Öğretmenlere Eğitim-Sen’den Kürtçe Eğitim

'Mardin & İlçeleri Haberler' forumunda Asur-Banipal tarafından 6 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Öğretmenlere Eğitim-Sen’den Kürtçe Eğitim konusu
    Mardin’de Eğitim-sen yaptığı basın açıklamasından sonra üyelerine sendika salonunda sembolik Kürtçe eğitimi verildi. Eğitimde Kürt Alfabesi hakkında tarihi bilgiler, harflerin özellikleri ve Kürtçe Dilbilgisi hakkında genel bilgiler verildi.

Mardin’de sınıf öğretmenliği yapan Özlem Salmış tarafından sembolik olarak verilen Kürtçe Dersler sendika üyelerinin yoğun ilgisiyle karşılandı.
    Eğitim-sen Mardin şubesi yaptığı basın açıklamasından sonra üyelerine sendika salonunda sembolik Kürtçe eğitimi verdi. Eğitimde Kürt Alfabesi hakkında tarihi bilgiler, harflerin özellikleri ve Kürtçe Dilbilgisi hakkında genel bilgiler verildi. Eğitim öncesi katılımcılara bir açıklama yapan Eğitim-sen Şube Başkanı Doğan Anğay, isteyen herkese Ana Dilde eğitim görme hakkının tanınması ve bunun Yasal güvence altına alınmasını istedi.
    Konuşmasında yeni eğitim öğretim yılında eğitim alanında yaşadıkları sıkıntıları aktaran Anğay, “Sorunun çözümü için etnik kimliklerin kabul edilmesi gerekiyor, bunun içinde mutlaka anadil kabul edilmeli ve eğitim koşulları sağlanmalıdır. Anadilde adım atılmalıdır. Bu sadece Kürtlerin sorunu değildir. Biz başından beri anadilin bilimsel bir hak olduğunu ve sonradan kazanılan bir hak olmadığını söylüyoruz. Somut adım bekliyoruz bunun için. Anadilde Eğitim hakkı bilimsel bir haktır. Eğitimsen olarak başkanlar kurulunda aldığımız karar gereği bu eylemi gerçekleştiriyoruz.”dedi.
    Anadilin insanın içinde doğduğu, geliştiği biçim kazandığı coğrafya ve topluma özgü olmadığının altını çizen Anğay, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:
    “Anadil kişinin kimliğinin ayrılmaz parçasıdır. Anadilde eğitim pedagojik yönden değerlendirildiğinde, Anadil çocuğun düşüncesini daha iyi organize edip düzenler. Çocuğun öğrenme ve dile ilişkin kavramsal kapasitesinin gelişmesini ve iyileşmesini sağlar. Anadilde Eğitim yapılmayışı ve bunun yasak oluşu çocukta birçok psikolojik, sosyal ve toplumsal rahatsızlıklara neden olunur. Bu bağlamda anadilde eğitimi zorunlu görüyoruz. Son birkaç gündür bölgede bu konuyla ilgili yapılan eylemler de şunu gösteriyor ki anadilde eğitim hakkı yasal güvence altına alınmalıdır. Bizde bugün Kürtçe alfabe dersini işleyerek bu konudaki irademizi ortaya koyacağız.”
    Bölgede yoğunlukta olan tarım işçisi çocukların durumuna da dikkat çeken Anğay, 'Bu çocuklar bedensel ve ruhsal yorgunlukla eğitime başlıyorlar. Ayrıca yaşadıkları yoksulluğun da ezikliğini yaşıyorlar. Bu durumda bu çocuklar ne kadar başarılı olabilir? Bu çocuklardaki okullaşma oranının düşüklüğünün yanı sıra yeterli bir eğitim göremiyorlar. Yaklaşık 1-1,5 ay sonra eğitime başlayıp, yine 1-1.5 ay öncesinden okuldan ayrılıyorlar.”şeklinde konuştu.

Bu Sayfayı Paylaş