24 Seçme Sağ Tık Eklentisi

'Diğer Programlar' forumunda Siraç tarafından 19 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

24 Seçme Sağ Tık Eklentisi konusu @Blackman12'nin açtığı Sağkulakçık Eklentileri 1.4.1 konusu hoşuma gitti, uygulamayı indirip bi deneyeyim dedim. Önce çoğu eklentiyi kurdum inceleme amaçlı olarak, sonra da eklentilerden gerek duymadıklarımı kaldırayım dedim. Ama kaldırması kurulumu kadar kolay olmadı.

(Eklentileri hazırlayan arkadaşlara teşekkür ediyorum buradan da. Galiba @blackman12 ve @doruk101'in ortak çalışmasıymış.)

Sonuçta bu eklentiler üzerinde çalışarak kendi kurulum dosyamı hazırladım:

Bu görüntü, eklentilerin varsayılan olarak seçili hali ve uygulama çalıştırıldığında böyle açılıyo. Geri sayım sayacını durdurmak için kenardaki yazıyı içeren label'a (ki sağ üst kısmın tamamını kaplıyo) tıklamanız yeterli. Sonrasındaki görüntü de:

Geri sayım sayacı eklememin sebebi basit: Otomatik kuruluma (mesela WPI'a) eklemek isteyen çıkarsa diye. Uygulama içerisinde (7Zip'le arşivledim WPI'da kullanılabilsin diye) Setup.ini diye bi dosya var, varsayılan olarak seçili gelecek programlar ve geri sayım süresi orda yazıyo:

Kod:
    [Varsayılanlar]
    Geri Sayım Başlangıcı=30
    ;İşaretli gelmesini  istediklerinizin numaralarını
    ;yazın ve yanına =Seçili yazın.  Mesela...
    Check2=Seçili
    Check3=Seçili
    Check4=Seçili
    Check5=Seçili
    Check6=Seçili
    Check7=Seçili
    Check9=Seçili
    Check10=Seçili
    Check11=Seçili
    Check13=Seçili
    Check14=Seçili
    Check16=Seçili
    Check17=Seçili
    Check19=Seçili
    Check20=Seçili
    Check21=Seçili
    Check23=Seçili
    Check24=Seçili

Varsayılan ayarları değiştirmek için Setup.ini'yi güncelleyip dosyayı yeniden paketlemek gerekiyo. Tekrar paketleme için gerekli 7Zip kaynak dosyaları yine uygulama içerisinde 7Zip Kaynak Dosyaları adlı klasörde var. (Config.txt ve 7zSD.sfx dosyaları) Hatta arayüzü sağlayan Setup.exe'nin Visual Basic 6 kaynak kodları da var yine yedek olarak uygulama içerisinde, yalnız onu editlemek (program adları renklerini vs. değiştirmek) için Visual Basic 6 derleyicisi gerekiyo. Kaynak kodları üzerinden Setup.exe'yi Visual Basic 6'da editlemek isteyen çıkarsa bi de yine uygulama kök dizinindeki XP_Button.ocx'i kaydettirmesi gerekiyo. (Kaydettirme sağ tık eklentisi bu pakette var.) Sonuçta varsayılan olarak seçili programları değiştirmek kolay ama arayüz görüntüsünü değiştirmek biraz zor, zaten arayüzle uğraşçak pek bi kimse çıkacağını da sanmıyorum.

Edit: XP_Button.ocx'i kaynak kodları klasörlerine (Setup.exe ve Parametreyle Çalıştır.exe kaynak kodları klasörlerine) kopyaladım. O yüzden (editlemek isteyen çıkarsa) VB6'da editleme öncesi kaydettirmeye gerek kalmadı. Sadece exe'yi taşırken / kopyalarken XP_Button.ocx'in de yanında taşınması / kopyalanması gerekiyo. (Parametreyle Çalıştır eklentisi için klasöründeki ComDlg32.ocx de gerekli kopyalama / taşıma sırasında. Tabi Parametreyle Çalıştır'ı tek başına kullanan çıkar mı, o da ayrı bi konu.)

Her bi eklenti için özenle açıklama yazdım. Fare imlecini eklenti adı üzerine getirdiğinizde o eklentiye ait açıklama görüntüleniyo.

Neyse, artık indirme linkini vereyim:

İndir
    Sag Tik Eklentileri son.exe - Windows Live (1,51 MB.)

Not: XThumbs (Simge Görünümünde Resim Önizleme) eklentisi, kaldırma işlemi sırasında açık klasör pencerelerini kapatıyo nedense. (Zaten o yüzden XThumbs'ın varsayılan olarak seçili olmamasını istedim.) Ayrıca uygulamanın şu anki halinde varsayılan olarak seçili gelen tüm uygulamaları kaldırmak istediğinizde de açık klasör pencereleri kapanıyo nedense, söyliim.

Tüm eklentileri aynı anda kurup kullanabilirsiniz, herhangi bi sorun oluşmuyo.

Kaldırma işlemlerini de tek tek kontrol ettim, kaldırma sonrası kaldırılan eklentilere ait hemen hemen hiç bi iz bırakılmıyo. [Sadece kullanılmakta olan dosyalar System32'de kalıyo, o da sorun oluşturmuyo. Onları da kaldırmak isterseniz bilgisayarı yeniden başlatıp hemen (eklentileri kullanmadan önce) kaldırma işlemini yapmanız yeterli.]

