19 Mayıs İlköğretim Okulu Karatay Konya

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 11 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    19 Mayıs İlköğretim Okulu Karatay Konya konusu 19 Mayıs İlköğretim Okulu Karatay Konya

19 Mayıs İlköğretim Okulu Konya Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur. Okulun web sitesinden veya aşağıda verilen telefon numarasından; 19 Mayıs İlköğretim Okulu öğretmenleri, idari personel, okulun imkanları, 19 Mayıs İlköğretim Okulu resimleri (fotoğrafları), okuldaki öğretmen sayısı, öğrenci sayısı, 19 Mayıs İlköğretim Okulu öğrencilerinin futbol, basketbol, voleybol v.s. spor dallarındaki başarıları, 19 Mayıs İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından yapılan tiyatro, müzik ve resim gibi kültürel faaliyetler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

19 Mayıs İlköğretim Okulu Tarihçesi:

Konya Merkez Karatay Ilçesi Sems Mahallesi'nde bulunan 19 Mayis Ilkögretim Okulu, 1916 yilinin eylül ayinda Mekteb-i Rehber-i Hürriyet adiyla açilmistir. Konya Valisi Muammer Bey, Konya'da örnek bir okul yaptirmayi düsünmüs, Selçuklu Devri eseri olan ve o zamanlarda yikilmis bulunan Nizamiye Medresesi ve Nalinci Baba Türbesi'ni temizlettirerek, bugünkü Merkez Is Bankasi ve Tekel binalarinin bulundugu arsada,1916 yilinda tamamlanan binada, ayni yilin Eylül ayinda hizmete açtirmistir. Okulun bir sinifi halk kütüphanesi olarak ayrilmis , bu kütüphane bugünkü Konya Il Halk Kütüphanesi'nin çekirdegini olusturmustur. Rehber-i Hürriyet Ilkokulu 1927 yilina kadar bu binada kalmis, ancak daha sonralari ihtiyaca cevap verememistir. Okulun yerine Tekel binasi yapilmasi planlaninca, 1928 yilinda Güllükbasi Mahallesi'nde Botsalilar Konagi adiyla bilinen iki katli tipik bir Konya evine tasinmistir. Bu binada iken, 1934 yilinda adi 19 Mayis Ilkokulu olarak degistirilmistir. 19 Mayis Ilkokulu, 1935 yili Eylül ayinda Sems Mahallesi'ndeki üç katli Polis Okulu eski binasina tasinmis, 1949 yilina kadar bu binada egitim ve ögretime devam edilmistir. Bugünkü okul binasinin yapimina 1946 yilinda baslanmis ve 1949 yili eylül ayinda hizmete açilmistir. 1 Kasim 1956 tarihinden itibaren 5 yasini bitirmis 15 ögrenci ile o zaman yuva' ismi ile anilan ana sinifi egitim ve ögretime açilmistir. Açildigi tarihten sonra, uzun yillar normal ögretim yapan okulumuz sürekli artan ögrenci sayisi nedeniyle 1960-1961 ders yilindan itibaren ikili ögretime dönmüstür. 1971-1972 ögretim yilinda Egitilebilir Zihinsel Engelliler sinifi faaliyete geçmistir. 1974 yilina kalorifer tesisati dösenmis, isinma problemi tamamen çözülmüstür. Ihata duvari yapili olan okulumuzun kuzey ve güney taraflarinda asfalt oyun bahçesi ve dogu tarafinda ise yesil alan bulunmaktadir. Okulumuzda, halen 1 ana sinifi, 2 zihinsel engelliler sinifi ve 1 bilgisayar laboratuari olmak üzere toplam 13 derslik bulunmakta ve bu dersliklerde 685 ögrenci egitim ve ögretim görmektedir. 2008 yili itibariyle bir müdür, iki müdür yardimcisi ve 33 kadrolu ögretmeni ve iki hizmetlisi bulunan okulumuz çagdas egitim anlayisi ile egitim ve ögretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu güne kadar okulumuzda yöneticilik görevi üstlenen müdürlerimizin isimleri asagida sirasiyla zikredilmistir. Sayin Baha GÖNENÇ (1930 yilina kadar), Sayin Hilmi TEZCAN (1930-1937), Sayin Hasan DEGER (1937-1955), Sayin Saime BINGÖL (1955-1969), sayin Keramettin COSKUN (1969-1982), Sayin Fuat ÖNDER (1982-1989), Sayin Zekeriya DURSUN (1989-1993), Sayin Ismail TOPALOGLU (1993-1996), , Sayin Ibrahim GÜNDÜZ (1996-1999) Sayin Alaeddin AGARDAN (Araliklarla 1995-1996,1997-1998 vek), Sayin Metin MIZAMOGLU (1999-2001 vek), Sayin Seyfettin AYDIN (2001-2003 vek.) Saygideger yöneticilerimizi ve ögretmenlerimizi egitim ve ögretime katkilarindan dolayi saygi ve sükranla aniyoruz. Onurlu ve saygin bir geçmisi olan 19 Mayis Ilkögretim Okulu daime bir kültür merkezi olmus, içerisinden vatana ve millete hizmeti ilke edinmis, Sayin Dr. Ahmet Seref CERAN, Sayin Feyzi HALICI, Sayin Mehmet ÖNDER ve daha isimlerini burada sayamadigimiz bir çok degerli sahsiyet yetistirmistir. Türk Milli Egitiminin amaçlari ve Atatürk Ilkeleri dogrultusunda egitim ve ögretimine devam etmekte olan okulumuz; gelecegin hür ve bilimsel düsünceli, çagdas yasami benimseyen , milletine hizmeti amaç edinen vatandaslarini yetistirmeye devam edecektir.

19 Mayıs İlköğretim Okulu Bilgileri ve iletişim Adresleri :

Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı
    Adı: 19 MAYIS İLKÖĞRETİM OKULU
    Adresi: Şems Mah.19 Mayis Sok.No:1 Karatay Konya
    Telefon Numarası: 3323511452
    Faks Numarası: 3323507860
    E-mail Adresi:
    Web Adresi: - http://www.konya19mayis.k12.tr

19 Mayıs İlköğretim Okulu Resimleri:

Kaynak : webrehberi.biz - okulweb.meb.gov.tr - www.meb.gov.tr

Okul Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 19 Nisan 2015