İşletme Bilgi Sistemi

'Açık Öğretim AÖF' forumunda SeLeN tarafından 31 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    İşletme Bilgi Sistemi konusu aöf sosyal hizmetler bölümü dersleri - açık öğretim sosyal hizmetler konu anlatımı

İşletme bilgi sistemi :girdi,süreçleme,çıktı,geribildirim,kontrol ve çevre ögelerinden oluşur.
    İşletmelerin başlıca 3 işlevi yerine getirecek bilgiye sahip olmaları gerekir:
    1- kişiler arası ilişkiler kurma işlevi
    2- veri toplama,bilgiye dönüştürme,bilgiyi dağıtma
    3- karar alma,uygulama,denetleme

işletmelerin gereksinim duydukları bilgi türleri

stratejik yönetim bilgisi,denetim bilgisi,işlem bilgisi
    bilgi işleme:verileri,bilgiye dönüştüren işlemler dizisi.
    Bilgi işleme süreci:
    kaydetme(toplanan verinin,ilgililerin ulaşabileceği ortamlara yazılması )
    ,sınama(kaydedilen verinin doğruluğunun araştırılması)
    ,sınıflandırma(çeşitli işletme birimlerinde biriken çok sayıda verinin,değişik amaçlarla gruplandırılması)
    ,düzenleme(verileri,belirli bir ölçüye göre sıralama)
    ,özetleme(işletmede yada işletme birimlerinde biriken çok sayıda veriyi,yöneticilerin kolayca yararlanabileceği yalın bir biçime getirme)
    , matematiksel yada mantıksal hesaplama(verileri,bilgiye dönüştürme aşamasında,en yalınından en karmaşığına kadar,birçok matematik işlem ve mantıksal karşılaştırma yapılması)
    ,saklama(verilerin,kullanılacak zaman yada yasa ve yönetmeliklerde öngörülen zamana kadar,güvenli bir ortamda tutulması)
    ,çoğaltma,erişim ve iletme.
    Bilgi işleme yöntemleri nelerdir?1-elle bilgi işleme2-mekanik b.i.
    3-elektromekanik b.i.:verilerin önceden delikli kartlara geçirilmesi,daha sonra da 1.kuşak bilgisayarlarda işlenmesi.4-elektronik b.i.
    elektronik bilgi sistemi öğeleri:
    1-donanım :bilgi işlemede kullanılan her türlü fiziksel araç gereç ve malzeme.
    2-yazılım :çeşitli bilgi işlem programları,prosedürleri ve yönergeleri.
    3-bilgisayar personeli :bilgisayar uzmanları,son kullanıcılar.
    4-veri tabanı :veri,bilgi model ve bilim bellekleri.

Bilgi sistemi: donanım,yazılım,uzman personel ve denetleme öğeleriyle,verileri bilgiye dönüştüren bir işletme alt sistemi.
    Bütünleşik bilgi sistemi.:İşletme yönetiminin bilgi gereksinimini karşılamak için ,verilerin derlenmesi,sınıflandırılması,verilerin ve bilgilerin veri tabanlarına depolanması,verilerin değişik amaçlar için bilgiye dönüştürülmesi,bilgilerin işletme organizasyonundaki değişik birimlere iletilmesi işlevlerini yerine getiren bütünleşik bir işletme sistemidir.
    İşletmeyi bir üst sistem olarak kabul ederek,işletme işlevleri için gerekli olacak veri ve bilgileri,merkezi bir yerde toplar.bu sistemde ,işletmede yalnızca bir kez veri girişi yapılır.
    Bu sistemin özellikleri:işletme yönetiminin ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir,yönetime yöneliktir,yönetim tarafından yönlendirilir,ortak bir bilgi akışı sağlar,kapsamlı bir planlama sonucunda ortaya çıkar,alt sistemlerden oluşur,merkezi bir veri tabanına dayanır.
    İşletme bilgi sistemi türleri nelerdir?
    İşlem süreçleme b.s. (işletme faaliyetleri sırasında oluşan verilerin toplanmasını ,işlenmesini ve duruma göre ilgili kişi ve birimlere iletilmesini sağlar)
    ,karar destek s.(karmaşık işletme problemlerini çözebilmek için,insan zekası,bilgi teknolojisi ve bilgisayar yazılımının etkileşim içinde olduğu bir yapı.)
    ,yapay zeka (bilgi edinme,algılama,görme,düşünme,karar verme gibi insan zekasına özgü yeteneklerle donatılmış bilgisayarlar)
    ve uzman sistemler,
    uç kullanıcı (işletmedeki çeşitli görevlilerin,görevlerini yaparken gereksinim duydukları bilgi süreçlemesini kullanarak,doğrudan doğruya kendilerinin yapabildikleri bilgisayar ortamı)
    ve ofis b.s.,işletme işlevleri b.s.
    işletme işlevleri bilgi sistemi: pazarlama(pazarlama planlaması ve kontrolüne bilgi sağlar ) ,üretim(mal ve hizmetleri üretim süreçlerinin planlanması ve kontrolüyle ilgili tüm faaliyetleri ve işletmenin üretim işlevini destekler.) ,personel (insan kaynakları bilgi sistemi:insan kaynağı yönetimini destekleyen ve diğer bilgi sistemleriyle etkileşim içinde bulunan sitem) ,finans(işletmenin finansal kaynaklarının bulunması, kaynakların işletme varlıklarına yatırılması ve tüm finansal faaliyetlerin denetimini destekleyen ),muhasebe(çift taraflı kayıt esasına göre işleyen,her türlü muhasebe raporlarını hazırlayabilecek şekilde tasarlanan bilgi sistemi) gibi işlevleri destekler.
    Üst yönetim bilgi sistemi:yönetim kurulu üyelerinin bilgi gereksinimlerini karşılar.
    Üst yönetim bilgi sistemi geliştirme nedenleri:
    1-tepe yönetimine çok önemli stratejik bilgiler sunmak
    2-işletmenin stratejik amaçlarına ulaşmasını etkileyen temel etkenleri kolayca belirlemek ve bunları üst yönetime hızlıca ulaştırmak
    3-stratejik işletme amaçları açısından yaşamsal nitelikteki karar değişkenlerini,üst yöneticilerin bir bakışta anlayabileceği etkinlikte sunmak.

Üst yönetime sunulan biçimsel bilgi türleri

1-işletme grafikleri
    2-dönemsel raporlar
    3-istisnai raporlar
    4-verimlilik raporları
    küresel bilişim sistemi:
    bilişim yönetimi nedir? Geniş alan ağlarını,anında bilgi işlemeyi ,elektronik,postayı ve yerel bilgi ağlarını kurar,izler,yenilikleri işletmeye kazandırır ve çalışanların yeniliklerden yararlanmalarına destek sağlar.
    Ofis otomasyonu nedir? Geleneksel ofis ortamlarında yapılan her türlü işin,elektronik araçlarla yapılması.

Başlıca bilişim teknolojileri nelerdir

Kişisel bilgisayarlar,kişisel bilgisayarların bağlı olduğu ana bilgisayar,bilgisayarlar arası bağlantıyı sağlayan yazıcılar,paylaşılabilir bilgisayar yazılımları,yazılı biçimde çıktı almayı sağlayan yazıcılar,resim,görüntü ve şekil tarayıcıları,dosya saklama özellikleri,ana bellekler,yedeklenmiş bellekler,ses kartı,cd rom,dvd,araç için gsm,mobil telefon,uydu antenleri,audio,video sistemler…
    İntranet: internet teknolojisinin işletme içi iletişimde kullanılması.

alıntı

Bu Sayfayı Paylaş