Şahinciler Köyü Koçarlı Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Şahinciler Köyü Koçarlı Aydın konusu Koçarlı Şahinciler Köyü Bilgileri - Şahinciler Köyü Hakkında - Şahinciler Köyü Tanıtımı - Şahinciler Köyü Resimleri

Şahinciler ,Aydın Koçarlı ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: KOÇARLI

İl:AYDIN

İle Uzaklığı:26 km

İlçeye Uzaklığı:2 km

Rakım:45 m

Nüfus:

2000:399
    1997:380

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bilgi yoktur.Bir rivayete göre,çok eskiden şahin yetiştiriciligi ile uğraşirmiş köy halki.Bu yüzden 50' li yillardan önce adi Şahancilar olarak anilirken;sonradan 09.01.1954 yilinda köy statüsüne girip tam ilanı kesinleştiği ve bugünkü adini; "Şahinciler Köyü" olarak aldığı bilinmektedir...
    Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi;Zorlasan hayat sartlari ve akabinde gerileyen ekonomik durumun sonucu olarak,eski adetlerin devam edebilmesi zor hale gelmistir.Örnegin;3 gün yemekli davullu-zurnali dügünler tarihe karismistir.

Yemekleri:

Yesili bol olmasi hasebiyle sebze yemeklerinin her türlüsü. Cizdirma(misir unundan mamul isirgan otlu börek). Yumurtali sarmaşık-keldirgen kavurmasi. Keşkek;genellikle cemiyetlerde pişirilir(bugday ve dana etinin mukemmel karişimi) Otlu sac böregi. Yuvarlama yemeği. Çingene Pilavi.Oraya ait yemekler olarak sıralamak mümkündür... Dini Bayramlarda ;Bayram Namazi'ndan sonra Camii cikisinda köylüler tek sira olusturup birbirleriyle tek tek bayramlasirlar.Akabinde köy kahvesine gidilir ve orada caylar icilir günün anlami ve önemine dair sohbetler yapilir.Disarda olanlar gelir bayramlasilir hasretlik giderilir...Bu Bayramlasma her tarafta diger yerlerde de yapilir,ama sanki bu köyde daha bi baska daha bi güzel...

Görülmesi gereken yerleri
    Motorlu Kaya
    Gelin Kaya

Köyün Sobuca köyüyle arasinda kalan alanda bulunan dagda uzaktan bakinca traktörü andiran kaya halk arasinda motorlu kaya diye tabir edilen; yine uzaktan bakinca bir gelini andiran gelinkaya bence görülmeye deger yerlerinden biridir.

Coğrafya

Aydın ili'ne 26 km., Koçarlı ilçesi'ne 2 km. uzaklıktadır.İncirliova İlçesi'ne 9 km. uzakliktadir...Söke Ilçesi'ne ise 33Km.'dir...Köy sirtini Güneye dayamis karsisina Incirliova'yi almis,Batisinda Söke Ilcesi,Güneyinde Milas Ilçesi ve Kuzeydogusunda Aydin Ili vardir.Ovasi Menderes Vadisindedir... Köyün yamaçlarının küçük kayalıklarla dolu olduĝu göze çarpmaktadır.Bu da köyde eskiden küçükbaş hayvancılıkla(Keçi) uğraşıldıĝina dair bir işaret teşkil etmektedir.Son yıllarda aĝaçlandırma çalışmaları devam etmektedir.Bos alanlara Zeytin fidesi ve Fıstıkçamı dikilmektedir.
    Çamlık
    Siyar İnci(r)
    Demir Mangan

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Yazlari sicak ve kurak;kışları ılık ve yağışlı...

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köy halkının büyük çoğunluğu geçimini gündelik tarım işlerinde çalışarak sağlamaktadır.

Köyde tarim isciligi cok gelismistir.Bunun sebebi köyde tarim ürünlerinin cesitliligi bol oldugundan köylü kendisi bütün islere yetisemedigi icin disaridan da mevsimlik isci gelmektedir.Tarim ürünleri olarak Pamuk,Misir,Aycicegi,Patlican,Domates,Biber,Börülc e,Bamya gibi sebzelerin yaninda Zeytincilik,Cam fistigi(Son zamanlarda),Narenciye,Erik,Badem vb. sayilabilir.Hayvancilik genelde kücük capli,aile ekonomisine katki seklinde süt inekciligi; bunun yaninda ise bir kisim Kücükbas Hayvan besiciligi sayilabilir...Bunun yaninda çesitli meslek gruplarindan küçük esnaflikla geçinenlere de rastlanir.

Eğitim

Öğrencilerin eğitimi Şahinciler'e 1 Km. uzaklıktaki Sobuca Mustafa Ali Şahin İlköğretim Okulu'ndan verilmektedir. Mert Taşkın,Şahinciler Köyü 04.11.2009 Köyde egitim-ögretim orani yüksektir.Bu son 20 yilda %95 seviyelerine ulasmistir. 1985 yilina kadar yüksekögretim orani %1 iken,simdilerde %8-9 seviyesine ulasmistir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Bilgi yok.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Köydeki Ilkögretim yasina gelen cocuklar komsu köy Sobuca'da bulunan M.Ali Sahin Ilkögretim Okuluna gitmektedirler. Köyün içme suyu şebekesi vardır .Icme suyu civarin en temiz ve en tatli suyuna sahiptir ,kaynak suyunun yaninda ayrica artezyen suyu aritma tesisi vardir ve 2007 de faaliyete gecmistir,ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yok ancak ptt acentesi vardir. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır...

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş