Aşağıakören Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Aşağıakören Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas konusu aşağıakören köyü bilgiler - aşağıakören köyü resimleri - aşağıakören köyü tanıtım

Aşağıakören, Sivas ilinin Suşehri ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Koy 1945 de kurulmustur...köyün eski adı avren olarak bilinmektedir...
    Kültür

soğuk ayran çorbası, sıcak yoğurtlu çorba(hamur), pestukan çorbası, fırın kurusu(furunguru), tandır ekmeği, erişte, kışlık kuru yufka, madımak, turşu , turşu kavurması, könbe(hamur işi)

köyümüz folklor açısından çok zengindir..ilçemizin karadeniz bölgesi iç anadolu bölgesini ve doğu anadolunun bölgesinin kesişme noktasında bulunması köymüze kültürel olarak büyük zenginlik getirmektedir..karadeniz oyunu olarak bilinen HORON köyümüzde oynanmaktadır...aynı şekilde HALAY olmazsa olmazımızdır...bağlama,davul.zurna kemence bır arada bulunmaktadır...köyümüzde ve ilçemizde düğünlerimizin olmazsa olmazı CINGILLIM VE ELLİK türküleridir..
    Coğrafya

Sivas iline 139 km, Suşehri ilçesine 6 km uzaklıktadır.suşehri ilçesinin güneybatısında yer alır.kösedağ eteklerine kuruludur..köyümüzde ayrıca doğal bir şelale bulunmaktadır..
    İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
    TURİZM

Köyümüzde tarihi kale ve kalenın bulunduğu bölgede mağaralar görülmeye değer yerlerdir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 177
    1997 206

köylülerimiz genel olarak büyük şehirlerde ikamet etmektedir..türkiyenin dağişik sehirlerinde bulunmaktadırlar..nufusun büyük bir kısmı İSTANBUL'DA bulunmaktadır..köyümüz derneği yine bu şehirde faaliyet göstermektedir..
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ayrıca köyümüzde arıcılık da yapılmaktadır...köyümüz ALABALIK üretim çiftliği için büyük potansiyele sahiptir..
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Hamdi Önen
    2004 - Zeki Bulut
    1999 - Zeki Bulut
    1994 - Zeki Bulut
    1989 - İbrahim Akyüz
    1984 - Hüseyin Coşkun

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ve aktif olarak eğitim vermektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak-vikipedi
    özgür ansiklopedi

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş