İncesu Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    İncesu Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum konusu Erzurum İli Köyleri -İncesu Köyü İspir - İncesu Köyü Hakkında Bilgiler - İncesu Köyü Resimleri

Erzurum
    Bilgiler
    Nüfus 124 (2000)
    Nüfus Yoğunluğu nüfus çogunluğu yazların yaşanır/km²
    Koordinatlar
    Posta Kodu 25950
    Alan Kodu 0442
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
    İl Erzurum
    İlçe İspir

İncesu, Erzurum ilinin İspir ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Yün icinden akan yazları ise cok azalan deresinden almaktadır.Bölge m.ö 9.yy da Urartular bölgeye hakim olmaya başlamıştır m.ö 753 yılında kökü Oğuzlara dayanan Saka-İskit Türkleri bu bölgeye yerleşmişlerdir(ispir ilcesi ve ilceye yakın koyler).Romalıların Anadolu ve Suriye’yi fethe çalıştığı sıralarda bu bölge Arsaklılar ve Romalılar arasında el değiştirir.M.S.665 yıllarında M.S.665 yıllarında İslam Araplar Erzurum bölgesini alınca burası300 yıl boyunca Arapların idaresinde kalır.(Emeviler,Abbasiler.1071 yılında Malazgirt zaferiyle Selçuklu devleti egemenliğine girmiştir.Daha sonra Karakoyunlular ve Şah İsmail hakimiyetine giren bölge 1514 Çaldıran Zaferi ile Yavuz Sultan Selim trafından alınmış ve Osmanlı topraklarına girmiştir. 1.Dünya savşına kadar bu köy ve bağlı bulunduğu ilçe(ilçe köyleri) Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır.1916-1917 tarihleri arasında bu bölge Rus işgali altında kalmıştr,bu arada ermeniler aklın ve mantığın almadığı katliam girişlerinde bulunmuşlardır.25 Şubat 1918’de Kazim Karabekir Paşa komutanlığında 1.Kafkas Kolordusuna bağlı birliklerce vatan topraklarına katılır.[kaynak belirtilmeli]
    Kültür

Köyün gelenek, görenek ve tarihi açısından bir bilgi yoktur.
    Coğrafya

Erzurum iline 87 km, İspir ilçesine 60 km uzaklıktadır.
    İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 100
    2000 124
    1997 116
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

[[2004 - muhittin özçelik
    1999 - Adem özçelik
    1994 - Dumlu Özçelik
    1989 - Muhammet Ambar
    1984 - Dumlu Özçelik

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır.Ama kapalıdır Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir köyde elektrik ve sabit telefon vardır. YALAN SÖYLÜYORLAR BİR DAHA Kİ SEÇİMDE NADİM ÖZÇELİK MUHTAR SEÇİLİRSE KÖYÜN BÜTÜN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİNDEN KUŞKUNUZ OLMASIN ANCAK 10 YIL BOYUNCA MUHTAR OLAMAZ ÇÜNKÜ ONA KİMSE OY VERMEZ HÜRMETLERİMLE NADİM BEY KIZMASIN:)))))

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş