3-6 Yaş Çocuk Etkinlikleri - İşte Bu Benim

'Okul Öncesi Eğitim' forumunda SeLeN tarafından 6 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    3-6 Yaş Çocuk Etkinlikleri - İşte Bu Benim konusu
    3-6 Yaş Çocuk Etkinlikleri İşte Bu Benim - İşte Bu Benim - İşte Bu Benim Etkinliği - Çocuk Etkinlikleri - Çocuk Etkinlikleri Yapımı

Amaç

Dil gelişimini ve küçük kas motor gelişimini destekleme

Materyal

25*20cm ebatında hazırlanmış kartonlar ve boya kalemleri.

Uygulama

Çocuklara kendi potrelerini yapacaklarını söyleyin. Bunun için çocukların her birine daha önce hazırlanan kartonları dağıtın. Çocuklara kartonların sağ tarafına kendi portrelerini (resimlerini) çizmelerini söyleyin. Her çocuk kendi gelişim yaşına uygun olarak resmini yapacaktır. Yaşla birlikte çizilen vücut kısımlarının sayısının arttığını göreceksiniz. Çocuğun ismini sol tarafına yazın. İsmini yazabilen çocukların kendi isimlerini yazmalarına izin verir. Bu portreleri sınıf kitaplarının yanına koyarak çocukların istedikleri zaman bakmalarını sağlayın. Ayrıca bu kartları kullanarak çocukların söylenen özelliğine uygun kartı bulmasını isteyebilirsiniz. Örneğin, çocuklardan biri ebe olarak seçilerek sınıfın dışına çıkarılır. Diğer çocuklar kartlarddan birini seçer ve özelliklerini belirlerler. Dışarıda bekleyen ebe sınıfa çağrılır. Bütün kartlar masaya yerleştirilir. Ebe çeşitli sorular sorar. Gözü ne renk? saçı nasıl? gibi. Çocuklar ipucu verirler. Ebe bu ipuçlarına göre seçilen kartı bulmaa çalışır. Çocukların yaşlarına göre kart sayısı belirlenmelidir. Küçük yaştaki bir çocuk için çok fazla sayıda kart arasından ipuçlarıile seçilen kartı bulmak zor olabilir. Bu çalışmayı sınıfınızda dönem başında ve sonunda yapın. Her çocuğun yaptığı portreleri ailelerine göstererek iki portre (kendi resimleri) arasındaki farklılığı görmelerini sağlayın. Böylece ailelerin çocuklarındaki büyüme ve gelişmeyi (tüm gelişim alanlarında) daha somut görmelerini sağlamış olacaksınız.

Bu Sayfayı Paylaş