Öğrenci burslarına zam

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 7 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

1. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Öğrenci burslarına zam konusu Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 2002 yılında öğrencilere 45 YTL kredi verildiğini, 2008'deki rakamın ise 160 YTL olduğunu hatırlatarak, “2009 yılında öğrencilere ödenecek burs ve kredi miktarı ise 180 YTL olacak” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Eğitime Yüzde Yüz Destek Kampanyası kapsamında hayırseverlerin bugüne kadar 24 bin 700 yeni derslik yaptırdığını ve 4 bin 463 okulu onarımını sağladıklarını bildirdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda ÖSYM, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, YÖK, üniversiteler ve Bakanlığının 2009 yılı bütçesinin sunumunu yapan Çelik, bütçe büyüklükleri hakkında bilgi verdi. Çelik, 2002 yılında Milli Eğitim Bakanlığının bütçesinin 7.5 milyar YTL olduğunu, önümüzdeki yıl bu rakamın 27.88 milyar YTL'ye çıkartıldığını dile getirerek, 2002-2009 yılları arasında rakamsal artışın yüzde 274 olduğuna işaret etti.

ÖĞRETMENE ÖDENEN HAZIRLIK ÖDENEĞİ

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, öğretmen maaşlarıyla ilgili olarak da “Öğretmenlerimizin maaşlarında, enflasyondan arındırdığınız zaman bile çok büyük reel artışlar sağlanmıştır. Eğitim-öğretime hazırlık ödeneği diye, her yılın başında öğretmenlere ödenen bir ücret var. 2002'de bu 175 YTL'idi. 2009'da 515 YTL olacak” dedi.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE 180 YTL BURS

Hüseyin Çelik, 2002 yılında öğrencilere 45 YTL kredi verildiğini, 2008'deki rakamın ise 160 YTL olduğunu hatırlatarak, “2009 yılında öğrencilere ödenecek burs ve kredi miktarı ise 180 YTL olacak” diye konuştu. Çelik, yükseköğretimde başvuru yapan öğrencilerinin tamamına ya burs, ya da kredi verdiklerini dile getirerek, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Eğitime Yüzde Yüz Destek Kampanyası kapsamında bugüne kadar 24 bin 700 yeni derslik yapıldı. 4 bin 463 okul onarıldı. 654 bin 686 metrekare arsa bağışı yapıldı. Bunların tamamı hayırseverlerin katkısıyla yapılmıştır. Haydi Kızlar Okula Kampanyası kapsamında da 350 bin çocuğumuz okullaştırıldı. Mobil ana okullarıyla okul öncesi eğitim hizmetlerini özellikle gecekondu bölgelerindeki çocukların ayağına götürüldü. Sayın Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde “Ana Kız Okuldayız Kampanyası' adı altında okuma-yazma seferberliği başlattık.”

Bu Sayfayı Paylaş