Açıköğretim Coğrafi Bilgi Sistemleri Önlisans Bölümü

'Açık Öğretim AÖF' forumunda DeMSaL tarafından 10 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Açıköğretim Coğrafi Bilgi Sistemleri Önlisans Bölümü konusu
    Açıköğretim Coğrafi Bilgi Sistemleri Önlisans Bölümü
    AÖF Coğrafi Bilgi Sistemleri Önlisans Bölümü Dersleri - AÖF Coğrafi Bilgi Sistemleri Önlisans Bölümü Bölümü - Açıköğretim Coğrafi Bilgi Sistemleri Önlisans Bölümü Bölümü - Coğrafi Bilgi Sistemleri Önlisans Bölümü ÖnLisans Programı - Açıköğretimde Hangi Dersler Okutulacak

* Bu programda dersler, internet üzerinden yürütülmektedir.
    * Öğrenciler derslerin bir bölümünde belli sayıda ödev teslim etmek zorundadırlar.
    * Bu programda eğitim ve öğretim yıllık ve kredili sisteme göre yapılmaktadır. Bu programlarda Açıköğretim Fakültesi Yıllık Akademik Takvimi uygulanacaktır.
    * Bu programda Açıköğretim Sistemine Göre Öğretim Yapan Fakültelerin Kredili Sisteme Dayalı Öğretim ve Sınav Yönetmeliği uygulanmaktadır.
    * Programın öğretim giderleri Açıköğretim Fakültesi ‘nin diğer programlarındaki eğitim giderlerinden farklı ve daha yüksektir.
    * Bu programda staj zorunluluğu bulunmaktadır.

Programın amacı,
    kamu ve özel kuruluşlara karar verme sürecinde etkin olan coğrafi bilgi teknolojileri ve veri yönetiminin temel ilkelerine, stratejilerine ve tekniklerine hakim; analitik düşünme, sorun çözme ve karar verme yetenekleri ile donanmış elemanlar yetiştirmektir.

Yeryüzündeki verinin yaklaşık %80’nin mekansal veri olduğu düşünülürse, bu teknolojiye ilişkin çalışmalar ve üretilen mekansal veriler, planlama, jeoloji, hidroloji, ziraat gibi pek çok alanda çalışmanın birincil veri kaynağını oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra özellikle planlama, jeoloji, ziraat, ormancılık ağırlıklı çalışmalarda bu teknolojiyi daha yaygın ve etkin olarak kullanılması sonucu, bu bazdaki çalışmaların niteliği yükselebilecektir.
    Bu ön lisans programını başarıyla tamamlayan mezunlar; kamu ve özel sektördeki kurum ve kuruluşların ve özellikle yerel yönetimlerin öncelikle mekansal veri üreten birimlerinde ve bilgi işlem birimlerinde çalışma olanağına sahip olabilirler.

Okutulan Dersler

1.yıl

GENEL İŞLETME
    İŞLEM TABLOLARI
    İŞLETİM SİSTEMLERİ
    YÖNETİM BİLGİ SİSTEMLERİ
    HARİTA BİLGİSİ VE COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİNE GİRİŞ
    KURUMSAL İLETİŞİM VE BİRLİKTE ÇALIŞMA
    TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ
    YABANCI DİL (İNGİLİZCE)

2. yıl
    UZAKTAN ALGILAMA