İleri İtaat Köpek Eğitimi Nasıldır

'Kedi ve Köpekler' forumunda SeLeN tarafından 30 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    İleri İtaat Köpek Eğitimi Nasıldır konusu köpek eğitim süreçleri - ileri itaat köpek eğitimi nasıldır - köpek eğitimi

Ileri itaat köpek eğitimi sürecinde temel itaat eğitiminden bi sonraki aşamadır, bu aşamadı köpeğimiz öncelikle ilk aşamayı bitirmiş ve her bir temel itaat komutu kesinlikle düzgün ve tekrarlıyarak yapabiliyor ise bu eğitime geçmemiz gerekiyor. Eğer köpeğimiz tasma ile kimi zamanlar bizi dinlemiyorsa, bazen agresif oluyor istediğini yapıyorsa, bir dinliyor bir dinlemiyorsa burada bir sıkıntı var demektir ve ileri itaat eğitimine geçmektense önceki eğitimin pekiştirilmesi gerekmektedir.

Öncelikle şunu anlamamız gerekiyor, eğer köpeğimizi tam olarak eğitemediysek, başuna buyruk hareketler yapıyorsa ve çevreye herhangi bir zarar verebilecek potansiyele sahipse bu eğitimi yalnız başınıza yapmaktan çekinmelisiniz. Tasmasız dolaştırılan köpekler kimi zaman çevreye ciddi zararlar verebiliyorlar.

Ileri itaat eğitimini köpeğime nasıl verebilirim

Aslında bu eğitimi vermek için bir profesyonelden yardım almanız sizin için daha iyi olabilir, fakat yeterli vaktiniz var ise ve bunu kendiniz yapmak istiyorsanız buda tabiki mümkün

Bu eğitimde takip komutu , otur komutu , bekle komutu , yat komutu öğretiliyor, eğitimde tasma kullanılmıyor , burada tasma olmadan denenmesinin nedeni köpeğinizin siz tutmadan zorlamadan bu hareketleri severek isteyerek yaptığını görmek ve bu beceriyi ona yavaş yavaş öğretmektir.

Burada köpeğimiz tasma olmadan bizi solumuzda yürüyerek takip etmeli,

Dur dediğimiz zaman biz yürümeye devam etsek bile durmalı,

Otur dediğimiz zaman bizden uzak yerde oturmalı ve beklemeli,

Yat dediğimiz zaman bizden uzak yerde yatmalı.

Tüm bu komutları tasmasız ve zorlamadan yapabiliyor ise ileri itaat eğitimini tamamlamış sayılabilirsiniz. Bu eğitim sayesinde artık köpeğiniz ile rahatlıkla parklara, insan topluluklarına ve benzer alanlara keyifle güven içinde gidebilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş