2011 ÖYP Başvuruları ve Kontenjanları

'Üniversiteler' forumunda SeLeN tarafından 6 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    2011 ÖYP Başvuruları ve Kontenjanları konusu ÖYP Başvuruları 2011 - ÖYP Kontenjanları 2011 - 2011 ÖYP Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı - Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı 2011

Üniversitemizde 2001 yılından beri yürütülmekte olan Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP), Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından 26.03.2010 tarihinde yayınlanan Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Esas ve Usuller çerçevesinde yeniden yapılandırılmıştır. ÖYP, 2011 yılından itibaren YÖK tarafından desteklenecektir.

ÖYP ile ilgili gelişmeler aşağıda bilgilerinize sunulmaktadır:

* ODTÜ ÖYP lisansüstü öğrenci adaylarını belirlemek üzere 16 Mayıs 2010 tarihinde ilana çıkılmış, yaklaşık 4000 başvuru arasından 500 kişi ÖYP lisansüstü öğrenci adayı olarak belirlenmiştir.
    * ÖYP üniversiteleri ve kontenjanları YÖK tarafından 31 Temmuz 2010 tarihinde ilan edilmiştir. ÖYP araştırma görevlisi adayları, YÖKün web sitesinde merkezi olarak ilan edilen sınavlara girmiş ve başarılı olup kadroya atananlar ÖYP araştırma görevlisi olmaya hak kazanmışlardır. Ekim 2010 itibariyle ODTÜ tarafından seçilen 500 ÖYP öğrenci adayından 86sının ÖYP Üniversitelerine ataması gerçekleştirilmiştir.
    * Dil puanı yeterli olmayan (KPDS<65) ÖYP araştırma Görevlileri, hızlandırılmış dil eğitimi almak üzere, YÖK tarafından seçilmiş 15 üniversiteye ÖYP puanlarına ve tercihlerine göre yerleştirilmişlerdir. Bu kapsamda, ODTÜ Hazırlık Okuluna 50 ÖYP araştırma görevlisi yerleştirilmiştir. 25 Ekim 2010 tarihinde yapılacak olan seviye tespit sınavından sonra 6 aylık hızlandırılmış dil eğitimine başlanacaktır.
    * ÖYP öğrencisi yetiştirecek üniversiteler, alanlar ve kontenjanlar YÖK tarafından 1 Ekim 2010 tarihinde ilan edilmiştir. Buna göre 43 üniversite ÖYP öğrencisi yetiştirecektir. Üniversitemize 206 adet kontenjan verilmiştir.

Üniversite kontenjanlarına
    ÖYP sayfasından ulaşılabilir

Bir sonraki aşamada, ÖYP araştırma görevlilerinin, ilan edilen üniversitelere lisansüstü öğrenci başvurusunu bireysel olarak yapmaları gerekmektedir. ÖYP lisansüstü öğrenci adaylarının secimi YÖKün 01.09.2010 tarihli Yürütme Kurulu Kararı uyarınca %50 ALES, %35 genel not ortalaması ve %15 dil puanından oluşmakta olan ÖYP puanı esas alınarak yapılacaktır. Üniversiteler kendi başvuru koşullarını belirleyecek, ancak öğrenci seçimi, adayların ÖYP puanı esas alınarak yapılacaktır. Üniversiteler ÖYP lisansüstü öğrencilerini seçerken ÖYP puanı dışında herhangi bir kritere göre (mülakat vb.) seçim yapamayacaklardır.
    * Mayıs 2010da ODTÜ ÖYP lisansüstü adayı olarak seçilen, YÖKün ilan ettiği üniversitelerden birine ÖYP araştırma görevlisi olarak atanan ve ODTÜdeki İngilizce yeterlik koşulunu sağlayan yaklaşık 40 öğrenci ODTÜde eğitimlerine başlamışlardır. Kadrolarının bulunduğu üniversitelerin bu öğrencileri ODTÜde görevlendirmesini takiben eğitimlerine ÖYP kapsamında devam edeceklerdir.
    * ÖYP lisansüstü öğrenci başvurularına ilişkin duyurular 1 Kasım 2010 tarihinden itibaren
    ODTÜ ÖYP web sitesinde

Kaynak: ODTÜ Araştırmalar Koordinatörlüğü

Bu Sayfayı Paylaş