14 Şubat Sevgililer Günü'nde Yanlızlara 14 Şarkı!

'Aşk-Sevgi-Evlilik Sözleri' forumunda Fatma tarafından 9 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

1. Fatma

Fatma Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    14 Şubat Sevgililer Günü'nde Yanlızlara 14 Şarkı! konusu Sevgililer Günü yaklaşırken sağımızda solumuzda efkarlanan arkadaşlarımızı görünce tekrar anladık ki 14 Şubat'taki müzik setleri sadece 'I Love You' temalı şarkılar çalmayacak. Biz de düşündük taşındık ve yalnız ya da kalbi kırık olan dostlarımız için bir cd hazırlayalım, sonra da bu görevi Ergün'e teslim edelim, damardan dalsın olaya. O da oturdu, konuları ilk aşk acılarından tükenmek üzere olan ilişkilere, ayrılık sonrası özlemlerden saplantılı aşıklara varana dek bir derleme hazırladı bizler için. Pop, rock, R&B, eskisi, yenisi, her türe dokundu üstelik. Fakat yüzlerce tercih yapmasıhiç de kolay olmadı, o yüzden uyaralım: "Günahı da sevabı da onun boynuna!"

Always On My Mind - Elvis Presley

Ne diyebilirim ki... Ne müzik türü, ne de teması demeden büyüsünü onlarca yıldır kaybetmeyen nadir şarkılardan. "Belki sana davranmam gereken kadar iyi davranmadım / Belki seni sevebileceğim kadar sık sevmedim / Söylemem ve yapmam gereken küçük şeyler için / Hiç zamanımı vermedim / Benim olduğun için ne kadar mutlu olduğumu / Sanırım hiç söylemedim" Yine de şarkı hala bir umut taşımaktadır. "Söyle bana tatlı aşkının ölmediğini / Bir şans daha ver bana" der Elvis. Aşkın kıymetini zamanında anlamayıp aklı başına sonradan gelenlerin tüm duyguları burada işte.

You Lost That Lovin' Feeling - Righteous Brothers

Tekrar eskilerden bir klasik. Bu kez konumuz devam eden bir ilişkide aşkın ölmesi. Bill Medley, şarkıdaki kızın artık onu sevmediğini bilmektedir çünkü o artık öpüşürken gözlerini kapamamaktadır, dokunuşlarındaki sıcaklık yok
    olmuştur ve her küçük şeyi eleştirmeye başlamıştır. Herşeyin eskisi gibi olması için yalvarmaktadır kahramanımız: "Eğer beni eskisi gibi seveceksen dizlerimin üstüne çökeyim".

I Heard It Through The Grapevine - Marvin Gaye

Rahmetli Marvin Gaye, 1967 yılında bu şarkının vokallerini istediği gibi kaydedebilmek için tam tamına iki ay harcamış. Ne iyi de etmiş. İlk defa Gladys Night tarafından kaydedilen şarkı, Marvin Gaye'in yorumu sayesinde bir numarayı 7 hafta işgal edip Motown'un 60'lardaki en büyük hit single'ı olmuş. Şarkı, bir ayrılık sürecini anlatır. Adamımız sevdiği kadın başkasını sevdiği için perişan olmaktadır. Fakat bunu sevdiğinden değil, etrafta dolanan dedikodulardan duyması onu daha da kötü yaralamıştır. Marvin gaye şarkıyı söylerken acıyı adeta yaşamaktadır ve bize de yaşatır: "Biliyorum bir erkek ağlamamalı / Fakat içimde tutamam bu gözyaşlarını / Benim için öyle bir anlamın var ki / Seni kaybetmek ömrümün sonu olur anla / Başkasını sevdiğini bana kendin söyleyebilirdin / Oysa ben başkalarından duydum".

Boys Don't Cry - The Cure

Robert Smith ve tayfası kendilerini Goth sularına bırakmadan önce basit, kısa ve çarpıcı şarkılar yazan bir pop-punk-rock grubuydu. 'Boys Don't Cry' sadece Cure'un en iyi ilk dönem şarkılardan değil, aynı zamanda tüm kariyerlerinin en doruk noktalarından birisi. Şarkının sözleri ise aşkını kaybeden genç bir sevgilinin hikayesi. Smith'in çocuksu bir masumiyetle ve üzüntüyle yazıp seslendirdiği parçanın sözleri burada sıraladığım şarkılar için de benim en şahsi favorilerimden: "Deniyorum ve gülmeye çalışıyorum / Gözlerimdeki yaşları saklarken / Çünkü erkekler ağlamaz / Erkekler ağlamaz..."

Angie & Miss You - Rolling Stones

Angie, 'Anılar 9' derlemesini bant kopana kadar dinleyen kuşağın en gözde şarkılarından biriydi. Angie ve şarkıyı seslendiren kahramanımız için aşk ve para tükenmiştir artık. Ve acı ile ayrılık arasında bir tercih yapılmalıdır. "Seni hala seviyorum ama sence elveda demenin vakti gelmedi mi?" der kahramanımız. Jagger, önce 'Ağlama, gözlerindeki üzüntüyü görmekten nefret ediyorum" derken, sonra da 'Gözlerini kurula, yaşamak güzel değil mi, kimse denemediğimizi söyleyemez" diye şarkıyı noktalarken biz de biteriz adeta. Beş yıl sonra Stones bu kez de 'Miss You' ile çıkar karşımıza. Amerika listelerinin zirvesinde tam tamına 16 hafta kalan 'Miss You' bir erkeğin ayrılık sonrası sevgilisine özlemini ve bekleyişini anlatmasına rağmen grubun en funky, en keyifli, konserlerinde en çok beklenen şarklarından birisi oldu zamanla. Şarkının sonlarına doğru Jagger "Tanrım, seni bir çocuk gibi özlüyorum" derken üzülmemek olanaksız.

Against All Odds - Phill Collins

Jeff Bridges ve Rachel Ward'lu 'Against All Odds' için Phill Collins'in yazdığı ve efsane Türk yapımcısı Arif Mardin'in düzenlediği bu tema şarkıyı 23 yıl sonra hala aynı tazelikte ve her şey bittikten sonra kaybedilen sevgilinin geri dönmesinin olanaksızlığı üzerine müthiş bir aşk şarkısı. Postal Service'in harika cover versiyonu şarkının güzelliğinin zamana karşı nasıl dayandığının göstergesi.

Every Breath You Take - The Police

Böyle bir listeye 'Every Breath You Take'i koymadan olmazdı. Herşeyden önce farklı bir temayla karşı karşıyayız bu kez. Ayrılık sonrası acı. Fakat diğer şakılardan farkı acıyı şarkıyı söyleyenin değil, söylenen sevgilinin çekecek olmasında. Şarkının sözlerini yakından takip edenler aslında Sting'in sözlerinin ürpertici olduğunu fark etmişlerdir. Sting, kısaca 'Ne yaparsan yap seni takip edeceğim" mesajını verip üstüne üstlük sevgiliyi hala sahiplenmektedir: "Görmüyor musun, sen benimsin!" 'Every Breath You Take' sadece 1983'ün en büyük single'ı değil, aynı zamanda bugüne dek Amerikan radyolarında en çok çalan şarkı olmayı da başardı. ilk dört albümüyle zaten müzik tarihinin önemli sayfalarından birine yazılmayı hak eden Police de son albümlerinden çıkan bu hitle 'efsane' olup dağıldı.

With or Without You & One - U2

Bugün artık 'With Or Without You'nun da, 'One'ın da birer aşk şarkısı olarak yazılmadığını biliyoruz. İlki Bono'nun kendi inançlarını, ikinci de 'Achtung Baby' kayıtları sırasında grubunun içinde bulunduğu zor durumu sorgulayan şarkılar. Yine de her iki şarkı da bir çoğumuzun kalbi kırık anlarında defalarca dinelediği şarkılar kategorisinde yer alıyor. Her iki şarkıyı da Bono öyle bir içtenlik ve derinlikte söylüyor ki şarkıların içinde kaybolmamak olanaksız.

I Can't Make You Love Me - Bonnie Raitt

Amerika'nın en saygın vokalist ve gitaristlerinden birisi Bonnie Raitt. Hadi daha büyük konuşalım, hemcinslerinin de iki konuda da en iyisi. 'I Can't Make You Love Me'de Raitt, mıknatıs gibi kendisini içine çeken derin fakat çaresiz sesiyle tek taraflı aşkın gerçeğiyle, hem de ayrılıktan sadece birkaç saat önce, yüzleşiyordu. Bonnie Raitt'in 1991 tarihli 'Luck Of The Draw'a tam tamına 7 milyon satış yaptıran ve tüm eleştirmenlerin ağzını açık bırakan şarkı, daha sonra George Michael tarafından da seslendirildi. Ne yalan söyleyelim, o da Raitt'in altında kalmadı, şarkıya unutulmaz bir yorum da o kattı. İster Raitt, ister Michael'dan dinleyin çok fark etmeyecek; keza iki ihtimalde de yazılmış en güzel ayrılık şarkılarından birini dinleyeceksiniz.

Missing - Everything But The Girl

'Missing'den önce Everything But The Girl on yılın üstünde bir süredir albümler yapan ve kendine ait küçük bir hayran grubuna sahip bir ikiliydi. 'Missing'den sonra ise Everything But The Girl ismini duymayan kalmamıştı. Aslında her şey gruba sesini veren Tracy Thorn'un Massive Attack'in 'Protection'ına sesini vermesiyle başlamıştı. İkili yeni albümleri 'Amplified'ı kaydederken hem akustik geçmişlerini, hem de elektronik yenilikleri öylesine uyumlu birleştirmişti ki albüm çıktığı andan itibaren eleştirmenlerin sevgilisi olmuştu. 'Missing' ise onları bütün dünyaya sevdiren şarkı oldu. Todd Terry remiksiyle single olarak yayınlanan 'Missing' sadece dinleyeni yakalayıp bırakmayan ritimleriyle değil, hikayesiyle de bağlamıştı herkesi kendine. Şarkı yıllar sonra eski sevgilisinin yaşadığı şehre dönüp onu arayan bir aşığın hikayesini anlatır. Eski aşk ise artık orada değildir, taşınmıştır ve izini bulmak olanaksızlaşmıştır. Nerededir? Hala yaşamakta mıdır? Bunların cevabını bulamayız şarkıda. Fakat bildiğimiz tek bir sey vardır. Kadın hala onu özlemektedir. Dünyanın en güzel ve en basit metaforlarından biriyle anlatır şarkı özlem duygusunu: "Çöllerin yağmuru özlediği gibi..." Kısaca yıllar geçer, özlem bitmez.

First Cut Is The Deepest - Sherly Crow

Birçoğunuz bu şarkıyı Sheryl Crow'un bir-iki yıl önce yayınladığı Best Of derlemesinden tanıyorsunuz. Şarkının orijinali ise Cat Stevens'a (Yusuf Islam) ait. 70'lerde çok fazla liste başarısı kazanmasına rağmen başka müzisyenlerin seslendirmesiyle (bkz.Rod Stewart) zamanla klasik olup çıkanlardan. İsminden de anlaşılacağı üzere 'First Cut Is The Deepest' ilk aşk acısının bıraktığı yaraları anlatmakta. Şarkı bu hikayeyi öyle güzel anlatmakta ki hikayenin kahramanı sadece ayrılık acısı çekmemektedir; aynı zamanda aşka olan inancını da kaybetmiş ve yeniden aynı tecrübeleri yaşamamak için aşktan kaçmaktadır. Yeni sevgilisine acılarını anlatırken yine de küçük bir umut olduğunu anlarız. "Sen yanımda ol ben ağlarken, gözyaşlarımı kurulamama yardım et. Çünkü seninle denemek isterim. Eğer istersen tekrar sevebilmek için çabalarım." Kahramanımız sonunda gardlarını indirip kendisini aşka tekrar bırakır mı, yoksa kalbi tekrar kırılır mı onu bilemeyiz. Bildiğimiz tek şey 'First Cut Is The Deepest'in ilk aşk yarasının nasıl derin izler bıraktığını en güzel anlatan şarkılardan birisi olduğudur.

I Will Survive - Gloria Gaynor

Tanrım, bu 14 Şubat gönlünüze göre geçmeyecek diye illaki karalar bağlayacak da değilsiniz değil mi? O zaman tüm zamanların ayrılığı en coşkulu ve mutlu kutlayan şarkısıyla noktalayalım yazımızı. 'I Will Survive' kağıt üzerinde şüphesiz siz bir kadın şarkısı. Fakat teması ister erkek olun, ister kadın olun herkese uyarlanacak cinsten. Disco kraliçesi Gloria Gaynor, ihanet sonrası gelen bu ayrılığa ağlayacağımıza güçlü olmamızı ve ayakta durmamızı öğütlüyor bizlere. Şarkının promosyon kampanyasında söylendiği gibi: "Bir hitten çok daha fazlası, bir yaşam biçimi". En güzeli belki de. Eninde sonunda kurtulmak diğer her olasılıktan daha iyi değil mi gerçekten de?

Bu Sayfayı Paylaş