İrlandada Eğitim

'Yurtdışında Yaşam ve Eğitim' forumunda Siraç tarafından 19 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    İrlandada Eğitim konusu COĞRAFİ BİLGİLER

İrlandalılar Kelt ve Viking soyundan gelmektedir Tarih içinde İngiliz ve Normanlar da karışmışlardır

1847’de yaşanan ve ‘patates açlığı’ olarak bilinen ‘Büyük Kıtlık’ sonrası dönemde başta ABD olmak üzere Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Amerika ve Kanada gibi uzak ülkelere çok İrlandalı göç etmiştirİrlanda Cumhuriyeti genç bir devlet olmakla birlikte uzun bir tarihi geçmişe sahiptir Vyüzyılda kurulan İrlanda Birliği XIIyüzyılda İngiliz Krallığı yönetimi altına girmiştir Nüfus artışı, tarıma elverişsiz topraklar, ekonomik güçlükler, İngiliz baskısı ve daha sonra ortaya çıkan Kuzey İrlanda’daki terör nedeniyle giderek yaygınlaşan ve İrlanda kültürünün bir parçası haline gelen göç olgusu, İrlanda’nın AB’ye girmesiyle ekonomisini düzeltmeye başladığı 1970’li yıllara kadar sürmüştür Halen çeşitli ülkelere dağılmış 70 milyon dolayında İrlanda asıllı nüfusun yaşadığı ileri sürülmektedir

Başkent: Dublin

Nüfus: 3917336

Başlıca şehirleri: Carlow, Cavan, Clare, Cork, Donegal, Dublin, Galway, Kerry, Kildare, Kilkenny, Laois, Leitrim, Limerick, Longford, Louth, Mayo, Meath, Monaghan, Offaly, Roscommon, Sligo, Tipperary, Waterford, Westmeath, Wexford, Wicklow

Diller: İrlandaca ve İngilizce

Nüfus artış oranı: 116%

Doğum oranı: 1447 doğum /1,000 kişi

Ölüm oranı: 91 ölüm /1,000 kişi

Net göç oranı: 499 göç /1,000 kişi

Ölü doğum oranı: 55 ölüm /1,000 canlı doğum

Tahmini yaşam süresi:

Toplam : 7736 yıl
    Erkek : 7474 yıl
    Bayan : 8015 yıl

Din: Katolik % 94 Protestan %3,3 Diğer %1, 7

Yüzölçümü: 70,280 kmkare

İklim: İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir Temmuz ayında elde edilen sıcaklıklar güneyde 16 derece ile kuzeyde 14 derece arasında değişir Kışlar nispeten sıcak geçer ve sıcaklık Ocak ayında 4 ile 7 derece arasında değişir Ülkeye hakim olan Atlantik Okyanusu'ndan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yıl boyunca yağış almasına neden olur Ülkenin yaklaşın yüzde sekseni yılda ortalama 762 ile 1270 mm arasında yağış alır

EKONOMİ:

GSMH: 124,8 milyar €

Kişi Başına Düşen Yıllık Gelir : 31000 €

Büyüme oranı: 14%

Sektör bileşenleri:

Tarım: 5%
    Endüstri: 46%
    Hizmet : 49%

Balıkçılık, balık çiftlikleri de dahil olmak üzere, İrlanda’da önemli bir geçim kaynağı

olmakla birlikte balıkçılık endüstrisi az gelişmiştir Dondurulmuş ve konserve balık alımı iç

balık pazarının % 40’ını oluşturmaktadır Yaklaşık 16,000 kişiye iş imkanı sağlayan

sektörde yıllık toplam ihracattan elde edilen gelir 175 milyon I£’dur Madencilik sektörü

oldukça küçüktür Bu sektörde çalışanların sayısı 1990’da 8,000 iken 1995 yılında 4,800

kişiye düşmüştür En çok metal dışı minerallerin üretimi yapılmaktadır İrlanda,

Avrupa’daki en büyük kurşun üreticilerinden birisidir 1997 yılında ülkeye gelen turist

sayısı 5 milyon kişiyi, turizm gelirleri ise 2 milyar I£’u (GSYİH’nın % 4’ü) aşmıştır 1994-

