Öğretmen ve Görevleri

'Öğretmenlerimizin Bölümü' forumunda Mavi_Sema tarafından 3 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Öğretmen ve Görevleri konusu Öğretmenlerin görevleri nelerdir
    Öğretmenin görevleri

*kaygı gerginliği her zaman anlar ve bunu en aza indirir.
    *öğrencilerin birey olduğunu ve bireysel ilgiye gereksinim duyduğunu farkeder ve öğrencilerin kendilerini iyi duyumsamamalarını sağlar.
    *çalışmaya yürekten inanır ve bunu olumsuz baskı yapmadan gerçekleştirir.
    * öğrenci ve aileleri olumlu bir şekilde değerlendirir ve çalışma ortaklığı kurması gerektiğini anlar.
    * bağırmaktan kaçınır,serin kanlı ve disiplinlidir.
    * eleştiriden çok övgüyü tercih eder.
    * öğrencilerin coşkusunu ,yeteneğini ve bireyselliğini fark eder.
    * öğrenme ürünlerini ilginç ve değişik yorumlar.
    * temel becerileri öğretebilmek için farklı öğrenme yaşantıları düzenler.
    * yaratıcılık ve merak öğelerini öğrenme deneyimlerinde anahtar olarak kullanır.
    * her kurumda değişşikliği olumlu ve gerekli görür.
    *öğrencilerin özelliklerine ve konuya uygun öğretim biçimleri geliştirir.
    mesleki nitelikler:öğretmenin mesleki nitelikleri şöyle sıralanabilir:
    *öğretim sürecini planlama:öğretmen öğretim sürecini önceden ne kadar iyi planlarsa öğrenciler o kadar kolay ve etkili öğrenir.
    öğretme öğrenme sürecinin etkili olabilmesi uygun yöntem ve tekniklerin seçimine bağlıdır.
    *Etkili iletişim kurma: iyi iletişim kurma becerilerinin başındaöğretmenin açık anlaşılır ve doğru bir dil kullanması gelmektedir.
    *sınıf yönetimi: sınıf yönetimi öğrencilerle etkili iletişim kurabilme sınıf içi sorunların çözümünde öğrencilere öz yeterlilik ve içsel denetimkazandırma, çatışmaları en aza indirerek öğretimin verimliliğini yükseltme becerisidir.
    * etkili sınıf yönetimi:
    * öğrenci katılımını arttırır.
    * olumsuz davranışları azaltır.
    * öğrenmeye ayrılan süreyi arttırır öğrenci başarısına katkıda bulunur.
    * öğrencilerin sorumluluk ve davranışlarını denetleme becerilerini geliştirerek bu konularda içsel ölçütler oluşturmalarını sağlar.
    * zamanı etkili kullanma :
    öğretim zamanını etkili kullanmanın temel koşulu,öğretim sürecinin önceden ve iyi bir biçimde planlanmasıdır.
    *öğrenmeleri değerlendirme:
    öğrenmeyi değerlendirmenin en etkili yolu, değerlendirmenin girişte ,süreç devam ederken ve çıkışta yapılmasıdır.

Bu Sayfayı Paylaş