İç Anadolu Bölgesi'nin halk oyunları Hangileridir ?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 3 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    İç Anadolu Bölgesi'nin halk oyunları Hangileridir ? konusu İç anadolu Bölgesi'nin halk oyunları nelerdir?

KAŞIK : Ellerinde ritim aracı olarak tahta kaşıklar bulundururlar.Güney Anadolu�nun Akdeniz�e uzanan kesimleri genellikle kaşıklı oyunlar bölgesi olarak gösterilir.Eskişehir , Afyon, Kütahya, Bilecik, Kırşehir , Konya, Mersin,Antalya, Bolu, Bursa...

HALAY : Toplu, düz dizi biçiminde ve oyuncuların birbirine tutunarak oynadığı oyun türüdür.Doğu,güneydoğu ve Orta Anadolu�da davul zurna eşliğinde oynanır.Bitlis, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Kahramanmaraş,Gaziantep, Erzurum, Erzincan, Sivas, Mardin, Muş, Yozgat,Çorum, Adana, Ankara, Siirt, Hatay, Tokat, Şanlıurfa.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Nisan 2015
  2. Mavi_inci

Mavi_inci Özel Üye

3. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

KAŞIK : Ellerinde ritim aracı olarak tahta kaşıklar bulundururlar.Güney Anadolu�nun Akdeniz�e uzanan kesimleri genellikle kaşıklı oyunlar bölgesi olarak gösterilir.Eskişehir , Afyon, Kütahya, Bilecik, Kırşehir , Konya, Mersin,Antalya, Bolu, Bursa...

HALAY : Toplu, düz dizi biçiminde ve oyuncuların birbirine tutunarak oynadığı oyun türüdür.Doğu,güneydoğu ve Orta Anadolu�da davul zurna eşliğinde oynanır.Bitlis, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Kahramanmaraş,Gaziantep, Erzurum, Erzincan, Sivas, Mardin, Muş, Yozgat,Çorum, Adana, Ankara, Siirt, Hatay, Tokat, Şanlıurfa...

4. soru çok zormuuşşşşşşşşşşşşşşşşş bulana kadar göbeğim yarıldıııııııııııııııııııııııııııııııııııııı

5. Haalayyyyyyyyyyyyyyy

6. Halay zeybek başkadaha sonra ben bu kadar kafadan attım bb

7. buunudamı bilemiyorsun

8. Başka daha neler var akılllım

Bu Sayfayı Paylaş