75. Yıl Doğancılar İlköğretim Okulu Dörtdivan Gerede Bolu

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 30 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    75. Yıl Doğancılar İlköğretim Okulu Dörtdivan Gerede Bolu konusu
    75. Yıl Doğancılar İlköğretim Okulu bilgiler - 75. Yıl Doğancılar İlköğretim Okulu Hakkinda - 75. Yıl Doğancılar İlköğretim Okulu Tanitimi - 75. Yıl Doğancılar İlköğretim Okulu Resimleri

Okulumuz

75.YIL DOĞANCILAR İLKÖĞRETİM OKULU
    1.BÖLÜM

*
    OKULUN ADI :Dörtdivan 75.Yıl Doğancılar İlköğretim Okulu
    *
    ADRESİ : Doğancılar Köyü/Dörtdivan
    *
    TELEFON : 0(374)322 73 38
    *
    AMAÇLARI :

a)Vizyonu: Farklı inanç, davranış ve kültürlere hoşgörüyü ilke edinmiş, Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı, ülkesi için var gücü ile çalışmayı göze almış, sorumluluklarını bilen, uyumlu ve becerili çağdaş insan yetiştirmek
    b)Misyonu: Enerjimizi birleştirerek eğitim öğretim yoluyla zamanı yakalamak ve aşmak için hizmet etmek.

*
    ÖĞRETİM ŞEKLİ : NORMAL
    *
    MÜDÜRÜ :Cavit Ersin KUM Müdür V.
    *
    OKUTULAN YABANCIDİL:İngilizce
    *
    KİTAPLIĞINDAKİ KİTAP SAYISI:150(Kaynak Kitap)+200(Roman Hikaye)= 350 Adet

2.BÖLÜM

A)OKULUN TARİHÇESİ:
    Okulumuz ilk defa 1928 yılında ahşap bir binada Eğitim – Öğretime başlamıştır. O zamanlar 3 yıl olan temel eğitim sonunda 1930 -1931 eğitim – öğretim yılında ilk mezunlarını vermiştir. 1932 yılında bu ahşap bina yanmış ve eğitime yukarı mahalledeki köy konağında devam edilmiştir. Birkaç yıl sonra yanan binanın yerine altı taş, üstü ahşap iki katlı bina yapılmıştır. Bu binamızın da yanması nedeniyle 1964 yılında 3 derslikli tuğla – yığma bina yapılmış, bunların da yetersiz kalması nedeniyle 1975 yılında da iki derslikli ek bina yapılmıştır. 1997 yılında sekiz yıllık kesintisiz zorunlu ilköğretimin yasalaşmasıyla 1975 yılında yapılan ek binaya ilave olarak köylünün desteğiyle bir derslik daha yapılarak altı dersliğe ulaşılmıştır.
    Ancak bu bina ve derslikler ihtiyacı karşılamayacağından valiliğimizin karar ve onayı ile 1998 yılında 2 katlı 8 derslikli yeni okul binası yapılarak Cumhuriyetimizin 75. kuruluş yıldönümünde hizmete açılmıştır. Bu nedenle ismi 75.Yıl Doğancılar İlköğretim Okulu olarak değiştirilmiştir.
    Sekiz yıllık kesintisiz zorunlu eğitimde herhangi bir sıkıntı yaşanmadan Eğitim – Öğretim hizmeti sürdürülmektedir. Adaköy, Kılıçlar, Kuruca, Çardak ve Yayalar köylerinin öğrencileri Taşımalı Sistem uygulaması ile okulumuza devam etmektedirler.
    Okulumuzdan mezun olan öğrencilerin büyük çoğunluğu ilçemiz ve çevre ilçelerdeki bir üst eğitim – öğretim kurumuna devam etmektedirler.Okulumuzda bu güne kadar şu kişiler müdürlük yapmıştır.

1-Adil Bey
    2-Abdullah ÖZGÜVEN
    3-Hasan ÇAKMAK
    4-Muzaffer ALBAYRAK
    5-Cemalettin ASLANTAŞ
    6-Nuri ÇAKIR
    7-Ali ERDOĞAN
    8-Doğan Menderes BATIBAY

B)OKULUN ÖZELLİKLERİ: GÜNDÜZLÜ
    C)TAŞIMA MERKEZİ BİLGİLERİ:
    Okulumuza beş(5) ayrı birimden(köyden) altı(6) araçla yüzsekiz(108) öğrenci taşınmakta olup sıcak öğlenyemeği servisi yapılmaktadır.

3.BÖLÜM
    OKULUN BİNA DURUMU
    A)BİNANIN ÖZELLİKLERİ
    ISINMA :KALORİFER
    YAKIT :KÖMÜR
    AYDINLANMA :VAR
    KANALİZASYON :VAR
    SU TESİSATI :VAR
    B)İDARE ODALARI :
    MÜDÜR ODASI : 1
    MÜDÜR YRD. ODASI : 1
    C)DERSANELER : 8
    D)LABORATUVARLAR : Fen bilgisi laboratuvarı : 1 Araç Gereç Donanımı var.

