Ağrı - Merkez - Şemsi Türkmen Anadolu Lisesi

'Liselerimiz' forumunda DeMSaL tarafından 19 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Ağrı - Merkez - Şemsi Türkmen Anadolu Lisesi konusu Ağrı - Merkez - Şemsi Türkmen Anadolu Lisesi

Şemsi Türkmen Anadolu Lisesi�nin 860 m2 geniş spor sahası çok amaçlı kullanıma göre planlanmıştır. Yönetim ve misafirler için otopark alanı ile birlikte öğrenciler ve veliler için iki ayrı giriş mevcuttur.

Şemsi Türkmen Anadolu Lisesi'nde, eğitimin esas noktası olan derslikler öğrencilerin rahat ve ferah mekanlarda çalışmaları için 30'ar kişilik olarak tasarlanmıştır. Toplamda 24 adet geniş ve aydınlık sınıf bulunmaktadır.

Öğrencilerin okuma alışkanlıklarını geliştirmek, onları düşünmeye yönlendirmek ve eğitimin önemli bir parçası olarak her türlü araştırmayı yapabilmelerine olanak sağlamak üzere geniş bir kütüphane oluşturulmuştur. Pek çok okula örnek olacak bu kütüphane, zaman içinde gelişmeye ve büyümeye uygun planlanmıştır.

Şemsi Türkmen Anadolu Lisesi�nde �sağlam zihin sağlam vücutta bulunur� görüşüyle yola çıkılmış, öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına açık iki adet kapalı spor salonu oluşturulmuştur. Bununla birlikte çok amaçlı konferans ve tiyatro salonu ise öğrencilerin çeşitli sosyal etkinliklerini de gerçekleştirebileceği bir alan olarak tasarlanmıştır.

Ayrıca bilgisayar, yabancı dil, biyoloji, kimya ve fizik laboratuvarlarında öğrencilerin en son teknolojik gelişmeleri izleyebilme ve çalışmalarına destek olacak araştırma olanaklarını veren düzenekler sağlanmıştır.

Şemsi Türkmen Anadolu Lisesi�nde tarih coğrafya atölyesinin yanı sıra sanatın, yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğu hususu dikkate alınarak öğrencilerin sanatsal yeteneklerini keşfetmek, onları sosyal etkinliklere yönlendirmek ve gelişmelerini sağlamak için müzik ve resim atölyeleri hazırlanmıştır.

Fiziksel sınırlamaların, eğitimi ve yaşamı sınırlamaması gerektiği inancıyla, okul içindeki asansör ve tuvaletler engelli öğrencilere de hizmet verecek şekilde tasarlanmıştır.

Okulda öğrencilerin, sağlıklı ve hijyenik beslenme koşullarına uygun olarak yemek yedikleri ferah ve aydınlık, temizlik şartlarının titizlikle korunduğu 600 m2 büyüklüğünde bir kantin yer almaktadır. Kantin, beslenmenin yanı sıra öğrencilerin sosyalleşmeleri ve birbirleriyle ders ortamı dışında da bir arada zaman geçirecekleri bir ortam yaratma amacını taşımaktadır.

Vizyon - Misyon

Şemsi Türkmen Anadolu Lisesi'nin vizyonu; Türkiye'ye Doğu'dan açılmış bir eğitim bayrağının merkezi olmak; yaratıcı düşünebilen, her yönden donanımlı ve özgür düşünceli, buna paralel olarak öz güveni yüksek, kendini en iyi şekilde ifade edebilen aydın ve toplumun gelişimine katkıda bulunacak nitelikli bireylerin yetiştirilmesine uygun bir eğitim ortamını oluşturmaktır.

Şemsi Türkmen Anadolu Lisesi; kendisini günün değişen eğitim koşullarına hızla uyarlamayı; yetişme sürecinde bütün öğrencilerine eşit fırsatlar sunmayı; hayata hazırlanmaları için onlara gerekli ortamı sağlamayı; onlar için her zaman mükemmelliği ölçüt alan bir eğitim ve öğretim merkezi olarak dünya standartlarında eğitim vermeyi amaçlamaktadır. Bir yandan başta teknolojik gelişmeler olmak üzere tüm evrensel gelişmeler yakından izlenip içselleştirilmekte, diğer yandan var olan temel değerler geliştirilmektedir. Böylece araştırma ruhu gelişmiş, eğitim ve öğretimin yanı sıra topluma hizmeti temel ilke edinmiş, hayatın tüm alanlarına hazırlıklı bireyler yetiştirilmiş olacaktır.

Atatürkçü düşünce sistemi içerisinde ülkeyi geleceğe başarıyla taşıyacak iyi yetişmiş gençleri eğitmek ve böylece bu sürece katkıda bulunmak eğitim kadrosunun en büyük arzusudur.

Şemsi Türkmen Anadolu Lisesi; öğrencileri okulun en önemli unsuru olarak görmekte ve diğer her şeyi öğrencileri için tasarlayarak Türkiye'nin eğitim markaları içinde yerini almayı planlamaktadır. Şemsi Türkmen Anadolu Lisesi kısa sürede orta öğretim giriş sınavlarında öncelikle tercih edilen okullar arasında hak ettiği yeri alacaktır.

Bu Sayfayı Paylaş