âhirete îmânın gençlerdeki te’sîri

'İman ve İslam Forumu' forumunda Dine tarafından 30 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. Dine

Dine Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    âhirete îmânın gençlerdeki te’sîri konusu âhirete îmânın gençlerdeki te’sîri

Nev‘-i insanın üçten birisini teşkîl eden gençler, hevesâtları galeyânda (kaynayıp coşmada), hissiyâta (hislerine) mağlûb, cür’etkâr akıllarını her vakit başına almayan o gençler, âhiret îmânını kaybetseler ve cehennem azabını tahattur etmezlerse (hatırlamazlarsa), hayat-ı ictimâiyede (toplum hayatında) ehl-i nâmûsun malı ve ırzı; ve zayıfların ve ihtiyârların rahatı ve haysiyeti tehlikede kalır. Bazı bir dakika lezzeti için bir mes‘ud (mutlu) hânenin saadetini mahveder ve bu gibi hapiste dört beş sene azab çeker, canavar bir hayvan hükmüne geçer.
    Eğer îmân-ı âhiret (âhirete îmân) onun imdâdına gelse, çabuk aklını başına alır. “Gerçi hükûmet hafiyeleri (gizli polisleri) beni görmüyorlar ve ben onlardan saklanabilirim, fakat cehennem gibi bir zindanı bulunan bir Pâdişâh-ı Zülcelâl’in melâikeleri (melekleri) beni görüyorlar ve fenâlıklarımı kaydediyorlar. Ben başıboş değilim ve vazîfedâr bir yolcuyum. Ben de onlar gibi ihtiyâr ve zayıf olacağım” diye birden, zulmen tecâvüz etmek (saldırmak) istediği adamlara karşı bir şefkat, bir hürmet hissetmeye başlar.

Bu Sayfayı Paylaş