E)BİLGİ TEKNOLOJİ SINIFI :
    Bilgi Teknoloji Sınıfı , TV,Video,Tepegöz vs. araç gereçler bulunmaktadır.
    F)Okul Kitaplığı bulunmaktadır.

G)Okul kitaplığında Kaynak Kitap,Hikâye ve Roman türü 300 Kitap bulunmaktadır. Bütün Sınıflarda sınıf kitaplığı bulunmakta olup bunların geliştirilmesi ve daha faydalı kullanımı yönünde çalışmalar sürdürülmektedir.

H)ATÖLYE :YOK

I)DEPO,AMBAR,ARŞİV : 1
    J)ÇOK AMAÇLI SALON :YOK
    K)PANSİYON :YOK
    L)Diğer Sosyal Faaliyetler İçin Ayırılmış OlanYerler:YOK
    M)BAHÇENİN ALANI ,AĞAÇLANDIRILMASI VE ÇİÇEKLENDİRİLMESİ ÇALIŞMALARI,KORUNMASI
    Oldukça geniş bir bahçe alanımız olmasına rağmen zeminin ve toprak yapısının elverişsiz olması sebebiyle ağaçlandırma çalışmalarımız olumsuz etkilenmektedir.Buna rağmen ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmaları sürdürülmektedir.

F)BAŞARI DURUMU
    2003-2004 Öğretim Yılı LGS sınavlarında 1 Öğrencimiz Anadolu Lisesini, 3 Öğrencimiz Anadolu Meslek Lisesini, 1 öğrencimizde Bursluluk Sınavını Kazanmıştır.
    Öğrenciler Sınavlara, okul imkanları nispetinde yapılan yetiştirme kursları ile hazırlanmışlardır.Okulumuzdan mezun olan öğrencilerin büyük bir kısmı orta öğrenime yönlendirilerek öjğrenimlerinin devamına çalışılmaktadır.

G)OKULUN KAYIT BÖLGESİ :
    Okulumuz Doğancılar Köyü Merkez olmak üzere Adaköy(Nahçıvan), Çardak,Kılıçlar, Kuruca ve Yayalar köylerinden oluşan kayıt bölgesinden öğrenci almaktadır.

H)OKULUN VELİ POTANSİYELİ

Okulumuzun çiftçi potansiyeli grafiktede görüldüğü gibi ağırlık olarak çiftçi merkezlidir.Az da olsa yurtdışında çalışan işçi ve Devlet Memuru bulunmaktadır.Bunların dışında diğer il ve bölgelerde boyacı ve kalıpçı olarak çalışan velilerimiz bulunmaktadır.

VELİLERİN ÖĞRENİM DURUMLARI

Velilerimizin büyük çoğunluğu ilkokul mezunudur.

I)OKUL ÇEVRE İLİŞKİLERİ :Okul – çevre ilişkileri örnek bir şekilde devam etmektedir. Yaplan çalışmalar aşağıya çıkarılmıştır.
    a)Sekiz yılllık zorunlu eğitim başlangıcında 1 Adet ek derslik, öğrenci velilerimizin katkı ve katılımları ile yapılmıştır.
    b)Okul bahçesinde yine velilerimizin yardım ve katkıları ile basketbol ve voleybol sahası yapılmıştır.
    c)2003 – 2004 Öğretim yılında okulumuzun sınıf ve koridorların badana,boya malzemesinin temini ve boya – badana işçiliği ücretsiz olarak yapılmıştır.
    d)Okulumuz tören alanında eksik olan Atatürk Büstünün yapımına başlanmıştır.

5.BÖLÜM
    SOSYAL,KÜLTÜREL VE SPORTİF FAALİYETLER:
    A)EĞİTİM – ÖĞRETİM DURUMU :
    2003-2004 Öğretim Yılı LGS sınavlarında 1 Öğrencimiz Anadolu Lisesini, 3 Öğrencimiz Anadolu Meslek Lisesini, 1 öğrencimizde Bursluluk Sınavını Kazanmıştır.
    Öğrenciler Sınavlara, okul imkanları nispetinde yapılan yetiştirme kursları ile hazırlanmışlardır.Okulumuzdan mezun olan öğrencilerin büyük bir kısmı orta öğrenime yönlendirilerek öjğrenimlerinin devamına çalışılmaktadır.
    B)SPORTİF FAALİYETLER VE BAŞARILARIMIZ :
    İlçemiz ve yakın çevremizde düzenlenen sportif faaliyetlere (Futbol, güreş atletizm, masa tenisi) katılmakta olup,Futbolda elde edilmiş birincilik, ikincilik ve üçüncülük derecelerimiz bulunmaktadır.
    C)KÜLTÜREL FAALİYETLER :
    6. BÖLÜM

TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ ÇALIŞMALARI
    A)TKY EKİPLERİ:

* İLK YARDIM SAĞLIK EKİBİ
    * TEMİZLİK EKİBİ
    * EĞİTİM – ÖĞRETİM GELİŞTİRME EKİBİ
    * TAŞIMALI SİSTEM EKİBİ
    * DÜZEN GELİŞTİRME EKİBİ
    * BAŞARI ÖDÜLLENDİRME EKİBİ
    * MAVİ DEFTER EKİBİ
    * SLOGAN EKİBİ
    * SOSYAL ETKİNLİKLER EKİBİ

B)OKULUN TKY PLANI VE HEDEFLERİ :
    Sağlıklı ,temiz ve uygun ortamlar oluşturarak başarıyı arttırmak ve sürekliliğini sağlayarak devamlı ileriye götürmek.

C)Okulda stratejik plana göre yürütülen çalışmalardan örnekler:

* Mavi Defter Uygulaması: Öğrencilerin okulla – çevreyle eğitim öğretim ortamıile ilgili olarak düşüncelerini ve kendilerini ifade edebilme becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar.
    * Okul kitaplığının zenginleştirilmesi,zamanlıokuma çalışmaları,münazara,bilgi ve kültür yarışmaları.

7.BÖLÜM

A)DEPREM SONRASI OKULDA YAPILAN ÇALIŞMALAR
    1999 – 2000 :Hasar Tespiti ve onarım çalışmaları(Epoksi)
    2000 – 2001 : Deprem ve Doğal Afetler Konusunda bilinçlendirme Çalışmaları
    2001 - 2002:Çeşitli tatbikatlar ve korunma uygulamaları
    2002 – 2003: Deprem Konusunda hazırlanmış Video kasetler ve Cd lerle eğitim Çalışmaları
    2003 – 2004:Bu konuda tedbirli ve hazır oluşluğu sürdürebilmek için tabikat ve bilinçlendirme çalışmaları sürdürülmüştür.

8.BÖLÜM

OKULUN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ-İHTİYAÇLAR:

A)Okul Binası ile ilgili bir sorun yoktur.
    B)Sınıf öğretmeni eksiğimiz bulunmamaktadır. Ancak diğer branşların hiçbirinde öğretmenimiz bulunmamaktadır. Branş öğretmenleri ile ilgili eksiklik dışarıdan ücretli personel ve diğer okullardan görevlendirme suretiyle giderilmeye çalışılmaktadır.
    C)Diğer Personel sayısı ile ilgili bir sıkıntı yoktur.
    D)Okul kapasitesi ile ilgili sorun yoktur.
    E)Öğrenci devamsızlığı ile ilgili bir sorun bulunmamaktadır.

Kurumun Tarihçesi

Okulumuz ilk defa 1928 yılında ahşap bir binada Eğitim – Öğretime başlamıştır. O zamanlar 3 yıl olan temel eğitim sonunda 1930 -1931 eğitim – öğretim yılında ilk mezunlarını vermiştir. 1932 yılında bu ahşap bina yanmış ve eğitime yukarı mahalledeki köy konağında devam edilmiştir. Birkaç yıl sonra yanan binanın yerine altı taş, üstü ahşap iki katlı bina yapılmıştır. Bu binamızın da yanması nedeniyle 1964 yılında 3 derslikli tuğla – yığma bina yapılmış, bunların da yetersiz kalması nedeniyle 1975 yılında da iki derslikli ek bina yapılmıştır. 1997 yılında sekiz yıllık kesintisiz zorunlu ilköğretimin yasalaşmasıyla 1975 yılında yapılan ek binaya ilave olarak köylünün desteğiyle bir derslik daha yapılarak altı dersliğe ulaşılmıştır.
    Ancak bu bina ve derslikler ihtiyacı karşılamayacağından valiliğimizin karar ve onayı ile 1998 yılında 2 katlı 8 derslikli yeni okul binası yapılarak Cumhuriyetimizin 75. kuruluş yıldönümünde hizmete açılmıştır. Bu nedenle ismi 75.Yıl Doğancılar İlköğretim Okulu olarak değiştirilmiştir.
    Sekiz yıllık kesintisiz zorunlu eğitimde herhangi bir sıkıntı yaşanmadan Eğitim – Öğretim hizmeti sürdürülmektedir. Adaköy, Kılıçlar, Kuruca, Çardak ve Yayalar köylerinin öğrencileri Taşımalı Sistem uygulaması ile okulumuza devam etmektedirler.
    Okulumuzdan mezun olan öğrencilerin büyük çoğunluğu ilçemiz ve çevre ilçelerdeki bir üst eğitim – öğretim kurumuna devam etmektedirler.Okulumuzda bu güne kadar şu kişiler müdürlük yapmıştır.

1-Adil BEY
    2-Abdullah ÖZGÜVEN
    3-Hasan ÇAKMAK
    4-Muzaffer ALBAYRAK
    5-Cemalettin ASLANTAŞ
    6-Nuri ÇAKIR
    7-Ali ERDOĞAN
    8-Doğan Menderes BATIBAY
    9-Cavit Ersin KUM (Okul Müdür V.)

Buradan Daha Fazla Bilgi Edinebilirsiniz

Kaynak: http://dogancilarioo.meb.k12.tr/

Bu Sayfayı Paylaş