üniversiteli Olamayanlara Kariyer Yapma Firsati

'Yurtdışında Yaşam ve Eğitim' forumunda sleza tarafından 11 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. sleza

sleza Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    üniversiteli Olamayanlara Kariyer Yapma Firsati konusu Türkiye’de bilişim sektörünün büyümesi elaman ihtiyacını önemli ölçüde artırdı. Şu an bu sektörde hizmet verecek 40 bin elemana ihtiyaç duyuluyor. Ve bu ihtiyaç her geçen gün giderek artıyor. Ancak arz ve talep dengelerini üniversite mezunlarının sayısı sağlayamadığından, ‘arıbil Bilişim Akademisi’ gibi IT yetiştiren eğitim mekanizmaları açığı kapatmak için devreye giriyor

Türkiye’nin bilişim sektöründe büyümesi yılda 50 bin ara eleman ihtiyacını doğurdu. Her yıl sektöre bağlı üniversitelerden mezun olan öğrencilerin sayısının 8 bin olduğunu düşünürsek, ortada 40 binden fazla açık görünüyor. Bilişim sektörü önümüzdeki beş yıl içerisinde yüzde 200 bir artışla piyasaya açılacak. Bir yıl ertelenmesine rağmen Basel kriterlerine göre her işletmenin bir bilgisayara ve bir web sitesine ihtiyacı olması, bankacılık işlemlerinin internet ortamına taşınması, ekonomide büyük oranda büyüme sağlayan e- ticaret, ayrıca e- devlet uygulamaları iş yapma hacmini büyüttüğü gibi bilgisayar konusunda daha fazla uzman insana yani ara çalışanlara ihtiyaç duyulmasına neden oluyor. Ancak sektör bu sistemleri kullanacak, mimari tasarım, yazılım ve donanım konusunda çalışacak eleman sıkıntısı çekiyor.

Sektöre gerekli elemanları yetiştirmek için kurulan ‘arıbil Bilişim Akademisi’ Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Damgacıoğlu bu görevleri üstlenecek kişilerin üniversite mezunu olmasına gerek olmadığını söylerken ihtiyaç duyulan vasıfları şöyle özetliyor: “Her yıl birçok genç üniversite sınavlarına hazırlanıyor ve sistemin düzensizliği yüzünden büyük çoğunluğu açıkta kalıyor. Bilişim sektörünün kalkınmasını sağlamak için üniversite mezunu olmak gerekmiyor. Biraz analiz yeteneği, iyi bir matematik bilgisi, bilgisayar dünyasında ara eleman olabilmeleri için yeterli. Bu bilgilerin üzerine verdiğimiz eğitimlerle çok iyi şirketlerde iyi pozisyonlarda iş bulma fırsatı sağlıyoruz.”

‘arıbil Bilişim Akademisi’ndeki tüm dersler üniversitelerde görevlerine devam eden öğretmenler tarafından veriliyor. Sadece Microsoft eğitimleri değil, veri tabanı, bilgisayar ağı teknolojisi, açık kaynak kodlu sistemlerinde öğretildiği bilişim akademisi yazılım, tasarım ve donanım eğitimleri veriyor. Eğitim Koordinatörü Hasan Dağ, eğitimlere seçilen öğrencilerin özellikleriyle ilgili, “Tasarım bölümüne girmek isteyen arkadaşlarımıza kalem ve kağıdı uzatarak bir şeyler çizmesini istiyoruz. Yaratıcılık ve kabiliyet önemli, dolayısıyla 6 aylık bir yıllık programlarda sıfırdan kalifiye eleman yetiştirmek zor” diyor.

Haziran ayında İstanbul Üniversitesi ile anlaşmalı olarak başlattıkları bilişim yaz kampı kayıtları da başladı. 500 kişinin alınacağı yaz kampında İstanbul dışından eğitim almak için gelen öğrencilere üniversitenin yurdu ve yemekhanesi hizmet verecek.

İlgilenenlere duyrulur.

2. gül_üm

gül_üm Üye

Paylaşım için Saol...

Bu Sayfayı Paylaş