Öğrencilerimiz sordu Obama cevapladı

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Öğrencilerimiz sordu Obama cevapladı konusu Obama, 25 üniversite öğrencisiyle de başbaşa sohbet etti.

ABD'de Türk kökenlilerin başarılarından grur duyduğunu belirten Obama iki günlük ziyaretini değerlendirdi.

Obama'nın konuşmasından satır başları şöyle:

- ABD ile Müslüman dünya arasındaki diyalog ilerleyecek.

Değineceğim 3 konu var. Öncelikli ABD'nin yeni bir dönemine dikkat çekmek istiyorum. Birbirimizi çok dikkatlice dinlememiz ve ortak zemin bulmamız gerekiyor. Fikir birliği olmadığı zaman bile...

- Sizlere ABD'yi daha iyi anlatmak istiyorum. Bir birimizi daha iyi anlamamız gerekiyor.

- ABD hakkında kalıplaşmış düşünceleriniz olduğunu biliyorum. ABD'nin kabalaştığını ve bencilleştiğini düşünüyor olabilirsiniz. Ama bu benim bildiğim ve sevdiğim bir ülke değil.

- Hiçbir ülke gibi ABD de mükemmel değildir. Ama çok çaba sarf ettik. Farklı diller, dinler ve milletlerden ortak bir ülke kurduk.

- Böyle bir şey olmasa Barack Hüseyin Obama olan biri başkan olamazdı. Tanımanız istediğim ülke budur.

- Dünya gelişiyor ama yeni sorunlar da çıkıyor

- Gençlerin başka dünyalrı tanıması çok önemli

- Ülkeler arası iletişim güven sorununu çözer

ABD BAŞKANI OBAMA SORULARI YANITLIYOR...

Küçük bir mikrofon var cebimde Türkçe soru alabilirim. Ezandan önce programı bitirmek istiyorum.

Soru: Kyoto Protokolü'nün imzalamama konusunda ne düşünüyorusunuz?

Obama: İklim değişikliği ile ilgili kısa sürede adım atmalayız. ABD en fazla karbon üreticisi oldu. Çin bize yaklaştı. ABD'nin Kyoto'yu imzalaması çok önemli değil. Çünkü o bitmek üzere. Biz yeni benim yönetimimde bir çalışma başlatmayı düşünüyoruz. ABD çevre ile ilgili yeni düzenlemelerde yer alacak... Çevre ile

YURTTA SULH CİHANDA SULHTAN SONRA NELER OLACAK?

Soru: "Yurtta sulh cihanda sulh" ifadesini Anıtkabir'de kullandıktan sonra ne gibi hareketlerde bulunacaksınız. Türk gençleri oalrak biz size nasıl yardımcı olabiliriz

Obama: Barış için çabalar bazıları için çok idealist gelebilir. Bütün bunlar zor şeyler. ben bu kadar saf değilim. Ama çaba sarfetmezsek o zaman hiç ilerleme kaydedemeyiz. Diyalog çok önemli. Gençelrin burada çok yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Yaşlılar çok yardımcı olmayabiliyorlar. Sadece bir birimiz anlamak değil çalışmak da gerekiyor. ABD için bu çok önemli. Başka ülkeleri düşman oalrak görmemeliyiz. İran'a nükleer silahtan vaz geçin dersek bizim de kendi nükleer silahlarımızı azaltma ahlaklılığını göstermemiz gerekiyor.

"TÜRKİYE NEDEN AB ÜYESİ OLMASIN?"
    Soru: Türkiye'nin AB'ye alınması yönündeki görüşlerineze Sarkozy çok sert tepki gösterdi. Bunun Ermeni konusuyla alakası var mı?

Obama: ABD, AB üyesi değildir. Dolayısı ile bu bizim kararımız da değildir. Ama bu bizim fikir sahibi olmamıza da engel değil. Ben Türkiye'nin AB'ye katılmasını doğru bir yaklaşım olarak görüyorum. NATO üyesi olabiliyor ve askerlerini müttefikelri için gönderebiliyorsa neden AB üyeliği olmasın? Bu bir güç kaynağıdır. Acizlik değildir. Sarkozy iyi bir dostum. Ama bazen dostarla fikir ayrılığına düşebilir. Onun bu konudaki muhalefetinin Ermeni konusuyla ilişkili olduğunu düşünmüyorum.

"TÜRKİYE'NİN PARÇALANMASINA İZİN VERMEYİZ"

Soru: Kuzey Irak'ta bir Kürt devletine izin verir misiniz?

Obama: Biz bu konuda çok açığız. Türkiye'nin toprak bütünlüğünü müttefikimiz olarak korumak zorundayız. Türkiye'nin parçalanmasına yönelik herşeye karşıyız. Olmaya da devam edeceğiz. Türkiye'deki Kürt azınlığın, bu toplumda ilerlemesine ve eşit şartlara sahip olacağını Sayın Cumhurbaşkanı söyledi.

Bu Sayfayı Paylaş