıf öğrencisi 18 yaşındaki Ozan Doğan Eris, Berklee College of Music elemelerinde şansını deneyenlerden biri. 4 yıldır profesyonel anlamda müzikle ilgilenen Eris, Azuka isimli grubuyla sahneye çıkıyor. "Berklee benim hayalimdeki okul. İdolüm olan iki isim Steve Vai ve Uğur Darıveren buradan mezun. Eğer burs için hak kazanırsam hayallerim gerçek olacak." diyor.

Adaylardan bir diğeri de 9 Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera bölümünde okuyan 17 yaşındaki Sılay Erman. Elemelere pop müzik dalında katılan Erman, piyona çalarak bir şarkı söylüyor. "Müzik kariyerimde çok başarılı işlere imza atmak istiyorum." diyen Erman, bunu ancak Berklee'de eğitim hakkı kazanırsa başarabileceğine inanıyor. Sınavı kazanamazsa üzüleceğini söyleyen Erman, "Hayalimden asla vazgeçmeyeceğim, sınavı kazanana kadar şansımı deneyeceğim." diyor.

Okulun Türkiye'ye gelecek sene ne zaman geleceğini www.berklee.edu'dan takip edebilirsiniz.

DİLEK HAYIRLI

Bu Sayfayı Paylaş