Ünite 19 / Çok Uluslu İşletmeler

'Öğretmenlerimizin Bölümü' forumunda Siraç tarafından 7 Mart 2009 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Ünite 19 / Çok Uluslu İşletmeler konusu Ünite 19 / Çok Uluslu İşletmeler

Üke içi ve ülke dışındaki yatırımları işletme amaçlarına ve işletme sahiplerinin çıkarlarına uygun bi biçimde yöneten bir ticaret veya sanayi kuruluşu

Diğer isimleri:

Uluslar arası ,çok uluslu,ulussuz,dünya,global

İşletmelerin çok uluslaşmasındaki ölçütler:

Faaliyet gösterilen ülke sayısı,ülke dışında mülkiyet edinmek,üst yönetimin milliyeti

Çevre:
    Ülke içi,yabancı,uluslar arası

Yabancı ülkelere giriş yolları:
    İhracat- ithalat(bir ülkede üretilmeyen yada yeterli olmayan mal veya hizmetlerin başka ülkelerden satın alınması)
    İhracat faaliyetlerinin sakıncaları: üretim ve taşımacılık giderleri önemli miktarlara ulaşırülkelerin yüksek vergileri maliyet unsurudur,yerel işletmelerle rekabet edebilme yönünde stratejiler geliştirilmesi gerekir

Lisans anlaşması:bir işletmenin ,mallarının ve isminin yabancı bir ülkede üretilip satılması konusunda izin vermesi Lisans anlaşmaları:,buluşlar,formüller,süreçler,tasarımla r,telif hakları,musiki eserleri,sanat eserleri,ticari isim,marka,franchising,lisans,kontrat,metot,progra m,yöntem,sistem
    Franchising, birbirinden bağımsız iki taraf arasında oluşturulan sözleşmeye dayalı bir ilişkiyi tanımlıyor En yalın anlatımıyla franchisingi, ‘hak sahibine verilen para karşılığında belirli sınai hakları ticari alanda kullanma izni’ olarak özetlemek mümkün Franchising sözleşmeleri, bir ürün, bir marka ya da bir hizmeti kapsıyor olabilir İmtiyaz sahibi tarafın, belirli bir süre şartı ve bazı sınırlamalarla ticari işlerini yürütmek üzere bu hakkı ikinci bir tarafa devretmesi söz konusu Franchising’in en önemli tarafı imtiyaz hakkını veren tarafın işin yönetim ve organizasyonu konusunda know-how yani bilgi ve destek sağlıyor olması
    Dış ticaret işletmeleri:üretimle ilgilenmezler,ülkedeki işletme için dış ülkelerde müşteri bulmakla sorumludurlarüretici işletmelere,Pazar özellikleri,ürün kalitesi,fiyat beklentileri,dağıtım,kambiyo hakkında bilgi verir

Ülke dışında şube açma:
    Mülkiyetin tamamının çok uluslu işletmeye ait olduğu yatımların üstünlükleri:

Yönetim esnekliği ve karar almada serbestlik,karların yerel ortaklarla paylaşılması sorunu olmaması,teknoloji ve tecrübenin denetiminin yatım yapan işletmenin elinde oluşu,yatırım yapılan ülkede yeni işler yaratılmış olması

Sakıncaları: yerel bir ortağın sağlayacağı yardımdan uzak kalınması,mülkiyetin ana işletmeye ait olması riskleri arttırır,ürün başarılı olmadığında tüm yatırım yok olabilir,yabancı ülkeler %100 mülkiyeti benimsediklerinde,işletmelerin bu tür ülkelerde tam mülkiyetle yatırım yapma olanağı azalır

Joınt ventura:2 veya daha fazla ortağın kendi faaliyetlerini sürdürürken,belli bir işi görmek üzere sürekli veya geçici olarak bir şirket kurup,bu şirketin faaliyetleri için kendi işletmelerinden teknik,mali ve ticari destek sağlamak üzere anlaşmaları
    Çok uluslu işletmelerin karşılaşabileceği sorunlar:toplumsal ve kültürel farklılıklar,ekonomik farklılıklar,yasal ve siyasi farklılıklar

Bu Sayfayı Paylaş