İstanbul Kültür Üniversitesi

'Üniversiteler' forumunda Siraç tarafından 19 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    İstanbul Kültür Üniversitesi konusu Tarihçe

İstanbul Kültür Üniversitesi 9 Temmuz 1997 yılında kabul edilen kanunla kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. 1997-98 öğretim yılında 3 fakülte ve 2 yüksek okulla öğretime başlamıştır. Halen 10 ayrı bölümde lisans 6 ayrı bölümde önlisans programları yürütülmektedir. Ayrıca 2001-2002 yılında ek kontenjanla Güzel Sanatlar bölümü hizmete girmiştir. İKÜ aslen yeni bir üniversite olsa da üniversitenin kurucuları 1930 yılından beri eğitim hayatında olan ve varolan sorunların bilincinde eğitimcilerdir. Üniversite, eğitimci özelliklere ve deneyimlere sahip kişilerden oluşan Mütevelli Heyet tarafından yönetilmektedir. İlk mezunlarını 2000-2001 Akademik yılında veren üniversite kuruluş sürecinde İngiltere'nin Herfordshire Üniversitesi ile, Amerika Birleşik Devletlerinin Idaho Devlet Üniversitesi ve Alabama Üniversitesi ile Almanya'nın Berlin Hür Üniversitesi ve Gelsenkirchen Üniversitesi ile yoğun işbirliği temasları yapılmıştır. Bilimsel işbirliği süreclerinde öğrenci program ve stajları mübadelesi, öğretim üyelerinin karşılıklı görevlendirilmesi ve müşterek bilimsel ve teknik projelerin geliştirilmesine ağırlık verilmektedir.

Yurt ve Barınma

İstanbul dışından gelen öğrencilerimiz, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlardan yararlanabilmekte, ayrıca Üniversite yönetimi tarafından otelcilik hizmetleri izlenen anlaşmalı özel yurtlarda konaklayabilmektedir. Merter Kız Öğrenci Yurdu : Nazım Erten Sokak No : 11 Merter İSTANBUL Tel:

Bu Sayfayı Paylaş