Aşağıçamlı Köyü Bigadiç Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Aşağıçamlı Köyü Bigadiç Balıkesir konusu aşağıçamlı köyü bilgileri - aşağıçamlı köyü tanıtım - aşağıçamlı köyü resimleri

Aşağıçamlı, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
    Kültür

köyümüzün düğün gelenekleri cuma günü keşkek dövülmesiyle başlar. Keşkek dövülürken adet olarak davul ve zurna eşliğinde yöreye ait oyun havaları çalınır. Keşkek bir yandan dövülürken bu sırada köyün gençleri de "Yörük Ali" vb oyunlar oynarlar.Keşkek Dibek taşında dövülür.Burada hazırlanan keşkek düğüne gelenlere ikram edilir. Cumartesi günü gelen misafirler ağırlanıp yemek ve çay ikram edilir cumartesi akşamı kına gecesi düzenlenir ve pazar günü gelin evinden alınıp damadın evine yani gerçek evine gider. Bayram gelenekleri ; bayramdan bir gün önce , arefe günü köyümüzün mezarına gidilip ölmüş yakınlarımız ziyaret edilir bayram günü ise erkekler camide bayramlaşır diğer büyüklerimizin ise evlerine gidilip evde ziyaret edilip hayır duaları alınır bu arada köyümüzde 1 ad.cami vardır.
    Coğrafya

Balıkesir iline 80 km, Bigadiç ilçesine 43 km uzaklıktadır. Bigadiçten yağcılara (Nuri Köprüsüne kadar olan kısım) asfalt olup Nuri köprüsünden Aşağıçamlı Köyüne kadar olan yaklaşık 15 KM kısım ise asfal değildir. Toprak yoldur.
    İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 214
    1997 220
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda özellikle köyde meyvecilik çok büyük bir gelişme göstermiştir. Köyde özellikle kiraz tarımı oldukça gelişme göstermektedir. Bu konuda devlette çiftçilere fidan desteği sağlayarak kiraz tarımının gelişmesine yardımcı olmaktadır.Özellikle kirazları 28-32 kalibre olup yüksek rakımda yetiştiği için ihracata uygundur. Kirazın yanında köyde kestane, elma gibi diğer meyvelerde yetişmektedir.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamaktadır.Köyün öğrencileri Yağcılar Yatılı İlköğretim Okulunda eğitim ve öğretimlerini devam ettirmektedirler. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol Nuri köprüsüne kadar asfalt okup yaklaşık 13 km'lik kısım stabilize yoldur.Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köye; içme suyu, kanalizasyon, sağlık evi, sabit telefon gibi hizmetler bundan önce muhtarlık yapan Yılmaz Guter tarafından getirilmiştir.
    Muhtarlık Erişim Bilgileri:
    Telefon:(0 266) 637 10 66
    kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş