Ağapınar İlköğretim Okulu Odunpazarı Eskişehir

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 16 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Ağapınar İlköğretim Okulu Odunpazarı Eskişehir konusu Ağapınar İlköğretim Okulu Hakkında - Ağapınar İlköğretim OkuluTanıtım - Ağapınar İlköğretim Okulu Resimleri - Ağapınar İlköğretim Okulu İletişim

Ağapınar İlköğretim Okulu Hakkında Bilmek İstedikleriniz :

Okulumuz Eskişehir-Alpu yolu üzerinde bulunan Ağapınar Mahallesinde bulunmaktadır. Eskişehir kent merkezine 22 km uzaklıktadır. Alpu, Mihalıcçık ana yolu üzerinde bulunması nedeniyle Alpu, Mihalıcçık ilçeleri ve diğer belde ulaşım araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca belediye otobüsü günde 2 kez mahalleye sefer düzenlemektedir.

TARİHÇEMİZ

Çevredeki orman köylerinde bulunan bir ağa, bugünkü Ağapınar mahallesinin bulunduğu yere bir çeşme yaptırmıştır. Bu çeşmede çevre köylerin koyunları sulanırmış. Bu çeşmeye “Ağa Çeşmesi” denilmiş. 1864 yılından itibaren Kafkasya’dan göç eden bazı “Abhazlar” ve “Kaberdeyler”, önce İstanbul Kadıköy’e yerleştirilmişler; daha sonra da ara ara “Ağa Çeşmesi” nin bulunduğu bu yere göç etmişlerdir. 1890 yılında da burada bir köy kurmuşlar ve “Ağa Çeşmesi”nden dolayı köyün adını da “Ağapınarı” koymuşlar. Uzun yıllar Kafkas kökenlilerin yerleşim yeri olan Ağapınar köyüne zamanla çevre köylerden ve Bulgaristan göçmenlerinden yerleşenler olmuştur. 1985 yılında köyde 93 hane varken Ağrı ilinden göç eden bazı ailelerin köye yerleşmesi ile köyün hane sayısı 105 olmuştur. Nüfus da 600’a yükselmiştir. Daha sonra Ağrılı vatandaşların yerleşmeleri devam etmiştir. Bugün itibariyle Kafkas kökenli vatandaşların bir kısmı Eskişehir Merkez’e ve diğer yerlere yerleşmiştir. Daha önce Ağapınar Köyü olan yerleşim yeri, 2006 yılında Eskişehir Merkez Odunpazarı belediyesine bağlanarak mahalle statüsüne dönüştürülmüştür. Mahallede elektrik, su şebekesi ve 1 Adet Sağlık Evi bulunmaktadır. Haftada 1 gün doktor sağlık hizmeti vermek için gelmektedir. Mahalle sakinlerinin başlıca geçim kaynağı çiftçilik, hayvancılık ve ücretli çalışmadır. Mahallede bulunan Zeytinoğlu ve Celal Bey çiftlikleri ücretli istihdam olanağı sağlamaktadır. Bir kısmı da Eskişehir Merkez’de ücretli olarak çalışmaktadırlar Okulumuz 1944 yılında köy tüzel kişiliğine ait 2750 metrekarelik bir arazi üzerine köy halkının katkıları ile devlet tarafından yapılmıştır. İki sınıf ve 1 müsamere salonu ile bitişikte tuvalet, kömürlük ve 1 lojman olmak üzere kerpiç olarak inşa edilmiştir. 1980 yılında sınıf yetersizliği nedeniyle müsamere salonu bölünerek iki derslik ve müdür odası haline getirilmiştir. Zamanla derslik ihtiyacı nedeniyle bitişikte bulunan lojman, müdür odası ve öğretmenler odası haline dönüştürülmüştür. Bugün de lojman kısmı müdür odası ve öğretmenler odası ile bilgi teknolojisi sınıfı ve kitaplık olarak kullanılmaktadır. Okulumuzun bahçe duvarı ise mahallede faaliyet gösteren Zeytinoğlu Çiftliği tarafından bağış olarak yaptırılmıştır. İçme suyu için okul bahçesine yaptırılan çeşme ise bugün hala kullanılmaktadır. Okul, 1991 yılında büyük bir onarımdan geçirilerek, çatı, tavan, taban, sıva ve elektrik tesisatı yenilenmiştir. 2004-2005 Öğretim yılına başlamadan da küçük bir onarım görmüştür: Okulumuzun pencereleri PVC olarak değiştirilmiş; sınıf kapıları ve kapı kolları yenilenmiştir. Idare binasının giriş kapısı demir kapı olarak değiştirilmiştir. Bu onarımlar Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılmıştır. Aynı yıl köy muhtarlığı tarafından okulumuzun bahçe kapıları demir kapı olarak değiştirilmiş ve boyatılmıştır. Okulumuzun boya ve badana işleri ise Güneş ZEYTİNOĞLU tarafından yaptırılmıştır. 2007-2008 Eğitim Öğretim Yılı başında da yıkılmak üzere olan bahçe duvarının bir kısmı ile binanın sağlık ocağına bakan duvarı Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yenilenmiştir. Okul kuruluş yıllarında tek öğretmenli iken ilerleyen yıllarda nüfusun artması ile birlikte 7 öğretmen kadrosuna kadar çıkmıştır. Ancak Kafkas kökenli vatandaşların çocuklarını başka yerlere göndermeleri sonucunda öğrenci sayısında azalma olmuş ve öğretmen sayısı da üçe kadar düşmüştür.

