3 Dilde Hazırlanan Filmlerle Irak'ta

'Mardin & İlçeleri Haberler' forumunda Siraç tarafından 22 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    3 Dilde Hazırlanan Filmlerle Irak'ta konusu Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreteri Abdullah Erin, Irak'a Arapça, Kürtçe ve İngilizce tanıtım CD'leri gönderdiklerini bildirdi.
    Erin, , bölgenin farklı kültürleri ve dilleri bulunduğunu, bölgedeki Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt'in en eski kültürlerin doğduğu Bereketli Hilal diye adlandırılan coğrafyada, Mezopotamya topraklarında yer aldığını belirtti.
    Köklü uygarlıklara ev sahipliği yapmış coğrafyanın verimli topraklarında yer alan ajansa bağlı illerin, Dicle Nehri'nin ve ona bağlı çayların bereketini, bölgeye hakim olmuş birçok devletin tarihi ve kültürel mirasını, İpek Yolu üzerinde yer almanın imkanlarını bir arada barındırdığını anlatan Erin, birçok dinin ve topluluğun barış içinde bir arada yaşamasına imkan veren yeryüzündeki ender toprak parçalarından biri olduğunu kaydetti.
    Ajansa bağlı illerin kültürünü anlatan 4 dilde tanıtım filmi hazırlandığını ifade eden Erin, şöyle dedi:
    ''Bu sınır ticaretinde de olumlu etkiler yaratabilir. Irak'a Arapça, Kürtçe ve İngilizce tanıtım CD'leri gönderdik. Suriye'ye de gönderebiliriz. Ajans olarak 4 ilin bütün toplum kesimlerine kendi dilleriyle ulaşmak istiyoruz. Tanıtım filmi 4 ilin öncelikli sektörlerini ve potansiyellerini ortaya koyan 10 dakikalık bir film. 4 ili görsellerle desteklemek suretiyle özet olarak anlatıyor. Filmde illerin tarihi, ticari yapıları ve kültürü yer alıyor. Yöremiz farklı kültürleri ve dilleri olan bir yer. Türkçe'nin yanı sıra Arapça, Kürtçe ve Süryanice konuşuluyor. Ajans olarak bu 4 ilimizdeki bütün toplum kesimlerine ulaşmak istiyoruz. Ajans politikalarımızdan bir tanesi de budur. O nedenle tanıtım filmini Arapça, Kürtçe ve İngilizce olarak da hazırladık. Bu tanıtım filmini Süryanice hazırlamaya da niyetimiz var. Tek hedefimiz 4 ildeki toplumun bütün kesimlerine kendimizi tanıtmaktır.''
    Erin, tanıtım filminin tüm versiyonlarını internet sitelerine koyacaklarını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Habermardin

Bu Sayfayı Paylaş