[Parametreyle Çalıştır eklentisi Vista'da DLL üzerinden çalışmıyodu, VB6'da exe olarak yazıp ekledim. (Ama bu Parametreyle Çalıştır da bazı exe'lerde çalışmıyo.) Bi de .diz ve .nfo dosyaları Not Defteri ile açılıyodu, ben DIZzy ile açan halini ekledim ASCII tabanlı resim kodlarını DIZzy çözebiliyo ve kayıt defterine dokunmuyo diye. Bunlar da benim eklediklerim.]

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

@secondert'in tavsiyesi üzerine uygulamamı güncelledim. Yalnız her nasılsa son denediğim eklentilerden biri (muhtemelen önizleme eklentisi, Vista'nın görüntüleme sistemine uymadığı için) Vista'yı açılmaz hale getirdi. Ben önizletici olarak XThumbs'ı (Simge Görünümünde Resim Önizleme) (tabii Vista'da da deneyip) almıştım zaten...

[Kopyalama Sepeti'nin tam Türkçe halini ekliycektim, dialog yazı tiplerini Tahoma olarak düzeltip öyle ekledim. Yeni eklentilerden Uzantı Değiştirici'nin de dialog yazı tiplerini Tahoma yaptım bu arada. Bu sayede ClearType'i açık LCD'lerde (Vista'da varsayılan olarak açık, XP'de kapalı, XP öncesinde zaten yoktu) yazılar kırıksız görünüyo ve daha okunaklı oluyo.]

Ayrıca kurulum dosyaları klasöründeki 7Zip Kaynak Dosyaları klasöründe, Setup.ini değiştirildiğinde nasıl yeniden paketleme yapılabileceğinin yazılı olduğu (kendi yazımım) bi metin belgesi ekledim Beni Oku.txt adıyla. Kurulum dosyaları klasörü tuşu var zaten gördüğünüz gibi, ordan direkt ulaşabilirsiniz kurulum dosyalarına ve seçili gelen eklentileri belirleyen Setup.ini dosyasına filan.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uygulamamın kurulum arayüzünü .NET 2.0 üzerinden çalışacak bi alternatifi olacak şekilde yeniden yazıp resim upload edici (ImageShack) eklentisini artık çalışmadığı için çıkardım. [Bilgisayarda .NET Framework 2.0 kuruluysa yeni Setup, kurulu değilse de önceki (VB6 çıkışlı) Setup açılıyo, seçimi bi .bat dosyası yapıyo.]

Paketteki cmdow.exe dosyasını da (duyarlılığı aşırı yükseltilmiş antivirüsler virüs zannettiği için) çıkarıp yerine HideConsole.exe'yi ekledim.

Bu arada yeni Setup'ımız şöyle (Bu Windows 7'deki görüntüsü, Windows'una göre resim değişebiliyo) :

Türkçe karakter içeren ParametreyleÇalıştır.exe gibi dosyalar için de .NET Setup'a bi düzeltici ekledim. (VB6'da aynı kodlar, doğru yazdığım halde çalışmıyo.) (Windows 7'de, en azından Diller bileşeni vLite ile toptan silinince Türkçe karakter sorunu çıkabiliyodu.) Paket, Windows 7'ye daha bi uyumlu oldu böylece.

Ayrıca .NET Setup, Vista ve Windows 7'de sistemle birlikte gelen eklentilerin (Vista'da 1, Windows 7'de 3 tane) ve uyumsuz eklentilerin (Vista ve Windows 7'de Sürücü Simgesi Değiştir eklentisi) kurulmasını (seçilmesini) engelleyerek sisteme boşuna dosya ve kayıt defteri girişi eklenmesini önlüyo. [Bunun kodunu VB6 exe'sine (önceki Setup) de ekledim ama kodların doğruluğundan emin olduğum halde en azından bende çalışmadı.]

Bi de paketin içindeki Setup.NET.exe'yi /s parametresiyle çalıştırınca açılışta gelen "Şu eklentiler şu şu sebeplerle devredışı bırakıldı..." tipi mesajı ve "Kurulum tamamlandı" mesajını atlıyo, dosya (Sag Tik Eklentileri.exe) içeriğini bi klasöre çıkarıp çalıştırıldığında katılımsız niyetine de kullanılabiliyo böylece. [Paketin içindeki bi dosyaya direkt (klasöre çıkarmadan) parametre gönderemediğim sonradan aklıma geldi. Başlat.bat dosyasını düzenleyip yeniden paketleme de diğer bi çözüm.]

Not/Kısaca: Vista'da .NET 2.0, Windows 7'de de .NET 2.0, 3.0 ve 3.5 hazır geliyo, o yüzden bu sistemlerde doğrudan yeni Setup açılcaktır. XP ve öncesinde .NET Framework kurmadan da kullanabilirsiniz tabii ki uygulamayı ama yeni Setup daha hızlı çalışıyo, söyliim. Hem XP_Button filan da kullanmadım yeni Setup'ta (gerek kalmadı), o yüzden "XP_Button.ocx or its dependicies is not correctly registered..." filan gibi bi hata verme ihtimali de yok, daha sağlıklı çalışıyo yani.

Alterntaif link

RapidShare: 1-CLICK Web hosting - Easy Filehosting

Alıntıdır.
    Hazırlayan arkadaşa teşekkürler.

2. harazey

harazey Yeni Üye

paylaşım için teşekkürler

Bu Sayfayı Paylaş