Öğretmenlik Mesleği İle İlgili Temel Kavramlar

'Öğretmenlerimizin Bölümü' forumunda SeLeN tarafından 19 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Öğretmenlik Mesleği İle İlgili Temel Kavramlar konusu öğretmenlik - öğretme nedir - öğretmenin özellikleri - eğitim nedir

Eğitim çabalarının genel amacı, yetişmekte olan çocukların ve gençlerin topluma sağlıklı ve verimli bir biçimde uyum sağlamalarına yardım etmektir. Dinamik kültür değerlerinin içine doğan çocuklar, zamanla eğitim yolu ile bu değerlere süreklilik ve esneklik kazandırarak, çağ koşullarının gereklerine uygun ve geleceğe dönük yeni değerler üretirler.

Eğitim, “biyokültürel ve sosyal” bir varlık olan insanın varoluşundan beri sürekli olagelmiştir. Yaşam boyu devam eden bir süreçtir. En geniş anlamıyla eğitimi, “Bireyde kendi yaşantıları yoluyla davranış değişikliği meydana getirme süreci” olarak tanımlayabiliriz. Yaşantı, bireyin çevresi ile kurduğu etkileşim sonucu bireyde kalan izlerdir. Her bireyin çevresi ile kurduğu etkileşim farklı olduğu için geçirdiği yaşantılar ve kazandığı davranışlar da farklıdır.

Bir plana bağlı olmaksızın yapılan eğitim etkinliklerine informal eğitim, planlı eğitim etkinliklerine de formal eğitim denir. Formal eğitim örgün ve yaygın olmak üzere iki türde yapılmaktadır. İster formal ister informal olsun eğitim süreci geçerli öğrenmeleri kapsamaktadır. Öğrenme, yaşantı ürünü olan kalıcı izli davranış değişikliği olarak tanımlanmaktadır. Öğrenme kendiliğinden ya da yönlendirilmiş olabilir.

Öğretme; öğrenmenin kolaylaştırılması, öğrenmeye rehberlik edilmesi, öğrenene öğrenmeyi gerçekleştirmesinde yardımcı olunması süreci olarak ele alınmaktadır. Öğretme etkinliklerinin önceden saptanan amaçlar doğrultusunda, istenen davranışların kazandırılması amacıyla düzenlendiği yerler genellikle eğitim kurumlarıdır. Eğitim kurumlarında gerçekleştirilen planlı, denetimli ve örgütlenmiş öğretme etkinliklerine öğretim denmektedir. Çağdaş öğretim anlayışında öğrenmenin gerçekleştirilmesi önem taşımaktadır. Bunun için kimi noktalara özen gösterilmesi gerekir.

Eğitim, öğretim ve öğrenme birbirleriyle iç içe kavramlardır. Eğitim ve öğretimde amaç öğrenmeyi gerçekleştirmektir. Eğitim, öğretim ve öğrenme süreçlerinde en temel öğe öğretmendir. Çocuk öğretmenin rehberliğinde bir yandan çeşitli bilgi ve beceriler kazanırken, öte yandan öğretmenin düşüncelerinden, duygusal tepkilerinden, değerlerinden ve alışkanlıklarından etkilenir.

alıntı

Bu Sayfayı Paylaş