99 yıllarını kapsayan turizm programı çerçevesinde yıllık 225 milyar I£ turizm geliri ve

35,000 yeni istihdam yaratılması hedeflenmiştir

Enflasyon: % 4,6

İşsizlik oranı : % 4,5

Bütçe:

Gelir : $5322 billion
    Gider : $535 billion

İhracat: $9831 billion

İhracat –Ürünler: Makine ve ekipmanları , Bilgisayar, Kimya, İlaç, Canlı hayvan ve Hayvansal ürünler

İthalat: $5754 billion

İthalat-Ürünler: Tekstil (Giyim), Kimya,Petrol ve Petrol Ürünleri

Para Birimi: Euro (€)

Çalışma İzni : Yabancı öğrencilere haftada 20 saate kadar çalışma izni verilmektedir

EĞİTİM SİSTEMİ

Yetişkin nüfusun %95'inin okur-yazar olduğu İrlanda'da devletin finanse ettiği fakat değişik dini toplulukların yönettiği okullarda 6-15 yaş arasında parasız ve zorunlu ilköğretim hizmeti verilmektedir

Ortaöğretim ise devlet tarafından finanse edilen özel okullarda ve genel eğitim veya uzmanlık eğitimi veren kamuya ait okullarda yapılmaktadır Yüksek öğretim hizmeti Limerick'teki Ulusal Enstitü ve iki üniversite tarafından verilmektedir Ünlü Trinity College 1592'de kurulan Dublin Üniversitesi'ne bağlıdır

VİZE

İrlanda'ya öğrenci vizesi başvuruları, Ankara'daki İrlanda Büyükelçiliği'ne yapılmalıdır İrlanda Büyükelçiliği, yapılan başvuruyu İrlanda'da Dublin'deki vizeden sorumlu Hukuk Müsteşarlığı'na iletir

Dublin'deki Hukuk Müsteşarlığı, yapılan öğrenci vizesi başvurusunu yeterli görmesi durumunda başvuranın vizesi Ankara'daki İrlanda Büyükelçiliğinde onaylanır Tüm bu işlemler yaklaşık 5-7 hafta arasında zaman alır Bu anlamda, İrlanda'da öğrenime karar verirseniz, öğreniminizin başlamasından en az 7 hafta öncesinde vize işlemlerine başlamanız gerekir

İrlanda'da eğitim almayı planlayan öğrenciler için 2 değişik vize türü vardır:

- C Eğitim Vizesi:
    İrlanda'da 90 günden kısa eğitim almayı planlayan öğrenciler içindir

- D Eğitim Vizesi:
    İrlanda'da 90 günden uzun süre eğitim almayı planlayan öğrencilere verilir

İrlanda vizesinde istenilen evraklar

(Dilokulubulcom aracılığıyla İrlanda'da bir dil kursuna kayıt olan öğrencilere, aşağıdaki evrakların hazırlanmasında ICEP şubeleri yardımcı olmaktadır)

1- Onaylı Pasaport
    Bu durumda 6 aylık kursa devam etmeyi planlıyorsanız, en az 1 yıl geçerli pasaportunuz olmalıdırPasaportunuzun süresi, devam etmeyi düşündüğünüz kursun bittiği tarihten en az 6 ay daha uzun olmalıdır Mevcut pasaportunuz ilk pasaportunuz değilse, önceki pasaportlarınızın her bir sayfasının (sadece dolu ve vizeli sayfaların değil, tüm sayfaların) fotokopileri başvurunuza eklenmelidir

2- Kurs Kabul Belgesi
    Haftada en az 15 saatlik kursa kabul edildiğinizi ve kurs ücretinin tamamının ödendiğini belirten okul kabul belgesinin orjinali gerekmektedir

3- Ücretler
    Tüm kurs ücretinin ödendiğine dair okuldan belge alınmalıdır Ancak, toplam kurs ücreti 10,000 EURO 'dan daha fazla ise, vizeden önce sadece 10,000 Euro'ya kadar olan kısmı ödemeniz kabul edilebilir

