İnliören Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    İnliören Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri konusu Kayseri İli Köyleri -İnliören Köyü Pınarbaşı - İnliören Köyü Hakkında Bilgiler - İnliören Köyü Resimleri

Kayseri
    Bilgiler
    Nüfus 135 (2007)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 38710
    Alan Kodu 0352
    Yönetim
    Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
    İl Kayseri
    İlçe Pınarbaşı
    İnliören, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
    İnliören köyü 1864 yılında kuzey Kafkasya'dan gelen Çerkesler tarafından kurulmuştur. Daha önce Kafkasya'daki Khowsay köyü sakinleri tarafından aynı ad ile adlandırılmaktadır. Khowsay adigelerin bjeduğ kolundan khımshiy beyliğine dahil bir köydür. Han girey 1650-1655 yılları arasında Kafkasya notları adlı Rusça eserden alıntıdır.

Kültür
    Köyün gelenekleri genel olarak bilinen Çerkeslerin Xabze adını verdikleri kurallara dayanır, yemekleri ise yine Çerkes geleneksel yemekleri olan Çerkes tavuğu, şıps-pasta, meramıse gibi bir çok çeşidi içermektedir. Köydeki evlerin çoğu tek katlı ve taş binalardır. Fakat köyden ayrılanların yavaş yavaş köye olan ilgilerinin artması nedeniyle eski evlerini yeniden inşaa edip çatılı kullanışlı evler yapmaya başlamışlardır.

Coğrafya
    Kayseri iline 85 km, Pınarbaşı ilçesine 30 km uzaklıktadır. ilçeye giden yol stepze olup, ile giden yol asfalttır. ben ramazan gök köyün gençlerinden biri olup kayseri istikbal lisesinde okuyorum bende bülent alpcan köyün coğrafi yapısı aynı zamanda kara avcılığına uygun olup tavşan keklik bıldırcın avı yapılmaktadır avcıların uğrak yeri olup güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz

İklim
    Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi
    Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri
    Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 135
    2000 265
    1997 189

Muhtarlık
    Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhttarı

:2004 - Hayri Sağır
    1999 - Hayri sağır
    1994 - Seyfettin Duman
    1989 - Nihat Demirkan
    1984 - Nihat Demirkan
    :(2009)hayri sağır
    Altyapı bilgileri
    Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köydeki belli başlı sülaleler.SEMEGUMKO,Utıj(askerko)ve degumko lardır.

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş