13 yolculu Musul Treni Nusaybin'e ulaştı

'Mardin & İlçeleri Haberler' forumunda Siraç tarafından 17 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    13 yolculu Musul Treni Nusaybin'e ulaştı konusu Türkiye ile Irak arasında ilk tren seferi bugün başladı. Musul’dan kalkan yolcu treni Mardin’in Nusaybin ilçesi Tren Garı Gümrüğünden giriş yaptı. 13 yolculu tren için Nusaybin Demiryolu Garında tören düzenlendi.

Musul işletme müdürü Ekrem Ahmet’in de aralarında bulunduğu 5 Irak Demiryolları yetkilisi, 7 Personel ve 13 yolculu Musul Treni, Nusaybin Demiryolları Garında Nusaybin Kaymakamı Yücel Gemici, İlçe Emniyet Müdürü Abdullah Kara, Yazı İşleri Müdürü Siracettin Yenigün, Yolcu Müdürü Ergüven Özkan, Hareket Müdürü Erdoğan Aydaş, Trafik Müd. Yard. Ünal Karadaş, Gar şefi Vedat Özkan, Ulaştırma Memur-sen Gaziantep il temsilcisi Halil Doğan ve Nusaybin Sivil Toplum Kuruluşları yöneticileri tarafından karşılandı.

Musul Demiryolları yetkilileri Gar binasında misafir edilirken, Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı Pasaport ile Kaçakçılık Organize suçlar (KOM) Grup Amirliği ekipleri Pasaport ve kaçak malzeme araması yaptı.

Gar binasında gazetecilere açıklama yapan Nusaybin Kaymakamı Yücel Gemici, Gaziantep- Musul Demiryolu yolcu taşımacılığı ilk seferinin Musul’dan Gaziantep istikametine gerçekleştiğini söyledi.

Bu gelişmenin her iki şehir ve her iki ülke için çok önemli bir adım olduğunu kaydeden Gemici şöyle konuştu;
    “Bölgemiz ve insanlarımız arasında bağları daha güçlendirici, hem sosyal hem de ekonomik bir olay ve çok önemli. Bu tren zaten yakın ve kardeş olan insanları daha da yaklaştıracak, Ekonomik bağları artıracaktır. Misafirlerimize hem ülkemize hem de ilçemize hoş geldiniz diyor, bu tren seferlerinin kazasız belasız ve hayırlı uğurlu olmasını diliyorum”.
    Musul işletme müdürü Ekrem Ahmet ise, Nusaybin Kaymakamı Gemici ve kendilerini karşılayan heyete teşekkür ederek; “yaptığınız ikram ve bize göstermiş olduğunuz yakınlıktan dolayı sizlere çok teşekkür ediyoruz” dedi.

—İLK SEFERDE 3 TÜRK YOLCU GELDİ
    Mardin’de yaşayan Iraklı Sabire Er, kızları Lara ve Hediye ile birlikte Musul’dan gelen ilk trende ülkeye giriş yaptı.

Iraklı olduğunu ve Mardin’de yaşadığını bildiren Er, Tren yolculuğunun kara yolculuğa göre çok daha rahat olduğunu belirterek; “ben Mardin’de evliyim. Geçen hafta okullar açıldı. Çocuklarım okula gidecekti. Ancak tren seferinin başlayacağını duydum ve bu seferi bekledik. Trende yataklar olması nedeniyle çocuklarım daha rahat yolculuk yapıyor. Ben artık Irak’ta yaşayan ailemin yanına daha rahat gidip geleceğim” dedi.

İşlemleri biten Musul Treni daha sonra Gaziantep rayına girdi.

— STK’LAR OLUMLU KARŞILADI
    Musul’dan gelen ilk yolcu trenini karşılayanlar arasında bulunan Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahsun Özmen ile Nusaybin Ticaret Borsası Başkanı Necdet Aktaş, Türkiye – Irak arasında ticaretin artacağını bu gelişmenin bölge sanayicisi ve insanı memnun ettiğini söyledi.

Ticaret Odası Başkanı Özmen ileriki dönemlerde Musullu iş adamları Nusaybin’e davet etmeyi hedeflediklerini bildirirken Ticaret Borsası Başkanı Aktaş ise bu gelişmenin iki ülke arasındaki ticareti geliştireceğini, gelişmenin her iki ülke için hayırlı olması dileğinde bulundu.

Türkiye ile Irak arasında yapılan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nde 15 Ekim 2009 tarihinde bu mutabakata varılmıştı. / Arif Altunkaynak - Nusaybinim.com

Bu Sayfayı Paylaş