4- Özel Sağlık Sigortası
    İrlanda'da (1 akademik yıldan daha kısa süreyle) eğitim alacak olan tüm Türk vatandaşları, İrlanda'da geçerli özel sağlık sigortası yaptırmalıdır Bu sigorta poliçesi, vize başvurusuna eklenmelidir Sağlık sigortası poliçesi yerine, devam edeceğiniz okuldan alınan sigortalı olduğunuza dair bir yazı da kabul edilir

5- Aile Bireyleri
    Boş bir dosya kağıdına, İrlanda veya diğer Avrupa Birliği ülkelerindeki (varsa) yaşayan tüm anne-baba, kardeşler, amca, dayı, hala, teyze, büyükanne, büyükbaba, yiğen ve kuzenler listelenmelidir Listelemede, her bir akrabanın adı, adresi, yaşı ve telefonu verilmelidir

6- Karakter
    Başvuranın kişisel geçmişi, vize başvurusunda önemli bir rol oynar Daha önce İngiltere'den vize reddi olanlar ile İngiltere'den sınır dışı edilmiş olanlar veya İngiltere'ye girişine izin verilmemiş olanların, bu bilgileri ayrıntılı olarak başvurusunda belirtmesi gerekir Ayrıca, savcılıktan alınmış iyi hal kağıdı İngilizce'ye tercüme edilerek başvuruya eklenmelidir

7- Başvuranın Yeterliliği
    İrlanda'da dil eğitimi almayı düşündüğünüz okuldan veya bu okulun Türkiye'deki acentasından (dilokulubulcom temsilcisi ICEP şubelerinden) sizin gerçekten dil eğitimi almanızın gerekli olduğuna dair mülakat raporu alınmalı ve bu rapor vize başvurusuna eklenmelidir

8- İş durumu
    Türkiye'de bir işte çalışıyorsanız, işvereninizden şu yazıları almalısınız:
    - Eğitim süreniz boyunca izinli olduğunuza dair yazı
    - İrlanda'da eğitim masraflarınızı rahatlıkla karşılayabileceğinize dair şirket sahibinin referans yazısı
    - Maaş bordrosu
    Vize Belgeleri

9- Mali Durum Belgeleri
    Bankada en az 3 ay süreyle hareket gören nakit birikiminiz olmalıdırAşağıda açıklanan belgelerle, yurtdışında bir işte çalışmadan, tamamen kendi imkanlarınızla eğitim alacak düzeyde maddi olanaklara sahip olduğunuzu ispatlamalısınız Birikimleriniz tamamen size veya ailenize ait olmalıdır Göstereceğiniz paranın kaynağı çok önemlidir Borç, kredi veya emanet olarak aldığınız paralar kabul edilmeyebilir Bankadaki mevduat toplamınız, en azından İrlanda'daki tüm eğitim, konaklama, sigorta, ulaşım, cep harçlığı vb masraflarınıza ve ek olarak acil durumlara yetecek kadar olmalıdır

Öğrenciyseniz veya bir işte çalışmıyorsanız;

Ailenizin tüm ev ve arsa tapu fotokopileri
    Ailenize veya size ait olan tüm banka hesap cüzdanları aslı veya son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstreleri
    Bankadan alınan son hesap bakiyesini belirten resmi yazı
    (Varsa) Otomobil ruhsat fotokopileri
    Kredi kartı ekstreleri
    (Aileniz maaşlı çalışıyorsa) Çalıştıkları işyerinden kaç yıldır çalıştıklarını ve şu anki görevini açıklayan resmi yazı, son 3 aylık maaş bordroları, (SSK'lı iseler) SSK işe giriş bildirgesi
    (Aileniz serbest çalışıyorsa) Vergi levhası fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Oda Sicil Kağıdı
    (Varsa) Repo, Borsa, Tahvil hesaplarıyla ilgili hesap hareketleri ve son bakiyeleri gösteren resmi yazıların orijinalleri
    (Evli iseniz) Eşinize ait (varsa) maaş bordrosu, (varsa) ruhsat-tapu fotokopileri

Kendi işinizi yapıyorsanız veya bir yerde çalışıyorsanız;

Ailenize ve size ait olan tüm ev ve arsa tapu fotokopileri
    Ailenize veya size ait olan tüm banka hesap cüzdanları aslı veya son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstreleri
    Bankadan alınan son hesap bakiyesini belirten resmi yazı
    (Varsa) Otomobil ruhsat fotokopileri
    Kredi kartı eksreleri
    (Maaşlı olarak çalışıyorsanız) Çalıştığınız işyerinden kaç yıldır çalıştığınızı ve şu anki görevinizi açıklayan resmi yazı, eğitiminiz süresince izinli olduğunuza dair yazı, bu yazıyı imzalayan kişinin imza sirküsü, son 3 aylık maaş bordrolarınız, (SSK'lı iseniz) SSK işe giriş bildirgesi
    (Serbest çalışıyorsanız) İşyerinizin vergi levhası fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Oda Sicil Kağıdı, imza sirküleriniz, (varsa) Şirket hesabınızla ilgili bankadan alınmış son bakiye durumunu belirten resmi yazı ve son 6 aylık hareketi gösteren hesap ekstresi
    (Evli iseniz) Eşinize ait (varsa) maaş bordrosu, (varsa) ruhsat-tapu fotokopileri
    (Varsa) Repo, Borsa, Tahvil hesaplarıyla ilgili hesap hareketleriniz ve son bakiyeleri gösteren resmi yazıların orijinalleri

ELÇİLİKLER

İrlanda Büyükelçiliği

Adres: Uğur Mumcu Cad No:88 MNG Binası B Blok Kat 3
    GOP – Ankara

Telefon: (0312) 446 61 72

Faks: ( 312 ) 446 80 61

İstanbul Fahri Konsolosluğu

Adres: Cumhuriyet Caddesi Pegasus Evi No:26/A 80200 Harbiye İstanbul

Tel: (0212) 246 60 25

Faks: (0212) 248 07 44

Dublin TC Büyükelçiliği

Adres: 11 CLYDE ROAD, BALLSBRIDGE DUBLIN 4

Telefon: ( 353-1 ) 668 52 40 - 660 16 23 - 668 55 11

Faks: ( 353-1 ) 668 50 14

E-posta: turkemb@iolie

GÜMRÜK

Avrupa Birliği gümrük mevzuatına dahildir

PARA VE DÖVİZ İŞLEMLERİ

Tedavüldeki madeni paralar: 1,2,5,10,20,50 cent; 1,2 euro

SAĞLIK SİGORTASI

İrlanda'da Avrupa Birliğine üye ülke vatandaşları temel sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirİrlanda’nın sağlık sistemi oldukça gelişmiştir681 kişiye bir doktor düşmektedir

İrlanda'da, 1 akademik yıl (en az 9 ay) eğitim alan Türk Vatandaşlarına sağlık hizmeti ücretsizdir 1 akademik yıldan daha kısa süreli eğitim alacak olan Türk Vatandaşları, sağlık hizmetleri için özel sağlık sigortası yaptırmak zorundadır

İLETİŞİM

Uluslararası Arama Kodu: [353]

İrlanda'yı Türkiye'den aramak için:
    İrlanda'yı Türkiye'den aramak için önce 00, daha sonra İrlanda'nın arama kodu olan 353, sonra şehir kodunu ve son olarakta ulaşmaya çalıştığınız kişinin numarasını çevirin

Telefon Görüşmeleri
    1992 yılından beri Dublin'deki bazı telefon numaralarında değişiklikler yapılmaya başlanmıştır 2 veya 4 ile başlayan numaralar 8'e, 95 veya 98 ile başlayan numaralar 8'e dönüştürülmüştür
    3 dakikalık bir şehir içi arama 20 pens tutmaktadır

Şehirlerarası aramalar
    Tüm şehirler arası aramaları yapmak için önce 08'i daha sonra şehir kodunu çevirin

Ankesörlü Telefon
    Eireann Telekomu tüm ülke çapında yaygı ve gelişmiş bir hizmet ağı sunmaktadır A/B olarak isimlendirilen telefonlar vardır, bunlar ile görüşme yapacağınız zaman önce A butonuna basmanız gerekir; eğer aradığınız kişi telefonu açmazsa bu sefer B butonuna basarak telefona attığınız parayı geri alabilirsiniz