EĞİTİM ÖĞRETİM

Günümüzde öğrencilerin tamamına yakını Ağrı’dan göç eden vatandaşların çocuklarından oluşmaktadır. 2006-2007 E. Öğretim yılında 1. Sınıflar müstakil; 2-3 ile 4-5 birleştirilmiş sınıf iken öğrenci sayısının artması nedeniyle 2007-2008 Eğ. Öğretim Yılında 2 ve 3. sınıflar da ayrılarak müstakil sınıflara dönüştürülmüştür. Buna bağlı olarak daha önce 3 olan Sınıf Öğretmeni kadromuz 4’e çıkmıştır. Böylece anasınıfı ile birlikte toplam öğretmen kadromuz 5’e çıkmıştır. Okulumuzda ikinci kademe bulunmamakta olup 6,7 ve 8. sınıf öğrencileri yakındaki Sevinç K. Behiç Akaydın İlköğretim Okulunda öğrenim görmektedirler. Öğrenci sayısının artması ve buna karşın okul binasının eski ve yetersizliği nedeniyle sıkıntılar yaşanmaktadır. Soba ile ısıtılması da ayrı bir sorun teşkil etmektedir. Bu fiziksel sıkıntıların yanında çoğu velinin okula ve eğitim-öğretime olan ilgisizlikleri nedeniyle bazı öğrencilerde istenilen başarı sağlanamamaktadır. Okulumuzda 1 anasınıfı ile bağışla edinilen küçük bir Bilişim Teknolojileri Sınıfı bulunmaktadır. Ancak bilgisayarların teknolojik olarak eski olması ve dersliğin küçük olması nedeniyle bilişim teknolojilerinden istenildiği biçimde yararlanılamamaktadır. 2007-2008 Eğitim Öğretim Yılında fiilen okula devam eden öğrenci sayıları: Anasınıfı 10; 1.Sınıf 17; 2.Sınıf 21; 3.Sınıf 26; 4.Sınıf 12; 5.Sınıf 16 (4 ve 5. sınıflar birleştirilmiş) olmak üzere toplam 102 öğrencimiz vardır. Müdür ve Müdür yardımcısı kadrosu bulunmamaktadır. İdari işler Müdür Yetkili Öğretmen tarafından yapılmaktadır. 2008-2009 Eğitim Öğretim Yılı başında okulumuza Internet bağlantısı yapılmıştır.

Ağapınar İlköğretim Okulu Bilgileri ve iletişim Adresleri :

Okulun Bulunduğu İlçe: Odunpazarı
    Okulun Telefonu: 2224153330
    Okulun Faksı:
    Okulun Adresi: AĞAPINAR MAHALLESİ Odunpazarı Eskişehir
    Okulun Web Adresi:
    http://agapinar.meb.k12.tr
    Okulun E-Posta Adresi:
    Okulun Müdürü: Cemil ÇOLAKOĞLU(Müdür Yetkili Öğretmen)
    Okulun Ulaşım Bilgileri: Okulumuz Eskişehir-Alpu yolu üzerinde olup,68 numaralı belediye otobüsü ile ulaşımı sağlanmaktadır.Ayrıca Mihallıççık,Alpu,Bozan,Osmaniye minibüsleri ve otobüsleri ile de ulaşım sağlanmaktadır.
    Metropol İçi / Dışı : İçi
    Ulaşım Durumu : Karayolu
    Lojman Durumu: Yok
    Bölgedeki Kiralık Konut Durumu : Sıkıntı Yok

Ağapınar İlköğretim Okulu Resimleri :

Kaynak : webrehberi.biz - okulweb.meb.gov.tr - www.meb.gov.tr

Okul Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız

Bu Sayfayı Paylaş