Şeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler

'Sünnetler & Hadisler' forumunda Mavi_Sema tarafından 20 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Şeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler konusu Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
    “Şüphesiz şeytan, insanoğlunu haktan alıkoymak için onun yollarında oturur. Önce İslam yolunun üzerinde oturur ve ona:
    “Sen dinini ve babalarının dinini terkedip müslüman mı oluyorsun? Sakın İslam’a girme!” der.

Müslüman olacak kimse, şeytana isyan ederek İslam’a girer. Sonra onun hicret yolunda karşısına çıkar ve kendisine:
    “Yerini yurdunu terkedip hicret mi ediyorsun?” der.

O da şeytanı dinlemeyerek hicret eder. Sonra, cihada giderken yine yoluna çıkar ve:
    “Cihada mı gidiyorsun? O, bir meşakkat ve malın zayi olması demektir. Hem savaşacaksın, hem öldürülebilirsin; hanımını başkası nikahlar, malını paylaşırlar, vazgeç bu işten!” der.
    O da şeytanı dinlemeyerek cihada gider. Kim şeytana karşı bu şekilde davranır ve o halde ölürse, onu cennete koyması Allahu Teala’ya hak olur.”
    İmam-ı Nesai

Allahu Teala, bize o azılı düşmanın şu sözünü haber vermiştir:

“Ve muhakkak onları saptıracağım ve elbette onları boş hayal ve kuruntularla oyalayacağım ve onlara (haram olan şeyleri) emredeceğim.”
    Nisa Suresi 190

Ya Resulallah! Şeytan namazda ve Kur’an okurken bana musallat olup ibadetimi engelliyor, dedi. Efendimiz (s.a.v) de:
    O, şeytandır. Ona “Hinzeb” denir. Onun sana geldiğini hissettiğin zaman, ondan Allah’a sığın ve (namazın haricinde) sol tarafına üç defa tükür, buyurdu.

Osman (r.a) der ki:
    “Rasulullah’ın (s.a.v) söylediği gibi yaptım; Allahu Teala onu benden defetti”.
    İmam-ı Müslim

Yine bir hadis-i şerifte:
    “Kişiye abdestte vesvese vermek için musallat olan “Velhan” isminde bir şeytan vardır, ondan Allah’a sığının.”
    İmam-ı Tirmizi

Bir diğer hadiste de:
    “Şüphesiz şeytan! insanoğlunun içinde, kanın damarlarda dolaşması gibi dolaşır; durur.”
    İmam-ı Buhari

Meşhur bir hadis-i şerifte, Allah Rasülü (s.a.v):
    Sizden her birinizin bir şeytanı vardır, buyurdu.
    Bunun üzerine Ashab-ı Kiram:
    Sizin de şeytanınız var mıdır Ya Resulallah?, diye sorunca,
    Allah Rasulü (s.a.v):
    Evet, benim de şeytanım var. Ancak, Allah ona karşı bana yardım etti ve teslim olup emrime girdi, buyurdu .
    İmam-ı Tirmizi

İbnu Mesud (r.a), şu haberi rivayet etmiştir:
    “Kalpte iki duygusal hareket vardır. Biri melekten gelir (rahmanidir), hayra yönlendirir ve hakkı tasdik eder. Diğeri de düşman olan şeytandan gelir. İnsanı kötülüğe sevkeder, hakkı yalanlar ve hayırdan alıkor”
    İmam-ı Tirmizi

Hasan-i Basri (rah):
    Allahu Teala’dan, diğeri de, insanın düşmanı şeytandan gelir. Kendisine bir düşünce ve duygu geldiğinde, onu kontrol edip, Allah’tan ise kabul eden, düşmandan ise onunla mücadele edip reddeden kula Allah rahmet eylesin.”

Mücahid: “Sinsi şeytanın şerrinden...” ayetinin tefsirinde şöyle demiştir:
    Nas Suresi

“O, insanın kalbine iyice yayılıp hakim olmak ister. Kul, Yüce Allah’ı zikredince, siner, çekilir. Allah’tan gafil olunca da kalbine yayılıp hakim olur.”

İkrime de demiştir ki:
    “Vesvese veren şeytan, erkeklerde göğüs ve gözlerde; kadınlarda ise, kadın karşıdan gelinceye kadar gözlerinde, dönüp giderken de kalçasında yerleşip vesvese verir.”

Cerir b. Abade el-Adevi demiştir ki:
    Ala b. Ziyad’a kalbime gelen vesveseden şikayet ettim.

Bana dedi ki:
    “Şeytan, kalbin aralığından içeri şöyle bir bakar. Eğer orada işine yarar bir şey varsa durur, ilgilenir. Yoksa çekip gider.”

Bu Sayfayı Paylaş