Telefon Kartları
    British Telekom'a ait kartları bu ülkede de kullanabilirsiniz Bozuk paralar ile uğraşmak yerine 10, 20, 50 veya 100 kontörlük kartlar alabilirsiniz Ama şunu asla unutmayın bu kartlar ile yurtdışını arayamazsınız Mercury ismindeki bir firma Kuzey İrlanda'da ayrı bir telefon kartı ve ankesörlü telefon hizmeti sunmaktadır

Cep Telefonları
    Eircell firması İrlanda'da cep telefonu kullanıcılarına GSM işletim operatörleri ile hizmet vermektedir Kendi hattınızı İrlanda'da kullanabilmek için bağlı bulunduğunuz GSM operatörü ile görüşüp İrlanda'daki operatörler ile anlaşmaları olup olmadığını görüşün

Postacı
    İrlanda genelde iyi bir posta servisine sahiptir Avrupa'dan gelen postalar 1-2 gün içinde, Kuzey Amerika'dan gelenler 1 hafta içerisinde elinizde olur Posta kutuları yeşil renktedir Dublin merkez postanesi O'Connell Caddesi'ndedir

ULAŞIM

Uçuş Bilgisi
    Türkiye'den İrlanda'nın başkenti Dublin'e aktarmalı uçuşlardan en popüler olanı Lufthansa-Alman Hava Yolları'nın düzenlediği servislerdir Ankara veya İstanbul çıkışlı uçuşların gidiş-dönüş ücreti 298 ABD Dolarından başlamaktadır

Taksi
    Dünyanın diğer ülkelerinde yaygın bir ağa sahip olan taksi hizmeti bu ülkede oldukça azdır Taksi bulabilmek için bir otobüs veya tren istasyonuna uğramanız veya otellerden çağırmanız gerekir

Yol Bulma
    Taksi şoförlerini büyük kısmı yaşadıkları şehri iyi tanırlar ama yinede gideceğiniz yere ait detaylı tarifi bir kağıt üzerine yazmanız ve yanınızda bulundurmanız iyi olur

Tren
    Ekspres tren servisi İrlanda kuzey kesimlerine ve tüm büyük şehirlerine vardır ve yerel iç hat uçak hizmetlerine karşı bir alternatifiniz olmasını sağlar Daha fazla bilgi için http://wwwclubiie/RailNet
    Tren Çeşitleri
    Yüksek standarttaki restaurantlı trenler olmak üzere 2 sınıf tren hizmeti vardır

Otobüs
    Bus Éireann isimdeki otobüs firması tüm İrlanda içinde hizmet vermektedir Daha fazla bilgi ve tarifeler için bu web sayfasını ziyaret ediniz http://luigiinfopointie/buse

Feribot
    Arabalı vapurlar Fransa'nın Lehavre ve Cherbourg limanları ile İrlanda'nın Rosslare and Cork limanları arasında çalışmaktadır Ayrıca İngiltere ile Fransa arasında da feribot seferleri bulunmakta olup yolculuk yaklaşık 4 saat sürmektedir Daha fazla bilgiyi İrlanda feribot seferleri sayfasında bulabilirsiniz
    http://wwwirish-ferriesie
    Havaalanları
    İrlanda Cumhuriyeti’nde üç tane büyük havaalanı vardır: Dublin, Cork ve Shannon’da En işlek olanı yılda yaklaşık 5 milyon yolcunun kullandığı Dublin’dir

Dublin ve/veya Shannon’dan İngiltere, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki pek çok yere sefer yapılır Sefer yapan şirketler arasında Aer Lingus, British Airways, Ryanair, Delta Airlines ve Aeroflot sayılabilir
    Kuzey İrlanda’daki (Aldergove’da) Belfast Uluslararası Havaalanı’ndan İngiltere, Paris ve Amsterdam’a uçuşlar vardır

