‘Sizin roman kahramanınız kim’

'Köşe Yazıları' forumunda Dine tarafından 28 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

1. Dine

Dine Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    ‘Sizin roman kahramanınız kim’ konusu YENİ bir dergi yayın yaşamına başladı.

“Roman Kahramanları”.

Üç ayda bir çıkacak derginin ilk sayısı ocak tarihini taşıyor.
    Yayın Danışmanı: Eray Canberk, Genel Yayın Yönetmeni: Irmak Zileli.
    Yazı İşleri Müdürü: Mehmet İlhan.
    Irmak Zileli, Merhaba yazısında adeta derginin yayın gerekçesini sunuyor:
    “Onlar ikinci bir hayatın kahramanları. Hem gerçek yaşamın içinden çıkan, hem de o yaşamın ‘rutin’, ‘sıkıcı’, ‘günlük’ edimlerinden uzak, ama daha çok seçilmiş olayların, seçilmiş hikâyelerin, seçilmiş ruhsal ve duygusal hallerin içinde yaşayan kişiler; roman kahramanları. Hem bizden birileri hem değil... Hem alabildiğine gerçek, hem olağanüstü...”
    Dergi gerçekten her edebiyatseverin ilgileneceği bir alanı keşfetmiş, bu açıdan okuru çok olabilir.
    İleride tek roman kahramanı üzerinden yola çıkıp çeşitli disiplinlerin uygulanmasından ortaya çıkacak yazıların, romanlara yeni açılımlar sağlayacağı kanısındayım.
    Ayrıca yabancı roman kahramanları üzerine, Türk yazarlarının yazılarının yanı sıra yabancı eleştirmenlerin, incelemecilerin de çevirilerinin bu dergide yer almasını bekliyorum.
    Hepimizin beğendiği, sevdiği, unutamadığı, seçtiği bir roman kahramanı mutlaka vardır. Merak ettiğim, bunların okuyanı ne derecede etkilediğidir. Doğrusu benim unutamadığım roman kahramanları vardır, ama hayatımı değiştirdiklerini söyleyemeyeceğim.
    * * *
    “Sizin roman kahramanınız kim?” soruşturması, yazarların seçimini öğrenmek açısından ilgimi çekti.
    Ancak, soruşturmayı yanıtlayanlara bir anımsatmada bulunacağım.
    Sorulanlardan sadece Çiğdem Sezer ve Handan İnci, Türk romanlarından kahramanları söylemişler, Mehmet Rifat hiç olmazsa Türk romancılarının adını anmış. Elbette bunun çeşitli gerekçeleri olabilir, bir edebiyatçı arkadaşım bana şu gerekçeyi ileri sürdü.
    “Batı’daki roman geleneğinin zenginliği, bunu gerekli kılıyor,” dedi.
    Tartışılabilir, yabana atılmayacak bir görüş.
    Bu sayıda incelenen roman kahramanlarını sıralayalım:
    Alaaddin, Bin Hüzünlü Haz / Hasan Ali Toptaş
    Mahmud Ersoy, Kurtlar Sofrası / Attilâ İlhan
    Meursault-Rieux, Yabancı-Veba / Albert Camus
    Nemeçsek, Pal Sokağı Çocukları / Ferenc Molnar.
    Usta işi bir yazı. Leyla Erbil’in Beckett’in Fotoğrafı’nı okuyun.
    Ahmet Oktay, Yalanı Yazınsal Gerçeğe Dönüştürmek yazısında, yalan/gerçek bağlamında edebiyatı düşünmeye çağırıyor.
    Sevin Okyay’ın Öte-Dünya Kardeşlerim yazısının ardından A. Ömer Türkeş’in Kahramanım Maigret keyif veriyor.
    Ben de Simenon’un kahramanı Maigret’yi çok severim.
    * * *
    SEVDİĞİNİZ roman kahramanlarını bir kez daha belleğinize çağırın, neden beğendiğinizi düşünün.
    Roman Kahramanları’na edebiyat dünyasına hoş geldin diyorum.

Roman Kahramanları, Üç Aylık Edebiyat Dergisi, Ocak/Mart 2010

Doğan Hızlan / Hürriyet

Bu Sayfayı Paylaş