Şişman adamın zayıflama hayali

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda RiVeR_Nn tarafından 21 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. RiVeR_Nn

RiVeR_Nn Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Şişman adamın zayıflama hayali konusu Şişman adamın zayıflama hayali

Ebû İdris el-Havlânî anlatıyor:İmam Şâfiî’nin şunları söylediğini işittim: “Akıllı insan ya âhireti ve âkibeti ya da dünyası için geçimi ile ilgilenir. Üzüntüyle şişmanlık bir arada bulunmaz. Eğer bu ikisi de bir kişide olmazsa o mahlûkat seviyesine inmiştir. Geçmiş zamanda çok şişman bir kral varmış. Öyle ki artık hareket edemez olmuş. Bütün doktorları toplamış; fakat bir çare bulamamışlar. Sonunda akıllı ve bilgili birini getirmiş ve ona, “Beni zayıflatırsan seni zengin ederim!” demiş. O da, “Ben bir müneccimim. Bana yarına kadar izin verin; yıldızınıza bakıp size hangi ilacın faydalı olacağını öğreneyim!” demiş. Adam ertesi günü gelerek şunları söylemiş: “Ey kral! Bana eman ver. Yıldızınızın alâmeti bir aylık ömrünüzün kaldığını gösteriyor. Yine de dilerseniz sizi tedavi edeyim. Sözlerimin doğruluğundan şüphe ediyorsanız beni hapsedin! Doğru çıkarsa serbest bırakın, aksi takdirde dilediğinizi yapın!” “Bunları duyan kral tüm oyun ve eğlenceleri bırakmış. Bütün benliğini bir üzüntü ve keder sarmış. Günden güne üzüntüsü gitgite artıyormuş. Üzüntüsünün artmasıyla birlikte vücudu da eriyormuş. Aradan yirmisekiz gün geçtikten sonra adam huzura çıkarak, “Allah kralı aziz kılsın! Gaybı bilmek ne haddimize! Kendi ömrümün ne kadar olduğunu bilmiyorum ki sizinkini bileyim. Yalnız derdinizin, üzüntüden başka ilacı olmadığını biliyordum. Üzüntüyü ise en güzel sağlayacak olan şeyse ölümdür. Bu yüzden size öyle söyledim.” demiş. Bunun üzerine fazla kilolarından kurtulan kral, adamı en güzel şekilde ödüllendirmiş.

Bu Sayfayı Paylaş