RESMİ TATİL VE BAYRAMLAR

1 Ocak : Yeni yıl tatili

17 Mart : Aziz Patrick günü

12 Nisan : Paskalya tatili

3 Mayıs : Bankalar tatili

7 Haziran : Bankalar tatili

2 Ağustos : Bankalar tatili

25 Ekim : Bankalar tatili

27 Aralık : Aziz Stephen günü

28 Aralık : Noel tatili

FAYDALI BİLGİLER

Zaman Dilimi : WET (UTC; yaz saati uygulamasında UTC+1

Bankalar: Pazartesi-Cuma 10:00-16:00; Perşembe saat 17:'a kadar sadece Dublin'de

Kamu Kurumları: Pazartesi-Cuma 9:00-17:00

Alışveriş Merkezleri: Pazartesi -Cuma 9:00-20:00, hafta sonları daha az saatler boyunca açık olması mümkündür

2. Siraç

İngiltere ile birlikte anadili İngilizce olan tek Avrupa ülkesi İrlanda, Türk girişimcilerin çalışmaları sonucu öğrenim hayatını yurtdışında sürdürmek isteyen öğrencilere kapılarını açtı Türk gönüllülerle anlaşan İrlanda devlet üniversiteleri, bu ülkeye gidecek öğrencilere Avrupa Birliği (AB) statüsünde öğrenim hakkı tanıyor

Üniversiteye yerleşemeyen, mastır ve doktora yapmak isteyen herkes bu imkândan yararlanabiliyor

İrlanda'da, Türk İrlanda Eğitim Kültür Derneği'ni (TIECS) kuran gönüllüler, Türk öğrencilerin yeşillikler içindeki bu ada ülkesinde eğitim görebilmesi için çalışmalara başladı Yapılan görüşmeler sonucu İrlanda devlet üniversiteleri, Türkiye'den gelecek lisans ve yüksek lisans öğrencilerini kabul etmeye hazır olduğunu bildirdi TIECS Müdürü Mustafa Karacan, hayalindeki üniversiteye yerleşemeyenlere 'hayallerinin ötesinde güzel bir üniversite' seçeneğinin beklediğini söylüyor

Öğrencilerin İrlanda'da yabancılık çekmeyeceklerine dikkat çeken Karacan, İrlandalıların Anadolu insanını aratmayacak derecede sıcakkanlı olduğunu belirtiyor İngiltere'ye bağlı Kuzey İrlanda da Türk öğrencileri bekliyor Kuzey İrlanda Tolerans Eğitim ve Kültür Derneği (NITECA) Müdürü Ali Çopur, başvuru için zaman problemi olmadığını ifade ederek, bu ülkeyi tercih edecek öğrencilerin, huzurlu bir ortamda doğayla iç içe ve rahat bir öğrenim hayatı süreceğini dile getiriyor

Türkiye'deki üniversitelerden mezun olan öğrenciler, doktora ve mastırını yaparken istedikleri alanı seçme imkanına sahip YÖK denkliği bulunan İrlanda'daki üniversitelere sadece ağustos ayında 5'i mastır için toplam 40 öğrenci kayıt oldu Dil sorunu yaşamamaları için öğrencilere ilk yıl hazırlık programı verilecek Bu kurslar özel dil merkezlerinde de alınabilecek

Eğitim masraflarını çıkarma imkânı

İrlanda'yı tercih edecek gençleri ekonomik bakımdan da birçok kolaylık bekliyor Avrupa üniversiteleri kendi ülke öğrencilerine farklı, AB ülkesi öğrencilerine farklı ve AB dışından gelen öğrencilere farklı fiyatlar uyguluyor İrlanda üniversiteleri ise Türkiye'den gelecek öğrencileri AB statüsünde kabul ediyor ve eğitim harçlarını buna göre belirliyor Para birimi 'Lira' olan İrlanda'da öğrenciler için harçlıklarını çıkarma imkânı da bulunuyor

