Ünlü Filozoflardan Sözler - Ünlü Filozofların Sözleri

'Güzel Sözler-Mesajlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Ünlü Filozoflardan Sözler - Ünlü Filozofların Sözleri konusu Ünlü Filozofların Sözleri
    Ünlü Filozofların söylediği laflar
    Ünlü Filozof sölzeri

Ünlü Filozofların Sözleri

Immanuel Kant'ın Sözleri

• Aklımda merak, şüphe ve saygı uyandıran iki şey vardır: Üzerimde yıldız gibi parlayan cennet ve içimdeki ahlak yasası.

• Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir.

• Başkalarını kendi amaçlarını gerçekleştirmek için araç olarak görme.

• Bilgi deneyle başlar ama deneyden doğmaz.

• Bizler sırlarla dolu bir evrende bir rüyanın rüyasını görmekteyiz.
    Gerçekte bildiğimiz hiçbir şey yoktur. Bildiğimizi sandığımız şey sadece olaylardır. O olaylar ki, bilmediğimiz bir objeyle asla bilemeyeceğimiz bir süjenin birbirlerine olan ilgisinden doğmuştur.

• Böcek olmayı kabul edenler, ayaklar altında kalıp ezilmekten yakınmamalıdır.

• Bütün sahip olduğumuz bilginin tecrübe ile başladığına şüphe yoktur.

• Dogmalar ve kurallar, insanın doğal yetilerinin akla uygun kullanılışının ya da daha doğru bir deyişle kötüye kullanılmasının bu mekanik araçları, erginleşme ve olgunlaşma için sürekli bir ayakbağı olurlar.

• Her ne kadar inanmasam da bir tanrının varlığını kabul etmek gerekir.

• İnanca yer açmak için bilgiyi bir kenara bıraktım.

• İnsanın yaratıldığı böyle yamuk odundan düzgün hiçbir şey yapılamaz.

• İnsanlar ışığı görmez, ışıkla görür.

• Uçarken havayı kesen ve onun direncini hisseden kuş, bunu havasız (vakum) yerde daha iyi yapabileceği kanısına kapılabilir.

• Yüreklice düşün, gir bu yola seve seve! İyi yaşamayı sonraya bırakan kimse yolunda bir ırmakla karşılaşıp da akıp geçmesini bekleyen köylüye benzer... Oysa ırmak hiç durmadan akıp gidecektir.

2. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Thales Sözleri

- Ana madde sudur, diğer maddeler ise hava ve apeiron (sonsuzluk)dur.
    - Çocuklarınızdan, sizin kendi ana babanıza gösterdiğiniz kadar sevgi bekleyin.
    - Acınmaktan çok, gıpta edilin.
    - Güvendiğiniz kişilerin sizi etkilemesine engel olun.(Kefaletin yoldaşı felaket.)
    - Zengin olun,ama başarı için. Kötü bir şekilde zengin olmayın.
    - Başkalarını suçladığınız şeyleri kendiniz yapmayın.
    - Tembellik hoşa gitmez. Zengin de olsanız tembellik etmeyin.
    - Herkese güvenmeyin.
    - Ölçülü olun.
    - Kendinize hakim olmamanız zarardır.
    - Eğitim eksikliğine katlanmak zordur.

3. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Zayıf, daima adalet ve eşitlik ister, halbuki bunlar kuvvetlinin umurunda bile değildir.
    İnsanlar arzularına son olmadığı için, bu arzuları tatmin edecek vasıtalara da son olmamasını isterler.
    Arzu öyle bir şeydir ki, hiç doymak bilmez; bir çok insanların hayatı, arzuları doyurma yollarını aramakla geçer.
    Cesaret kuvvetle birleşince büsbütün artar.
    Umut, uyanık adamın rüyasıdır.
    Fazileti olmayan insan, hayvanların en kirlisi, en vahşisi, en muhteris ve en doymak bilmez olanıdır.
    Adalet önce devletten gelir.
    İyi, basit; kötü ise çok yönlüdür.
    Mevkilerini para ile satan kimseler, masraflarını geri almak yoluna düşerler.

4. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

BALZAC

Hayat herkes için acı, çünkü benim boş yere dilediklerime sahip olmuş nice insanlar gördüm, onlar da mesut değil.
    İnsanın en zor katlandığı duygu acımadır, hele hak edince.
    Evlenme dâvaya benzer. Mutlaka memnun olmayan bir taraf vardır.
    Yoksulluğun hüküm sürdüğü yerde ne utanma kalır, ne suç, ne namus, ne de ruh.
    Güzellik, çoğu zamanwww.frmartuklu.orgkusurları gizleyen bir örtüdür.
    Sevmek, bir başkasının hayatını yaşamaktır.
    Bir anne yüreği, dibinde daima af bulunan bir uçurumdur.
    Beklemesini bilenin her şey ayağına gelir.
    Hiç kimse bir alışkanlığa veda etmek cesaretini gösteremez.

5. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Bernard SHAW

Eğer yürüdüğünüz yolda güçlük ve engel yoksa, bilin ki o yol sizi bir yere ulaştırmaz.
    Yaşlanmadan akıllanmayı çok isterdim.
    Yanlışlık fare deliğinden geçer, doğruluk kapılardan sığmaz
    Susmanın kudretine inanıyorum. Bu mevzu üzerinde saatlerce konuşabilirim.
    Dürüst insan her zaman gerçeği söyler, akıllı insan ise yalnız zamanında.
    Bir kelime yeterlidir, gerisi laftır.
    Moda kadınlara benzer, onun da havası vardır.
    Her şeyi düşünmek, çoğun her şeyi düzene sokmak demektir.
    Birçok insanın korkak olmaya cesareti yoktur.
    Yazı ile insan daya iyi yalan söyleyebilir.
    Zekanın sakıncası, insanı devamlı surette bir şeyler öğrenmeye zorlamasıdır.
    Erkeğin de, kadının da terbiyesi birbirleriyle tartıştıkları zaman belli olur.
    Aptallar, utanılacak bir şey yaptıkları zaman mazeret diye o işi her zaman yaptıklarını söylerler.
    Akıllı adam aklını kullanır, daha akıllı adam başkalarının da akıllarını kullanır.
    Ben şaka yaparken gerçekleri söylerim, çünkü gerçekler dünyanın en gülünç şakalarıdır.
    Bu dünyada başarıya ulaşan insanlar istedikleri şartları yakalayan insanlardır. Eğer onları bulamazlarsa, kendileri yaparlar.
    Parayı kazanmadan harcamaya nasıl hakkımız yoksa, mutluluğu da üretmeden tüketmeye hakkımız yoktur.
    Değişmez kural, değişmez kuralın olmayacağıdır.
    Çocuklarınıza ders vermek istiyorsanız (bu hiç de gerekli değil) kendinizi örnek gösterin. Ama sizin gibi olmaları için değil, sizin gibi olmamaları için.
    Yapabilenler yapar; yapamayanlar yapmayı öğretir.
    Benim en iyi dostum terzimdir. Çünkü ne zaman beni görse, derhal o andaki ölçülerimi alır. Oysa bütün öteki tanıdıklarım benim hala eskisi gibi olduğumu düşünürler.
    Yalancının cezası; kimsenin kendine inanmayışı değil, asıl kendisinin kimseye inanmayışıdır.
    Merhamet sevgiye yakınsa, minnet onun aksine yakındır.
    Ahlak duygumuz, ihtiraslarımızı kontrol eder.
    Aşk, insana vakar, ağırbaşlılık, hatta güzellik verir.

6. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

DOSTOYEVSKİ

Bazı insanlar, ev köpekleri gibi, yamandıkları kapıdan ayrılmazlar.
    Çocuk, dünyanın en büyük saadetidir.
    Çocukları seven hayatı da sever.
    Evlenme, boşanma işi sırf kadınların elinde olsaydı, bir tek nikâh sağlam kalmazdı.
    Gözyaşları kurur.
    Hayata yeniden başlasaydım , saniyelerin nabzını tutardım.
    Hayatımızda en yüce, en güçlü, en faydalı dayanağımız ana baba evinden kalan hatıralarımızdır.
    İnsan yaşamayı ve yaşamamayı aynı şey diye kabul ettiği zaman hürriyete kavuşur.
    İnsanların bazen neye güldüklerini anlamak güçtür.
    İnsanların saadet kadar felakete de ihtiyacı vardır.
    İster tatlı, ister acı olsun, hatıra insana ıstırap verir.
    Kadını kalkındıran, onu uçurumun dibine kadar yuvarlanmaktan koruyarak hayata yeniden doğmasını sağlayan biricik kuvvet aşktır.

7. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sokrates

1. Birşeyleri değiştirmek isteyen insan önce kendisinden başlamalıdır.
    2. Bilgi ruhun gıdasıdır.
    3. Bir insanın onsuz yapabileceği ne kadar çok şey vardır.
    4. Bir yargıç, iyi niyetle dinlemeli, akıllıca karşılık vermeli, sağlıklı düşünmeli, tarafsızca karar vermelidir.
    5. Bilen insan kötülük yapmaz.
    6. Cahil insan kendinin bile düşmanı iken, baskasına dost olması nasıl beklenir
    7. En faziletli insan, rûhen yükselmeye çalışan, en mutlu insan da yükseldiğini duyandır.
    8. Endişelerinizden kurtulmak istiyorsaniz , yaşamaktan en çok korktuğunuz şeyin bir gün başınıza geleceğini kabul edin.
    9. Fazilet, ruhun güzelliğidir.
    10. Felsefe hayretle başlar.
    11. Felsefe, neleri bilmediğini bilmektir.
    12. Haksızlığa uğramak, haksızlık yapmaktan iyidir.
    13. Haksızlık yapmak, haksızlığa uğramaktan daha acıdır.
    14. İnsan bildiğini öğrenir.
    15. Kadın erkekle bir kez eşit hale geltirildi mi, artık ondan üstün olur.
    16. Kendin pahasına olduktan sonra tüm dünyayı kazansan eline ne geçer?
    17. Kimseye hiçbir şey öğretemem, sadece onların düşünmelerini sağlayabilirim.
    18. Kendini bulmak istiyorsan, kendin için düşün.
    19. Kainatta tesadüfe, tesadüf edilmez.
    20. Ne pahasına olursa olsun, evlenin. Karınız iyi çıkarsa mutlu olursunuz,yok fena çıkarsa o zaman da filozof olursunuz.
    21. Sadece bir iyi vardır, bilgi; ve sadece bir kötü vardır, cehalet.
    22. Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
    23. Tek bildiğim hiçbirşey bilmediğimdir.
    24. Yalnız işsiz olanlar değil, daha iyi işler yapabilecek olanlar da başıboştur.

8. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Francis Bacon

1- Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku!

2- En iyi yananlar, eski Odunlar; en güvenilen kimseler, eski Dostlar; en rahat okunanlar da, eski yazarlardır.

3- Tez elde edilen başarı, insanı kararsız ve maceraperest yapar.

4- Topluma en büyük eserleri, çocuksuz adamların evlenmemiş olanları vermişlerdir.

5- Büyük insanlarda, liyakat sahibi olanların kendilerini budalaca aşka kaptırdıkları görülmez. Büyük ruhlar ve büyük işler aşkla uzlaşmaz.

9. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Albert Camus Sözleri

• Her şeye katlanabilirim, yeter ki içimde o yoğun ve coşkun yalımı duyayım…

• İnsan söyledikleriyle değil, söylemedikleriyle insanlaşır…

• Hayatta ne öğrendiysem futboldan öğrendim. Çünkü top hiç bir zaman beklediğim köşeden gelmedi…

• Hayat aslında anlamsız bir bulanıklıktır ama ona anlam katabilmek gerekir. Mutlaka bir tercihiniz olmalı ona dayanmalı onun için mücadele etmelisiniz. Tercihliksiz de bir tercih....

• "Önümden gitme
    Seni takip edemeyebilirim
    Arkamdan gelme
    Sana yol gösteremeyebilirim
    Yanımda yürü
    Ve yalnızca
    dostum kal…"

• Ateşten ve yiyecekten yoksun bir insan için özgürlük, hiç de acelesi olmayan bir lükstür…

• Üstünde durduğumuz sıkıntı bütün bir çağın sıkıntısıdır. Biz, kendi tarihimiz içinde düşünmek ve yaşamak istiyoruz.biz inanıyoruz ki,bu hayatın gerçeğine ancak herkesin kendi dramını sonuna kadar yaşamasıyla erişilebilir…

• Para mutluluğu satın alır. Eğer paran varsa çalışmak zorunda kalmazsın, zamanı satın alırsın ve bu zamanı kendini mutlu edecek şeyler yaparak değerlendirirsin…

• Hayatımın kusurlu yanlarını saklamak zorunda oluşum bana soğuk bir hava veriyordu, bu soğukluğu da erdemle karıştırıyorlardı…

• İnsan ne ise, o olmayı reddeden tek yaratıktır…

• Savaş, çoğunluk için; bu sıkıntı, bir şey yapmak için yeterli cesarete sahip olmamanın verdiği vicdan azabından oluşan bu saçma zorunluluğu ya da başkalarının ölümünü paylaşmamaktan duyulan pişmanlıkla bir şey yapmamaktır…

• Bir insanın tek başına mutlu olması utanılacak bir şeydir…

• Önemli olan tek bir felsefe sorunu vardır, intihar. Yaşamın yaşanmaya değip değmediğinde bir yargıya varmak, felsefenin temel sorununa bir yanıt vermektir…

• Şimdi insanlığın önündeki dehşet verici olasılıklar karşısında, uğrunda mücadele etmeye değecek tek şeyin barış olduğunu daha da açık bir şekilde görüyoruz. Bu artık bir dua değil, tüm halkların kendi hükümetlerine yöneltecekleri bir taleptir -nihaî olarak cehennemle akıl arasında bir seçim talebi…

• Hayat bir şey değildir, itinayla yaşayınız…

• İdam cezasını kaldırmayacak bir devrim için ölmeye değmez…

• Bütün ahlaklar bir eylemin kendini haklı ya da geçersiz kılan sonuçları bulunduğu görüşü üzerine kurulmuştur. Uyumsuza varmış bir insan bu sonuçların esenlikle ele alınması gerektiğini düşünür yalnız. Ödemeye hazırdır. Başka bir deyişle, onun için sorumlular varsa bile -suçlu- yoktur…

• Gecenin kokuları, toprak ve tuz kokuları şakaklarımı serinletiyordu. İşaretler ve yıldızlarla yüklü olan bu gecede kendimi ilk kez olarak, dünyanın kayıtsızlığına açıyordum. Dünyayı kendime bu kadar eş, böylesine kardeş bulunca, anladım ki, eskiden mutluluğa ermişim, hatta hala da mutluyum…

• Büyük tarihsel bunalımların ertesinde, insan kendini ipin ucunu kaçırdığı bir gecenin sabahında olduğu gibi hoşnutsuz ve hasta hissediyor. Ama tarihsel akşamdan kalmalar için aspirin yok…

Bu Sayfayı Paylaş