Şakir Eczacıbaşı, Aydın Doğan’la niçin buluştu

'Köşe Yazıları' forumunda Dine tarafından 26 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

1. Dine

Dine Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Şakir Eczacıbaşı, Aydın Doğan’la niçin buluştu konusu ŞAKİR ECZA-CIBAŞI’nın en belirgin özelliği nedir, diye sorarlarsa, yanıtım şudur:

Yaşamında ve yaptığı her işte mükemmeli aramak. İkinci özelliği, sanatla ilgili bütün girişimlere yardımda bulunmak.

Bunu ispatlayan güzel bir örneği, Aydın Doğan dün anlattı:
    Aydın Doğan, 1979 yılında Milliyet’i Ali Naci Karacan’dan aldığında, Karacan, Milliyet Sanat’ı çıkaramayacaklarını, zaten kendisinin de Ülkü Tamer’in yönetiminde Sanat Olayı adlı bir dergi çıkaracaklarını söylemiş. O dergi de sonradan yayımlandı.
    Rahmetli Akal Atillâ ile Zeynep Oral, Şakir Eczacıbaşı’nın yardımıyla bu dergiyi sürdüreceklerini, Aydın Doğan’a anlatmışlar.
    Aydın Doğan da, peki demiş.
    Konuşmalardan tam iki saat sonra Şakir Eczacıbaşı, Aydın Doğan’ın odasındaymış.
    Bu öneriyi bakın nasıl karşılamış?
    “Ben bu dergiye her türlü yardımı yaparım, gerekirse bütün gün gazetede oturur, çalışırım.
    Milliyet Sanat da bu sayede varlığını sürdürmüş.
    * * *
    BİLİNEN etkinliklerin, bunca festivalin yükü yetmiyormuş gibi, bir gün rahmetli İsmail Cem ile buluşup Kültür Girişimi adında bir toplulukta beni de görmek istediklerini Şakir Eczacıbaşı bana telefonla bildirdi. On iki kişi arasında Emre Kongar da vardı.
    Bu, ne bir dernekti ne de yasal bir hüviyeti vardı.
    Moda deyimiyle bir bilgi alışverişi, bir beyin fırtınası topluluğuydu.
    Şakir Eczacıbaşı, ona çok emek verdi, değişik konularda sempozyumlar düzenlendi, yurtdışından alanının en önemli adları geldi konuşma yapmak için.
    Konuşmalar kayda geçti, kitap halinde basıldı.
    Şimdi bu kitapların hepsi birer başvuru kaynağı niteliği taşıyor.
    Birlikte bir iş yapıyorsanız, her an telefon, faks bekleyeceksiniz. Çünkü en küçük bir pürüz için gününü verirdi, dostluğunda ve estetik konusunda ödün vermezdi.
    Ağabeyi Nejat F. Eczacıbaşı’nın temelini attığı Maslak Kongre ve Kültür Merkezi’nin yapılabilmesi için verdiği emeği görseydiniz, kendisine bir malikâne yaptırmanın coşkusunu yaşıyor zannederdiniz.
    Her kültür bakanı değişikliğinde, bizzat kendisi sunum yapar, beni de çağırırdı.
    İki önemli kitabından mutlaka söz etmem gerekir; biri Bernard Shaw üzerine hazırladığı Gülen Düşünceler, diğeri de Oscar Wilde hakkındaki Tutkular, Anılar, Gülümseyen Deyişler iki büyük usta için hazırlanmış son derece önemli kitaplardır.
    Eğer, Bernard Shaw veya Oscar Wilde üzerine bir çalışma yapmak isterseniz, onun bibliyografya bölümünden yararlanabilirsiniz. Çünkü o bir tez çalışmasıdır.
    * * *
    İZMİRLİ olduğunu hiçbir zaman unutmadı, mutfağına bu lezzet her zaman yansıdı.
    Devletin, hükümetlerin, yerel yönetimlerin kültüre katkılarını vurgulardı, dünyadan verdiği örneklerle görüşünü pekiştirirdi.
    * * *
    GÜNDELİK telefonlarını, sevgisini, eleştirilerinin eksikliğini duyacağım.
    Anılarımızda, yaptığı işlerde yaşayacak.

Doğan Hızlan/Hürriyet

Bu Sayfayı Paylaş