İşsizliğin olmadığı ülkede pek çok kuruluş, yarım gün çalıştırdığı öğrencilere aylık 800 Euro'dan başlayan ücretler ödüyor Vize ve okula kayıt gibi her türlü danışmanlık hizmetini Türk girişimciler ücretsiz sağlıyor İrlanda, ulaşım bakımından da cazip imkanlar sunuyor Başkent Dublin ile İstanbul arası uçakla 3 saat 40 dakika 180 Euro olan bilet fiyatları yıl içinde değişmiyor Avrupalılarca 'doğa harikası' olarak nitelenen İrlanda iklimi, yaz ve kış sıcaklık farkı göstermiyor Sıcaklık, yazları 20 derece civarında seyrederken kışları kar yağmıyor

3. Siraç

Irlanda'da çalişarak Eğitim Firsati
    Avrupa'nın yükselen değeri olan İrlanda'da Türk öğrenciler haftada 20 saat çalışarak aylık ortalama 1000 Avro kazanabiliyor İşverenler çalışanlarına Türkiye'ye gidiş-dönüş uçak bileti ve iş başlangıcında iki haftalık eğitimle konaklama da sağlıyor

İşe alınacak öğrencilerin iyi düzeyde İngilizce biliyor olması gerekmiyor, ancak akıcı düzeyde Türkçe konuşabilmeleri bekleniyor Bu da İrlanda'daki İngilizce eğitim sürecinin henüz başında olan Türk öğrencilerin kolayca iş bulabileceği anlamına geliyor

İrlanda’da Türk öğrencileri çalıştırmak isteyen firmalar, yurtdışı eğitimde önemli bir yer edinmiş olan ICEP'in Yurtdışı Eğitim Londra şubesine başvuruyorlar ICEP Yurtdışı Eğitim Londra Şube Müdürü Çelemet Yener, 'Dublin'deki internet odaklı firmalar Türkçe bilen eleman açığını kapatmak için bize ulaşarak en az 12 aylık süreyle Türk öğrencileri işe almak istediklerini belirtiyor Biz de Türkiye'deki ofislerimiz aracılığıyla İrlanda'da eğitim almak isteyen öğrencilerimizi bu firmalara öneriyoruz Çoğunlukla öğrenci Türkiye'de iken eğitim alacağı okula ve işe yerleştiriyoruz Öğrenciyi işe alacak firmalar, öğrenci Türkiye'de iken mülakatını yapıyor ve iş sözleşmesini imzalıyor Bu şekilde, öğrencimiz İrlanda'ya eğitime gittiğinde işi de hazır oluyor' dedi Yener, kendilerinin bu hizmetler için hiç bir ücret almadıklarını da belirtiyor

Her ne kadar nüfusuyla Avrupa'nın küçük ülkeleri arasında yer alsa da, İrlanda son yıllarda bilgisayar yazılım ve donanımıyla hizmet sektöründe sergilediği atılım sayesinde dünyanın sayılı ülkeleri arasına girmeyi başarmış bulunuyor Ayrıca bu ülke, Türkiye'de çok bilinmese de İngilizce eğitim veren kaliteli dil okulları ve eğlenceli insanlarıyla dünya çapında bir üne sahip ICEP Yurtdışı eğitim aracılığıyla İrlanda'da tam 16 ay boyunca dil eğitimi almış Deniz Akdemir'e göre İrlandalılar hiç beklemediği kadar sıcak kanlı ve misafirperver ' Burda sayısız İrlandalı arkadaş edindim, hepsi güleryüzlü Bizim insanlarımıza çok benziyorlar, çok konuşkan ve misafirperver bir toplum oldukları için İngilizceyi çok hızlı öğrenme şansım oldu' diyor

ICEP Yurtdışı Eğitim Danışmanı Murat Ayvacı'ya göre de İrlanda ne İngiltere kadar pahalı, ne de Amerika kadar uzak Ancak bu ülkenin yurtdışında eğitim almayı planlayan Türk gençler arasında çok tanınmıyor olması önemli bir kayıp 'Temel sorun İrlanda'nın yeterince tanınmaması Aslında, İngiltere’den daha ucuz bir ülke ve Dublin’de konuşulan İngilizce aksan olarak biz Türklerin çabuk öğrenebileceği türde akıcı ve temiz' diyen Ayvacı, İrlanda'nın öğrenciler için İngiltere, Amerika ve Malta'ya göre çok daha ekonomik koşullar sunduğunu belirtti

Bu Sayfayı Paylaş