İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi konusu İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi

Bina Tarihçesi

İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Kampüsünde yer alan İşletme Fakültesi binası, Maçka Silahhanesinin eklentilerinden olup, silahhanenin yönetim binası (Karakolhane Binası) olarak yapım çalışmaları 1861-1862 yılları arasında Simon ve Sarkis Balyan tarafından tamamlanmıştır. Üç katlı olan silahhane binası, Osmanlı döneminin sonlarında Jandarma Kumandanlığı hizmetine verilmiştir. Cumhuriyetten sonra sırasıyla, Nakliye, Topçu, İstihkam ve Jandarma Okulu olarak kullanılmıştır. 1956'da Eğitim Bakanlığı'na tahsis edilmiş, bir süre Teknik Okul olarak hizmet gördükten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi'nin kullanımına bırakılmıştır. Tarihi binayı tamamlayıcı olarak inşa edilen dersane bloklarından oluşan ek bina 1970'li yılların başında hizmete girmiştir.

İ.T.Ü. İşletme Fakültesi Tarihçesi

1977 yılında İşletme Mühendisliği Fakültesi olarak kurulan bugünkü İşletme Fakültesi, bünyesinde İşletme ve Endüstri Mühendisliği Bölümlerini barındırmaktadır.

Cumhuriyetin 50. yılı, İ.T.Ü.' nün 200. kuruluş yılı için hazırlanmış olan dokümanlarda, İ.T.Ü. Ayazağa kampüsünde 1972-1984 yılları arasında kurulması planlanan fakülteler içinde Endüstri Fakültesi'nin de adı geçmektedir. Fakültenin bünyesinde yer alması düşünülen Sanayi Mühendisliği bölümü ile ilgili ilk karar 08.05.1968 tarihinde Makine Fakültesi Fakülte Genel Kurulu'nda alınmıştır. Makine fakültesi genel kurulunda ve daha sonra 1969 yılında İ.T.Ü. Makine Fakültesi Profesörler Kurulu tutanağında da Sanayi Mühendisliği şubesine öğrenci alınmasından bahsedilmektedir.

Bu dönemde yapılan görüşmeler sonucunda öğrencilere gerekli olan unvanın verilebilmesi için yönetmelik düzenlemeleri ve gerekli kadro şartlarının yerine getirilememiş olması dolayısıyla Sanayi Mühendisliği şubesinin açılmasının mümkün olamayacağı ve üniversitenin ikili öğretime (Lisans + Yüksek Lisans) geçmesi sırasında diğer şubelere paralel şekilde öğretime başlamasına karar verilmiştir.

1968 yılındaki şartların 1969-1970 öğretim yılında, İ.T.Ü' nün dört yıllık eğitime geçişiyle daha önce Makine Fakültesi bünyesinde yer alması öngörülen Sanayi Şubesi'ne 30 öğrenci alınarak eğitime başlanmış ve 1973-1974 öğretim yılında da Yüksek Lisans eğitimine geçilmiştir.

İşletme Fakültesi bir süre Ayazağa kampüsünde eğitim verdikten sonra 1984 yılından itibaren Maçka'da eğitim vermeye başladı.

Akademik kadrosu Temel Bilimler Fakültesi ile Makine Fakültesi'ndeki Sanayi Mühendisliği Bölümü öğretim elemanları tarafından oluşturulan İşletme Fakültesi, çatısı altındaki İşletme ve Endüstri Mühendisliği Bölümlerinde mühendislik, yüksek mühendislik ve doktora eğitimi vermeyi günümüzde başarı ile sürdürmektedir.

Bu çalışmaların devamı olarak İstanbul Teknik Üniversitesi Senatosu tarafından Sanayi Mühendisliği öğretimi için yön ve onay verilmesinden sonra Makine Fakültesinde yapılan görüşmeler sonucunda Endüstri Mühendisliği Fakültesinin kurulmasına karar verilmesine rağmen, bu karar senatoya intikal ettiği zaman Temel Bilimler Fakültesi bünyesindeki akademik kadrodan Prof. Dr. Reşat Nalbantoğlu, Prof. Dr. Zeyyat Hatipoğlu, Prof. Dr. Faruk Akün, Prof. Dr. İlhami Karayalçın, eski rektör Prof. Dr. Bedri Karafakioğlu'nun başkanlığında 5 kişilik bir komisyon Endüstri Mühendisliği Fakültesi yerine, Temel Bilimler Fakültesi altında yer alan işletme öğretim üyeleri birlikte İşletme Endüstri Fakültesinin kurulması için çalışmalar başlatılmıştır. Daha sonra, içinde Prof. Dr. Kemal Kafalı, Prof. Dr. İlhami Karayalçın, Prof. Dr. Ataç Soysal'ın da yer aldığı İ.T.Ü Senatosu tarafından belirlenen inceleme komisyonu, 1977 yılında İşletme Mühendisliği Fakültesi'nin kurulmasını rapor olarak sunmuştur. Üniversite Senatosu'na giden komisyon raporu görüşüldükten sonra 1977 yılında, İşletme Mühendisliği Fakültesi'nin kurulması kararı alınmış ve tüm bu sürecin sonucu olarak 1977 ve 1978 yılında ilk öğrencilerini alan İşletme Mühendisliği Fakültesi, 1982 yılında ilk mezunlarını vermiştir. İlk mezunlar arasında halen fakültemizde görev yapmakta olan İşletme Fakültesi İşletme bölümü retim elemanlarımız bulunmaktadır.

Eğitim ve Öğretim

Fakültemizde Endüstri ve İşletme Mühendisliği dallarında araştırma faaliyetleri ve lisans, yüksek lisans ve doktora dalında eğitim ve öğretim yapılmaktadır.

Lisans

Lisans eğitiminde İşletme Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği Lisans Programları mevcuttur. 4 yıllık olan her iki programda eğitim güz ve bahar yarıyıllarında yapılmaktadır. Yazın ise yaz öğretimi olanağı mevcuttur. Ayrıca öğrenciler İşletme Mühendisliği Bölümü için 2, Endüstri Mühendisliği Bölümü için ise 3 defa yaz stajı yapmak zorundadırlar. (Staj hakkında gerekli bilgiye ilgili sayfada erişebilirsiniz.) 4 yıllık olan bu programlardan mezun olabilmek için 4.00 üstünden 2.00 ortalamaya sahip olmak gerekmektedir.

Yüksek Lisans ve Doktora

Fakültemiz bünyesinde İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü ve İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü programları dahilinde lisans üstü eğitimi verilmektedir.

Yüksek Lisans Programlarına başvurular ilgili enstitünün ilan ettiği (yazılı basın ve internet aracılığıyla) tarihlerde ve şartlarda enstitülere yapılmaktadır. Bu başvurular dahilinde genel olarak mezuniyet ortalaması ve LES puanı dikkate alınmaktadır. Bu puanların hangi ağırlıkta etki edecekleri ise ilgili bölüm tarafından her yıl açıklanmaktadır. Mezuniyet ortalaması ve LES puanı katkısı sonucu elde edilen başarı puanlarına göre mülakat listeleri yapılmakta ve bu mülakatlar sonucu asil ve yedek listeden kazananlar ilan edilmektedir.

İşletme Mühendisliği Bölümü tarafından yürütülen lisans üstü programları

¨ FBE İşletme Mühendisliği Yüksek Lisans Programı
    ¨ FBE İşletme Mühendisliği Doktora Programı
    ¨ SBE Tezsiz İşletme Yüksek Lisans Programı
    ¨ SBE İktisat Yüksek Lisans Programı
    ¨ SBE MBA Yüksek Lisans Programı (II. Öğretim)
    ¨ SBE İşletme (Finansman) Doktora Programı

2001 - 2002 öğretim yılı için İşletme Mühendisliği bünyesindeki yüksek lisans ve doktora programlarına kabul edilmeyi hak kazanan öğrenciler içerisinde en düşük başarı notuna sahip öğrencilerin başarı notları aşağıda verilmiştir:

FBE Yüksek Lisans İşletme Mühendisliği Mezunları 74
    İşletme Müh. Mezunları Dışı 80
    FBE Doktora 80
    SBE Tezsiz İşletme Yüksek Lisans Programı 78
    SBE İşletme Doktora Programı 74

FBE İşletme Mühendisliği Yüksek Lisans programı işletme mühendisliği mezunları ve diğer bölüm mezunları olmak üzere iki tür öğrenci kabul etmektedir. İşletme mühendisliği dışından olan adaylar bir sene bilimsel hazırlık eğitimini başarıyla bitirdikten sonra yüksek lisans eğitimlerine başlarlar. Yüksek lisans eğitimi ise 28 kredi ders (%30'u İngilizce) ve tez çalışmasından oluşmaktadır. Dersler 2 yarıyılda bitecek şekilde programlanmıştır. Tez ise genellikle 2 dönem sürmektedir. Tez aşamasına gelebilmek için ağırlıklı not ortalamasının 4.00 üzerinden 3.00 olması gerekmektedir. 4 yarıyıl sonunda bu ortalamayı sağlayamanların enstitü ile ilişiği kesilmektedir.

SBE Tezsiz İşletme Yüksek Lisans programı ise 4 yarıyıl 15'er kredi ders ve bir bitirme projesinden oluşmaktadır. Mezun olabilmek için ağırlıklı not ortalamasının 4.00 üzerinden 3.00 olması gerekmektedir.

SBE İşletme Mühendisliği (Finansman) Doktora programı ve FBE İşletme Mühendisliği ile FBE Endüstri Mühendisliği Doktora programları ise 21 kredi ders ve doktora tezinden oluşmaktadır. Genelde eğitim tez çalışmasının içeriğine göre 3-4 yıl arası sürmektedir.

SBE MBA Programı ise II.Öğretim bir program olmakta ve 3'er aylık 3 dönem halinde akşam saatlerinde eğitim vermektedir. MBA hakkında daha ayrıntılı bilgiye fakültemiz web sayfalarından ve İTU Sosyal Bilimler Enstitüsü adresinden erişebilirsiniz.

Endüstri Mühendisliği Bölümü tarafından yürütülen lisans üstü programları

¨ FBE Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisans Programı
    ¨ FBE Mühendislik Yönetimi Yüksek Lisans Programı
    ¨ FBE Mühendislik Yönetimi Yüksek Lisans Programı (II. Öğretim)
    ¨ FBE Endüstri Mühendisliği Doktora Programı

İletişim

Adres: İstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Fakültesi

Maçka 80680 İstanbul

Tel: 90 - 212 - 296 4040 Pbx (Dekanlık)

Fax: 90 - 212 - 240 7260 (Dekanlık)

Santral için 90 - 212 - 293 1300

E-Posta: isletme@itu.edu.tr

Bu Sayfayı Paylaş