ÖSS adaylarına müjde! Alan dışı tercihe fırsat

'Eğitim Haberleri' forumunda DilzaR tarafından 29 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. DilzaR

DilzaR Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    ÖSS adaylarına müjde! Alan dışı tercihe fırsat konusu [​IMG]

Yapılan bu yeni düzenleme ile katsayı adaletsizliği giderilmiş olacak...

Yapılan ÖSS değişikliğinde sınav başarısını yüzde 21 etkileyen Ortaöğretim Başarı Puanı'nın aşağı çekilerek katsayı engelinin azaltılması amaçlanıyor. Böylece alan dışı tercihlerin önü açılmış olacak.2009yılında Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) girecek binlerce öğrencinin kaderi değişiyor. YÖK, ortaöğretim başarı puanını aşağı çekecek ve katsayının etkisini azaltacak.

Sınav başarısına yüzde 21 katkısı olan Ortaöğretim Başarı Puanı'nın (AOBP) yüzde oranlarını daha da aşağı çekeceklerini açıklayan YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, amaçlarının çocuğun kendi başarısının ortaya çıkması olduğunu belirtti. Bu durumu yorumlayan Fen Dersaneleri Eğitim Koordinatörü Cihan Yeşilyurt, bu değişikliğin alan dışı tercihlerin önünü açacağını ve meslek liselerinin işine yarayacağını belirtti.

Sistem nasıl işleyecek?

Yeşilyurt sistemi şöyle anlattı: “Okul birincisi öğrencinin ortaöğretim başarı puanı 100 geliyor. Bunu 0.8 ile çarpıyorlar. Dolayısıyla 80 puan ekleniyor. Alan dışı tercih yaptığında, diyelim ki bu öğrenci sayısalcı ve okul birincisi olsun. Hukuk tercihi yapmak istesin. Bunu alan dışı olduğu için 0.3 ile çarpıyorlar. Dolayısıyla puan 230 oluyor. Böyle olunca da aradaki fark 50 puan olmuş oluyor.

Halbuki ikisi de okul birincisi. 50 puan da, bütün soruları yapsa dahi kapatılamayacak kadar açık. Okul birincisi bir öğrenci Türkiye birincisi dahi olsa bütün soruları yapmış olsa 330 puanla hukuk fakültesine giremiyor. Kat sayı denilen durum bu. Yeni değişimde ‘bu katsayıyı azaltacağız ve yüzde 5'e indireceğiz' diyorlar. Özellikle meslek lisesi öğrencileri için büyük şans olacak. Diyelim ki elektrik mühendisliği bölümünde okuyan bir meslek lisesi öğrencisi, elektrik mühendisliğine girebilecek.”

Okula önem vermeyebilir

Alan dışı tercihin önü açılacak ve aradaki fark kapatılabilecek ölçüde olacak. 50 puanlık fark kapatılamıyor ama bu 50 puanı 10 puana indirdiklerinde öğrenci 2 ya da 3 soru fazla yaparak bu farkı kapatabilecek" diyen Yeşilyurt, eşitsizlik gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtti. Fakat normal lisede okuyan öğrenciler için dezavantaj olabilecek durumlarda da öğrencinin ÖSS performansını yüksek tutması ve daha iyi netler yapması gerektiğini anlattı.

bugun

Bu Sayfayı Paylaş