Öteki Dünyada da Kriz Var

'Fıkra & Komik Yazılar' forumunda Dine tarafından 11 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

1. Dine

Dine Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Öteki Dünyada da Kriz Var konusu Cehenneme Hazırlıklı Gelmiş
    Asık suratlı görevli: “Bilmiyorum, tahliyen gelene kadar seni misafir edeceğiz, bu misafirhane ameline göre ya cehennem, yada cennet olur. Seni şimdi uyutacağız gözünü açtığın yer temiz ve beyaz giysili güzel hurilerle doluysa Cenettesin demektir. Yok eğer ateş ve haykırışların bol olduğu bir yer ise maalesef Cehennemdesin.

Kahpe bir bulgur tanesinin midesinde açmış olduğu delik nedeniyle kendinden geçmiş bir halde hastaneye kaldırılır Xalê Eziz. Hastanenin yoğun bakım ünitesine alınır. Ama öte tarafa çoktan bileti kesilmişti. Doktorlar tarafından ölümü onaylandıktan sonra hastanenin morg’una götürülür. Fani dünyayla ilişkisi kesilmiş ve öbür dünyaya yolculuk başlamıştı.
    Yoğun bir sis bulutunun içinden geçerek görevliler eşliğinde bir odaya alınır. Fani dünyaya ait tüm elbise ve ıvır-zıvırlar tutanak karşılığında emanete alınır. Eline bir dosya tutuşturularak masa başında oturan bir heyetin karşısına götürülür. Heyettekilerden biri alaylı bir şekilde gülerek:
    ––Oooooo Xoş gelmişsen Topal Ezo, sen buralar ?
    Xalê Eziz şaşkın bir halde, olup bitene anlam veremez “Bu adam da kim? beni nereden tanıyor ?” diye kendi kendine söylenirken, bir yandan da : “Tabi ya benim gibi meşhur bir yazarı kim tanımaz? Mutlaka hayranlarımdan biridir” der. Bu durumun verdiği rahatlıkla gevşeyip gülümseye başladığı anda, heyetten birinin :“Sırıtma lan !“ şeklindeki gür ve ürkütücü sesi, Xalê Eziz’i yıllar öncesine, yani Esat dönemindeki zindan günlerine götürür. İçinden de: “Aha walla poxi yedıx” der.
    Ürkek bir şekilde elinde tuttuğu dosyayı heyetin önüne koyar. Heyettekiler bir yandan dosyayı incelerken, diğer yandan birbirlerinin kulağına fısıltılı bir şekilde konuşmaya başlarlar. En başta oturan ve muhtemelen heyetin başkanı olan kişi dosyayı inceledikten sonra Xalê Eziz’e :
    --Oğlım Topal Ezo! dosyanda ikametgah belgesi ve savcılık sabıka kaydı belgeleri eksik bunları tedarik et ve ondan sonra gel, zaten belgelerin tamam da olsaydı seni geri gönderecektik. Bütün odalarımız dolu, boş yer yok önceden rezervasyon yaptırsaydın olurdu.
    Tam o sırada heyeten başka biri başkana:
    --Sayın başkan, Ezo’yu özürlü statüsünde alamaz mıyız ? Çok sayıda özürlü kontejanımız boş duruyor. dedi

Başkan tekrar dosyayı karıştırıp Xalê Eziz’e:
    ---Senin sakatlık raporun yüzde kaç? Diye sordu.
    Xalê Eziz :
    --Yüzde 40 sayın başkanım. Dedi
    Başkan başını iki yana sallayarak :
    --Olmadı. Yüzde 41 olsaydı özürlü kontejanından faydalanırdın. Eskiden kabul ediyorduk ama malum kriz gelince oranları yükseltmek zorunda kaldık. Ama sana söz veriyorum İMF ile kredi anlaşmasını yapıp likidite sorunumuzu halledersek seni bu kontenjana dahil ederiz.

Dosyasını geri eline verdiler Xalê Eziz’in. Görevliler eşliğinde tam oradan ayrılacakları sırada heyetten birinin çağırması ile geri döndü
    ---Şükrü Gülmüş’le bir akrabalığın var mı?
    Bu soru karşısında şaşırmıştı, ne cevap vereceğini bilemedi kendi kendine: “Yahu tanıyorum desem mi acaba? Ya bu adam Apocu ise Şükrü’den de gıcık alıyorsa ozaman işim yaş. Tanımıyorum desem ya adam Şükrü hoca’nın dostuysa …?” bu ikilem arasında gidip gelirken, adam yeniden konuşmaya başladı:
    --- Eğer görürsen onu kırmızı bültenle aradığımızı söyle. Buraya geldi senin gibi bazı belgeleri eksikti. Belgelerini tamamlayıp hemen geleceğini söyledi. Ardından duyduk ki gidip yeni bir ciğer taktırmış. Valla ona söyle buraya düşmesin bizden çekeceği var. Burada ona Esat dönemini mumla aratacağız
    Korkudan rengi gitmişti Xalê Eziz’in, tekrar görevlilerle birlikte yola koyuldu. İlk geldikleri odaya geri geldiler. Tutanakla kendisinden teslim alınan eşyaları geri verildi. Görevlilere dönerek :
    ---“Fani dünyaya geri mi dönüyorum?” dedi.
    Asık suratlı görevli: “Bilmiyorum, tahliyen gelene kadar seni misafir edeceğiz, bu misafirhane ameline göre ya cehennem, yada cennet olur. Seni şimdi uyutacağız gözünü açtığın yer temiz ve beyaz giysili güzel hurilerle doluysa Cenettesin demektir. Yok eğer ateş ve haykırışların bol olduğu bir yer ise maalesef Cehennemdesin.
    Xalê Eziz bir müddet sonra gözlerini açtığında etrafında bir sürü beyaz elbise giymiş kızları gördüğünde “Vallah yaşadık cennetteyim bunlar da bana tahsis edilmiş hurilerdir mutlaka” diyerek, en yakınındakini tuttuğu gibi öpmeye ve koklamaya başlar bu durumu gören beyaz giysili diğer kızlar sağa sola koşup, yardım istemek için dışarı kaçarlar.
    Meğer Xalê Eziz’in Cennet sandığı yer hastane odası ve başında toplananlar da hemşirelermiş.

Bu Sayfayı Paylaş