Aşağıboğaz Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Aşağıboğaz Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas konusu aşağıboğaz köyü bilgileri - aşağıboğaz köyü tanıtım - aşağıboğaz köyü resimleri

Aşağıboğaz, Sivas ilinin İmranlı ilçesine bağlı bir köydür.

Daha öncesinde muş varto dan gelenler vardır. ve ilk yerleşim bu şekilde başlamıştır. 1800'lü yılların sonlarında Erzincan Tercan'dan gelerek köye yerleşen Molla Mahmut Ağa ve Molla İsmail Ağa kardeşler tarafından kurulmuştur. Köyün eski adı aşaği girik olup 1961 yılında ismi Devlet tarafından aşağı boğaz olarak değiştirilmiştir.Köyün içinden kızılırmağın en büyük çayı geçmekte olup bu çay köyü iki parçaya bölmektedir. Sivas iline 121 km, İmranlı ilçesine 25 km uzaklıktadır.Köy irili ufaklı tepelerle cevrili sulak bir araziye kurulmuştur. Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Köyde kışlar çok çetin geçmekte ilçe merkezine ulaşım kışın araç gelmediği icin güçlükle sağlanmaktadır. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 50
    1997 109
    Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardir.ancak eğitim yapılmamaktatır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak-vikipedi
    özgür ansiklopedi

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş