2010 Oscar Adayları

'Sinema Dünyasından Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 3 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

  1. KaRDeLeN

    KaRDeLeN Özel Üye

    Sponsorlu Bağlantılar
    2010 Oscar Adayları konusu Sinema dünyasının en prestijli ödülleri Oscar'ın adayları açıklandı. Beklendiği gibi favori filmler 'Avatar' ve 'The Hurt Locker' En İyi Film ve En İyi Yönetmen' ödülleri dahil en fazla adaylık kazanan filmler oldular. Oscar töreni 7 Mart'ta NTV ve CNBC-e’den canlı yayınlanacak.

    [​IMG]

    Sinemaseverlerin merakla beklediği 82. Oscar ödülleri adayları bugün düzenlenen bir basın toplantısıyla Anne Hathaway ve Akademi Başkanı Tom Sherak tarafından açıklandı. Uzun yıllardır 5 filmin yarıştığı En İyi Film dalında bu sene sürpriz bir şekilde 10 aday yarışıyor.

    'Avatar', En İyi Film, 'En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Orijinal Müzik, Ses Tasarım, Ses Miksaj, Görsel Efektler ve Sanat Yönetimi dallarında aday olarak 9 dalda adaylık kazanmış oldu. 'Avatar'ın Oscar'daki en önemli rakibi 'The Hurt Locker' ise En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Kurgu, En İyi Müzik, Ses Tasarımı ve Ses Miksaj dallarında aday oldu.

    İşte bu senenin adayları:

    En İyi film

    The Hurt Locker/Ölümcül Tuzak
    Avatar
    An Education
    District 9/ Yasak Bölge 9
    The Blind Side
    Inglourious Basterds/ Soysuzlar Çetesi
    A Serious Man
    Up/ Yukarı Bak
    Up in the Air/ Aklı Havada
    Precious: Based on the Novel Push by Sapphire

    En İyi Yönetmen
    James Cameron (Avatar)
    Kathryn Bigelow (The Hurt Locker)
    Quentin Tarantino (Inglourious Basterds)
    Lee Daniels (Preciosus)
    Jason Bateman (Up in the Air)

    En İyi Erkek Oyuncu
    Jeff Bridges (Crazy Heart)
    George Clooney (Up in the Air)
    Colin Firth (A Single Man)
    Morgan Freeman (Invictus)
    Jeremy Renner (The Hurt Locker)

    En İyi Kadın Oyuncu
    Sandra Bullock (The Blind Side)
    Helen Mirren (The Last Station)
    Carey Mulligan (An Education)
    Gabourey Sidibe (Precious)
    Meryl Streep (Julia & Julia)

    En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

    Matt Damon (Invitus)
    Woody Harrelson (The Messenger)
    Christopher Plummer (The Last Station)
    Stanley Tucci (The Lovely Bones)
    Christoph Waltz (Inglourious Basterds)

    En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
    Penelope Cruz (Nine)
    Vera Farmiga (Up in the Air)
    Maggie Gyllenhaal (Crazy Heart)
    Anna Kendrick (Up in the Air)
    Mo'Nique (Precious)

    En İyi Animasyon

    Coraline (Henry Selick)
    Fantastic Mr. Fox (Wes Anderson)
    The Princess and the Fog (John Musker and Ron Clements)
    The Secret of Kelles (Tomm Moore)
    Up (Pete Docter)

    En İyi Orijinal Senaryo
    The Hurt Locker (Mark Boal)
    Inglourious Basterds (Quentin Tarantino)
    The Messenger (Alessandro Camon ve Oren Moverman)
    A Serious Man (Joel Coen ve Ethan Coen)
    Up (Bob Petersan, Pete Docter)

    En İyi Uyarlama Senaryo
    District 9 (Neil Blomkamp and Teri Tatchell)
    An Education (Nick Hornby)
    In the Loop (Jesse Armstrong, Simon Blackwell)
    Precious (Geoffrey Flesher)
    Up in the Air (Jason Reitman, Sheldon Turner)

    En İyi Yabancı Film

    Ajami (İsrail)
    El Secreto de sus Ojos (Arjantin)
    The Milk of Sorrow (Peru)
    Un Prophete (Fransa)
    The White Ribbon (Almanya)

    En İyi Görüntü Yönetmeni

    Avatar
    Harry Potter and the Half-Blood Prince
    The Hurt Locker
    Inglourious Basterds
    The White Ribbon

    En İyi Sanat Yönetmeni
    Avatar
    The Imaginarium Of Doctor Parnasus
    Nine
    Sherlock Holmes
    The Young Victoria

    En İyi Kostüm

    Bright Star
    Coco Before Chanel
    The Imaginarium Of Doctor Parnasus
    Nine
    The Young Victoria

    En İyi Belgesel (Uzun)
    Burma VJ (Anders Østergaard)
    The Cove (Louie Psihoyos)
    Food Inc. (Robert Kenner and Elise Pearlstein)
    The Most Dangerous Man in America: Danniel Ellsberg and the Pentagon Papers (Judith Ehrlich and Rick Goldsmith)
    Which Way Home (Rebecca Cammisa)

    En İyi Belgesel (Kısa)

    China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province (Jon Alpert ve Matthew O'Neill)
    The Last Campaign of Governor Booth Gardner (Daniel Junge ve Henry Ansbacher)
    The Last Truck: Closing of a GM Plant (Steven Bognar ve Julia Reichert)
    Music by Prudence (Roger Ross Williams ve Elinor Burkett)
    Rabbit à la Berlin (Bartek Konopka ve Anna Wydra)

    En İyi Montaj
    Avatar
    District 9
    The Hurt Locker
    Inglourious Basterds
    Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire

    En İyi Makyaj
    Il Divo
    Star Trek
    The Young Victoria

    En İyi Müzik
    Avatar
    Fantastic Mr. Fox
    The Hurt Locker
    Sherlock Holmes
    Up

    En İyi Şarkı

    Almost There - Randy Newman (The Princess and the Frog)
    Down in New Orleans - Randy Newman (The Princess and the Frog)
    Loin de Paname - Reinhardt Wagner, Frank Thomas (Paris 36)
    Take It All - Maury Yeston (Nine)
    The Weary Kind - Ryan Bingham ve Bone Burnett (Crazy Heart)

    En İyi Ses
    Avatar
    The Hurt Locker
    Inglourious Basterds
    Star Trek
    Up

    En İyi Görsel Efekt

    Avatar
    District 9
    Star Trek

    En İyi Kısa Animasyon
    French Roast (Fabrice O. Joubert)
    Granny O'Grimm's Sleeping Beauty (Nicky Phelan ve Darragh O'Connell)
    The Lady and the Reaper (Javier Recio Gracia)
    Logorama (Nicolas Schmerkin)
    A Matter of Loaf and Death (Nick Park)

    Kaynak : Ntvmsnbc
     

Bu Sayfayı Paylaş