İzmir çigli imkb lisesi projeleri

'Liselerimiz' forumunda Mavi_inci tarafından 1 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

1. Mavi_inci

Mavi_inci Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    İzmir çigli imkb lisesi projeleri konusu Turizm Sektöründeki Kaliteli Hizmet İçin Sommelier Staj Eğitim Pogramlarını İnceleme:

Avrupa Birliği Hibe Fonları çerçevesinde 2007 döneminde ilan edilen teklif çağrıları içerisinde, Leonardo Da Vinci (Mesleki Eğitim) kapsamında Çiğli İMKB Anadolu Kız Meslek ve Meslek Lisesi, söz konusu katkı fonundan yararlanmaya hak kazanmıştır. Konu olarak ise Türkiye’de eğitimi yok denecek kadar az bulunan Sommelier eğitimi olması hem gastronomi hem de turizm anlamında önemli bir girişim olarak değerlendirilmektedir.
    Hazırlamış olduğumuz eğitim sürecinin ilk ayağı 2008 Yılı Nisan ayında İzmir Ege Palas Otelinde verilen üç haftalık Sommelier Temel Eğitim programı ile başlatılmıştı. Temel eğitim Türkiye’nin önde gelen ismi sayın Prof. Dr. Nihat AKTAN tarafından ve ilk Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Sommelier Temel Eğitim Sertifikası olma özelliğini taşımaktadır.
    Verilen eğitim sonrasında, başarılı olmuş 26 yaş altı Üniversite mezunu (Yüksek Öğrenim mezunu) ve iyi seviyede İngilizce bilen 10 genç, hibe edilen AB fonundan yararlanmaya hak kazanmıştır.
    Gençler, eğitimlerinin Prag ayağında, teorik ve uygulamalı eğitimi şehrin önemli şarap evlerinin başında gelen U ZAVOJE ŞARAP evinin head sommelieri ALES POKORNY tarafından almışlardır. Dünyanın önde gelen şarap üretici ülkelerinin önemli üzüm çeşitleri, bunlardan üretilen şaraplar ve üretimde uygulanan farklı üretim teknikleri yararlanıcılar tarafından titizlikle takip edildi. Gençlere, eğitimlerin yanı sıra, sürdürülen entegrasyon sürecinde farklı kültürleri, ülkenin zengin kültürel altyapısını tanıma fırsatı bulmuşlardır. Projeyi hazırlayarak mesleki eğitime önemli bir katkıda bulunan Çiğli İMKB AKM ve Meslek Lisesi Müdürü Asuman ŞEN, Yiyecek ve İçecek Hizmeti Öğretmenleri Gülsevim GÜLERMAN, Azize ORTAEL, İngilizce Öğretmeni Aysun KILIÇ ve Proje Koordinatörü Grafik/Fotoğrafçılık Öğretmeni Yücel TOZLU da gözlemlemek üzere katıldığı hareketlilik süreci 3 Kasım da sona ermiştir. Eğitimin iki haftası Çek Cumhuriyetinde (Prag) ve diğer iki haftasını Almanya (Regensburg, Münih), İtalya (Venedik) de gerçekleştirilmiştir. Almanya ve İtalya’da verilen eğitim şarapçılığın ülkelerdeki yapımdaki uygulamaların gözlemlenmesi biçiminde sürmüştür. Almanya’daki şarap imalatı ve profesyonel saklama koşulları, İtalya’daki köpüklü şarap fabrikasında uygulanan kooperatifçilik sistemi gençlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmıştır. Proje sayesinde edindikleri deneyim ve bilgileri karşılaştırma fırsatı bulan gençler, bu mesleğin yaygınlaştırılması konusunda üstlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını ifade etmektedirler.
    Ülkemizin gelişmekte olan turizm sektörüne önemli bir katkıda bulunacak sommelierler adayları, kalite ve nitelik adına önemli bir misyon üstlenmektedirler. 6 – 9 Kasım tarihleri arasında Denizli’deki şarap ve bağcılık sempozyumunda, 7 Kasım akşamı Sepetçioğlu Kasrında düzenlenen Şarap gecesinde, projenin sunumunu gerçekleştiren gençler, önümüzdeki aylarda Balıkesir Üniversitesinde de konuyu içeren bir konferansla deneyimlerini ve projeyi Türkiye ile paylaşmaya hazırlanıyor. Şahsen bulundukları girişim sayesinde 10 yararlanıcı adıyla anılan sommelier adaylarından biri Fransa’da dünya mutfakları alanında aşcılık eğitimini alarak eğitimini pekiştirirken, yine projenin açılım sağlamış olduğu başka üç gencimizden biri İtalya’da ve diğer ikisi de Fransa da alacakları profesyonel şarapçılık eğitimi ile kendilerine tecrübelerini pekiştirme fırsatı yaratmışlardır. Ayrıca şimdiden Gastronomi alanında hizmet veren birinci sınıf restoranlardan ve önde gelen şarap evlerinden teklifler alan adaylar bu alanda çalışma fırsatını yakalamış bulunmaktadırlar. Kim bilir, belki de kadehinize seçmiş olduğunuz şarabı dolduran işte bu önü açık gençlerden biri olacaktır.

Ayrıca yaygınlaştırma çalışmalarımız için, Denizli Bağcılık ve Şarapçılık Sempozyum (Sepetçioğlu Kasrı) ve Balıkesir Üniversitesi Turizm Yüksekokulunda projemizin sunumunu gerçekleştirerek tecrübelerimizi paylaştık. Çeşitli dergi, gazete ve pek çok web sitesinin haberleri arcılığı ile sesimizi geniş kitlelere duyurmaya çalıştık. Nihaiyi olarak ise ulusal ve AB’de çalışmamızın tanıtımını sağlamak üzere bir tanıtım filmi gerçekleştirilmiştir.

En sonunda hedefimize ulaştık. Projemizin Nihai raporunu sunarak Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) tarafından en iyi uygulamalara seçilmiştir.

Bu Sayfayı Paylaş