İbni Sina İlköğretim Okulu Konak İzmir

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 20 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    İbni Sina İlköğretim Okulu Konak İzmir konusu İbni Sina İlköğretim Okulu Konak İzmir

1. Kademe:

Okulumuz 1933 yılında Eğitim ve öğretime başlamıştır. Zamanın İzmir Valisi Sayın Kazım Dirik Paşa tarafından okulumuz yaptırılmıştır. Cumhuriyetimizin onuncu yıldönümü olan 29 Ekim 1933 tarihinde büyük bir törenle okul hizmete açılmıştır. 361 öğrenci ile eğitim ve öğretime başlayan okulumuz, 5.sınıf oluşunca 1560 öğrencisi ile Türkiye nin en kalabalık ilkokulu ünvanını almıştır.

1991 yılında İbn-i Sina Ortaokulu ile birleşerek İbn-i Sina İlköğretim Okulu ismini almıştır.

2. Kademe:

* Tepecik Ortaokulu
    * 27 Mayıs Ortaokulu
    * İbn-i Sina Ortaokulu
    * İbn-i Sina İlköğretim Okulu

Kapılar, Basmahane. Ballıkuyu, Tepecik ve Kahramanlar semtlerini içine alan semt sakinlerinin 1953-1954 yılları arasında bir ortaokul açılmasını istemişlerdir. Okulumuz 1955-1956 ders yılı başında Başvekil Adnan MENDERES tarafından törenle açılmıştır.

Okulumuz 1955-1956 öğretim yılında bir müdür, on öğretmen bir memur iki hizmetli ve 80 erkek öğrenci ile Tepecik ortaokulu olarak eğitim ve öğretime başlamıştır. Daha sonraki yıllarda çiftli öğretime geçilmiştir. Okulumuz 1957-1958 öğretim yılında 36 öğrenci mezun etmiştir.

Okulumuz 1961-1962 öğretim yılından itibaren ismi değiştirilerek 27 Mayıs Ortaokulu adını almıştır. 1965-1966 öğretim yılından itibaren ismi değiştirlerek 27 Mayıs Akşam ortaokulu açılmıştır. 1974-1975 öğretim yıolında öğrenci sayısı 1500 ü aşarak İzmirin en büyük ortaokulu durumuna gelmiştir.

Okulumuzun ismi 1985 yılında 2. Kez değiştirilerek Devlet ile Milletin barışması planındaönemli adımlar atılarak yaşamış Türk hekimi olan İBN-İ SİNAdan esinlenerek İBN-İ SİNA ORTAOKULU olarak değiştirilmiştir.

Okulumuz 1995-1996 öğretim yılında Vali Kazım Paşa ilköğretim okulu ile birleştirilerek İBN-İ SİNA İLKÖĞRETİM OKULU ismini almıştır.

İbni Sina İlköğretim Okulu Bilgileri ve iletişim Adresleri :

Okulun Bulunduğu İlçe: Konak
    Okulun Telefonu: (0232) 4899434
    Okulun Faksı:
    Okulun Adresi: 954 Sk.No:184 Kapılar-Basmane
    Okulun Web Adresi: ibnisinaioo.meb.k12.tr
    Okulun E-Posta Adresi: ibni.sina@mynet.com
    Okulun Müdürü:
    Okulun Ulaşım Bilgileri:
    Metropol İçi / Dışı : İçi
    Ulaşım Durumu : Karayolu
    Lojman Durumu: Yok