Abant İzzet Baysal Üniversitesi Hakkinda Bilgiler - Abant Izzet Baysal Universitesi Fakulteleri

'Üniversiteler' forumunda Siraç tarafından 19 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Abant İzzet Baysal Üniversitesi Hakkinda Bilgiler - Abant Izzet Baysal Universitesi Fakulteleri konusu Tarihçe

Türkiye’nin iki metropolü olan Ankara ve İstanbul şehirlerinin arasında doğal güzelliklerle çevrili ülkemizin en seçkin üniversitelerinden biri olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi eğitim ve öğretim alanında da en ön sıralarda yerini almaktadır. 3 Temmuz 1992 'de kurulan üniversitemizde bugün, 8 fakülte, 3 enstitü, 5 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu ve 4 araştırma merkezi bulunmaktadır. Bu birimlerde 900 öğretim elemanı 18200 öğrenciye kaliteli ve çağdaş eğitim vermenin gururunu yaşamaktadır. Üniversitemizin birimleri, Bolu'dan Düzce'ye, Akçakoca'dan Gerede'ye ve Mengen'den Mudurnu'ya kadar çok geniş bir alana yayılmıştır. Bolu'ya 8 km uzaklıktaki merkez İzzet Baysal Kampüsü benzersiz bir doğa güzelliğinin içinde yer almaktadır.

Bilim üretmek, eğitim yapmak ve bulunduğu yöreyi aydınlatmak hedefiyle yola çıkan Abant İzzet Baysal Üniversitesi, bu üç temel görevini yerine getirirken, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma” direktifini gerçekleştirmeyi ana hedefi olarak görür. Bir devlet üniversitesi olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Türkiye’nin en büyük hayırseverlerinden biri olan İzzet Baysal’ın 70 trilyon liralık (yaklaşık 42 milyon dolar) tesis ve donanım yatırımı ile kısa sürede mükemmel bir fiziki yapı ve üstün bir teknolojik donanıma ulaşmıştır.

Üniversitemiz, bilimsel gelişme ve teknolojileri takip edebilecek, uluslararası rekabet gücüne sahip bir araştırma ortamı hazırlamayı öncelikli görevleri arasında kabul etmekte ve 21. yüzyıl Türkiye'sine çağdaş, nitelikli bir insan profili sunmayı hedeflemektedir.Bu yolda Abant İzzet Baysal Üniversitesi, kurulduğu günden bu yana büyük bir mesafe katetmiş ve Türkiye'nin en hızlı gelişen üniversitesi konumuna gelmiştir.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Ülkemizdeki devlet ve vakıf üniversitelerinin yanında Vakıf destekli devlet üniversitesi olarak üçüncü bir model oluşturmaktadır. Devletimizin imkanlarına ek olarak İzzet Baysal Vakfı'nın yatırımlarıyla da, kısa sürede mükemmel bir fiziki yapı ve üstün teknolojik donanıma ulaşan üniversitemiz, öğrencilerine çağdaş ve gelişmiş bir akademik ortam sunmaktadır. Ayrıca, İzzet Baysal Vakfı başarılı öğrencilere burs desteği de sağlamaktadır

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Şubat 2009
  2. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Abant İzzet Baysal üniversitesi Türkçe ve yabancı dilde eğitim veren Abant İzzet Baysal Üniversitesi bünyesinde; 8 fakülte, 5 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu, 3 enstitü ve 4 araştırma merkezi bulundurmaktadır. Üniversitenin 5 kampüsü vardır; bunlardan iki tanesi Bolu Şehir Merkezinde, (Merkez Şehir ve İzzet Baysal Kampüsleri) diğerleri Düzce, Gerede ve Akçakoca'dadır.

Tarihçe

Abant İzzet Baysal Üniversitesi, 3 Temmuz 1992 tarihinde kabul edilen yasa ile kurulmuştur.

Yurt ve Barınma

"İzzet Baysal Kampüsü'nde bulunan ve üniversite tarafından işletilen 680 kişilik erkek yurdu ve 680 kişilik kız öğrenci yurdu öğrencilere hizmet vermektedir. Her iki yurtta sürekli açık olan öğrenci kantinleri, okuma salonları, etüt salonları, TV izleme salonları ile resim ve müzik çalışma odaları bulunmaktadır. Üniversite yurtlarına başvurular, kayıtlar sırasında yapılmaktadır. Öncelikle yüksek lisans öğrencilerine yönelik hizmet veren 80 kişilik özel yurt bulunmaktadır. Yurt odaları en fazla 8'er kişiliktir. Yurtlarda kantin, berber ve kuaförün yanı sıra çamaşır yıkama hizmeti de verilmektedir.

AİBÜ SOSYAL TESİSİ

Kampus içinde İzzet Baysal Vakfı tarafından yaptırılan 57 oda 3 suit olmak üzere 117 yatak kapasiteli tesis, 3 yıldızlı otel düzeyindedir. Orman içinde kurulu tesiste bulunan 150 kişilik yemek salonu her türlü toplantıya ev sahipliği yapacak kapasitedir. Üniversite personeli ve kamu çalışanlarına özel indirim uygulanmaktadır. Tesiste ayrıca oyun salonu ve televizyon izleme salonu bulunmaktadır.

Kütüphane

[​IMG]"Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kütüphanesi merkez kütüphane ve şube kütüphanelerinden oluşmaktadır. Kütüphane koleksiyonu 50.000 kitabın yanı sıra abonesi devam eden 5.000 adet ciltli süreli yayın, 192 adet aboneliği devam eden süreli yayın, 139 adet bağış olarak gelen süreli yayın, 486 adet yüksek lisans-doktora tezi, 9 adet ulusal gazete ve yerel gazeteler ile 263 adet görsel-işitsel materyalden oluşmaktadır .
    Kaynaklar AACR2 kataloglama kurallarına göre kataloglanıp, Dewey Onlu Sınıflama Sistemine göre sınıflandırılarak MARC formatında BLISS Kütüphane Otomasyon Sistemine aktarılmaktadır.
    Teknoloji Abant Izzet Baysal üniversitesi bünyesindeki tüm fakülte ve yüksekokullarda 350 bilgisayar, değişik laboratuarlarda öğrencilere hizmet vermektedir. Üniversite Turpak hattı ile İnternet bağlantısına açıktır. Üniversitenin tüm laboratuarları, mesai saatleri içerisinde açıktır.

3. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Beslenme
    [​IMG]Üniversitenin başta Bolu merkez kampüsünde olmak üzere bütün kampüslerinde sürekli olarak ve bütün öğrenci ve personelin ihtiyacını karşılayacak kapasitede öğle yemeği servisi yapılmaktadır. Kampüste İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi binasında kafeterya ve lokanta bulunmaktadır. Eğitim Fakültesi, Edebiyat Fakültesi ve BESYO 'nun kendi bünyelerinde kantinleri de mevcuttur.

Sağlık
    Üniversitenin sağlık hizmetlerini 5 doktor, 1 diş hekimi, 1 laborant, 1 psikolog, 8 hemşire, 1 sağlık memuru ile sağlık merkezi karşılamaktadır. Merkezde 24 saat sağlık hizmeti verilmektedir.

Kampus Hayatı
    [​IMG]Kampüsün, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi zemin katında market , bijuteri , kafeterya ve lokanta bulunmaktadır. İzzet Baysal Kampüsü ve Bolu Sehir Kampüsü'nde birer modern spor salonu bulunmaktadır. İzzet Baysal Kampüsü'ndeki çok amaçlı spor merkezinde biri 300 seyirci kapasiteli olmak üzere 2 salon, sauna, sok havuzu, egzersiz fizyoloji laboratuvarı ve kondisyon salonu mevcuttur. Üniversitede kültürel faaliyetlerin yürütüldüğü İzzet Baysal Kültür Merkezi�nde 514 kişi kapasiteli Mavi Salon, 208 kişi kapasiteli Pembe Salon, Sergi Salonu, Bale ve Halk Oyunu Çalışma Salonu ile Müzik Odası bölümleri bulunmaktadır. Ayrıca açık alan basketbol ve futbol sahaları da öğrencilerin sürekli hizmetindedir.
    Ulaşım
    "Üniversitenin merkez kampüsü olan İzzet Baysal Kampüsü, Bolu şehir merkezine 8 kilometre uzaklıktadır. Kampüse ulaşım özel halk otobüsleri ve belediye otobüsleri ile sağlanmaktadır. Düzce'de Orman Fakültesi ve Teknik Eğitim Fakültesi ve Düzce Sağlık Yüksekokulu Konuralp Kampüsü'nde olup şehir merkezine 10 kilometre uzaklıktadır. Düzce Tıp Fakültesi ile AİBÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin bulunduğu Konuralp, Düzce'ye 5 kilometre uzaklıkta olup, ulaşım yine özel halk otobüsleriyle sağlanmaktadır.
    Burslar
    AIB Üniversitesi öğrencileri, bazı özel kuruluşlar ve vakıflardan burs alma imkanına sahipler. Bunlardan bazıları: Ilim ve Kültür Vakfı, Hayır İşleri Yapma ve Yaşatma Vakfı, Eğitim ve Hayır Hizmetleri Vakfı, Düzce İlme ve Hayra Hizmet Vakfı

4. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Kulüpler Abant Araştırma Topluluğu
    Abant Tarih Aktiviteleri Top.
    Atatürkçü Düşünce Topluluğu
    Avrupa öğrencileri Topluluğu
    Aydın Kült.ç ağ.Genç .Top.
    Bilgisayar Topluluğu
    Bilim Topluluğu
    Bilişim Topluluğu
    Biyolojik Araş.ve Doğ.Hay.Kor.
    ç ağdaş Yaşam Gönül.Topluluğu
    ç ocukç a Yaşam Topluluğu
    Dağcılık ve Doğ.Sporl.Topluluğu
    Dağcılık ve Doğ.Sporl.Topluluğu
    Eğitim Teknolojileri Topluluğu
    Etik Değerler Topluluğu
    Fen Bil.Eğitimi Topl.
    Finans ve Borsa Topluluğu
    Fizik Ted.ve Reh.Topluluğu
    Genç Girişimciler Topluluğu
    Halk Oyunları Topluluğu
    Havacılık Topluluğu
    İktisat Topluluğu
    İletişimi Geliştirme Topluluğu
    İlk Yardım Topluluğu
    İnsan Kayn.ve Kariyer Topluluğu
    İşletme Topluluğu
    İzcilik Topluluğu
    Kimya Topluluğu
    Kitap Topluluğu
    Kooperatifç ilik Topluluğu
    Kuzey Kafkas Halk Dans.Topluluğu
    Kültür Sanat Topluluğu
    Kültür Sanat Topluluğu
    Kültürel Etkinlikler Topluluğu
    Matematik Araş.Topluluğu
    Sınıf öğretmenliği Topluluğu
    Türk Halk Oyunları ve Türk Halk Müziği Topluluğu
    Fakülteler ve Bölümler

Eğitim Fakültesi
    Fen Bilgisi öğretmenliği (SAY)
    Fen Bilgisi öğretmenliği (İkinci öğretim)(SAY)
    Ilköğretim Matematik öğretmenliği (SAY)
    İlköğretim Matematik öğretmenliği (İkinci öğretim) (SAY)
    Ingilizce öğretmenliği (DİL)
    Okul öncesi öğretmenliği (EA)
    Rehberlik ve Psikolojik Danişmanlik (EA)
    Sinif öğretmenliği (EA)
    Sinif öğretmenliği (Ikinci öğretim) (EA)
    Sosyal Bilgiler öğretmenliği (SöZ)
    Sosyal Bilgiler öğretmenliği (Ikinci öğretim) (SöZ)
    Türkç e öğretmenliği (SöZ)
    Türkç e öğretmenliği (Ikinci öğretim) (SöZ)
    Zihin Engelliler öğretmenliği (SöZ)
    Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi
    Özel Eğitim
    Müzik Öğretmenliği
    Resim Öğretmenliği

Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji (Ingilizce) (SAY)
    Biyoloji (Ingilizce) (Ikinci öğretim) (SAY)
    Fizik (Ingilizce) (SAY)
    Fizik (Ingilizce) (Ikinci öğretim) (SAY)
    Kimya (Ingilizce) (SAY)
    Matematik (Ingilizce) (SAY)
    Matematik (Ingilizce) (Ikinci öğretim) (SAY)
    Psikoloji(EA)
    Tarih(SöZ)

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat(EA)
    İktisat (Ikinci öğretim) (EA)
    İşletme(EA)
    İşletme (Ikinci öğretim) (EA)
    Kamu Yönetimi(EA)
    Kamu Yönetimi (Ikinci öğretim) (EA)
    Uluslararasi Ilişkiler(EA)
    Uluslararasi Ilişkiler (Ikinci öğretim)(EA)

Bolu Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik(SAY)

Düzce Orman Fakültesi Orman Endüstrisi Mühendisliği (SAY)
    Orman Mühendisliği (SAY)
    Peyzaj Mimarliği (SAY)

Düzce Teknik Eğitim Fakültesi Elektrik öğretmenliği (SAY)
    Tasarim ve Konstrüksiyon öğretmenliği (SAY)
    Yapi öğretmenliği (SAY)

Düzce Sağlik Yüksekokulu Hemşirelik(SAY)

Tıp Fakültesi

Kemal Demir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu

Akç akoca Turizm Işletmeciliği ve Otelcilik YO

Düzce Tip Fakültesi

Bu Sayfayı Paylaş