Çukuryayla Köyü Hakkında Bilgi Tekman Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Çukuryayla Köyü Hakkında Bilgi Tekman Erzurum konusu çukuryayla köyü bilgileri - çukuryayla köyü resimleri - çukuryayla köyü tanıtım

Çukuryayla, Erzurum ilinin Tekman ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün bilinen adı Bastok'tur. Bu adı nerden aldığı tam olarak bilinmemektedir. Ancak Cumhuriyet döneminde köyün ismini, bulunduğu yer şekli bakımından çukur olması ve yayla mezrası olmasından dolayı Çukuryayla olarak aldığı bilinmektedir.
    Kültür

Köyün sınırları içerisinde geçen derede (tavşan deresi) dünyada ender rastlanan ve bir sürü hastalığa -alternatif tıpta - ilaç olarak bilinen kırmızı benekli alabalık türü canlılar bu buz gibi sularda yaşamaktadır.Köyün kıble tarafında köyün yaylasınında bulunduğu kop dağı bulunmaktadır. Yazın köy halkı çadır usülü bu yaylada ikamet etmektedir. Kop dağında güneş çıkmadan, gün doğumu izlenebilmekte, yazın bu güzel doğal olayı izlemek için yerli yabancı turistler ziyarete gelmektedir. Köyde ayrıca osmanlı döneminde gayri müslüm halkında yaşadığı bilinmektedir.
    Coğrafya

Coğrafik yer bakımından dağınık olan bir yere kurulmuş olan köyde, fay hattı kırıntıları geçmektedir. Altıgen şekilli tepeçik oluşumlarından ve kaya yapısı incelendiğinde volkanik bir zeminde köy bulunmaktadır. Yaklaşık olarak rakım 2000 m.den fazladır. Köy mevsimlik pınar ve ırmak bakımından çok zengindir ve bazı dereleri menderesler çizerek güzel doğal görüntüler oluşturmuştur. İl merkezine 2 yol gitmekte olup, bunlardan biri dağ yolu (palan yolu) yaklaşık 150 km, diğeri ise 190 km dır. İlçe merkezine 40 km uzaklıkta bulunan köy zengin meralara sahiptir.
    İklim

Karasal iklimin hakim olduğu bölgede bulunan köyde 6 ay kış karlı ve sert geçmektedir.Bahar ve yazın yağış genellikle gece yağmurlu olarak geçmektedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 1356
    2000 780
    1997 828
    Ekonomi

Köyün ekonomisi genel olarak hayvancılığa dayanmaktadır.Köyde özellikle büyük baş hayvancılıkla uğraşılmaktadır.Küçük baş hayvancılıkla uğraşan köylülerin bazıları kış aylarında şanlıurfa ve diyarbakır illerine geçici olarak göç etmektedir.Köyün genç kesimi ise genellikle istanbul ve bursa kentlerinde işçi olarak değişik işlerde çalışmakta ve kışın köye geri dönmektedirler.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde 8 yıllık ilköğretim okulu 5 derslik ve 10 öğretmenle ikili öğretim yaparak eğitim vermektedir. Ayrıca 4 adet lojman bulunmaktadır. Köyde su şebekesi ve kanalizasyon altyapısı bulunmaktadır. 2007'den beri Turkcell ve 2008 yılından beri Telsim-Vodafone olmak üzere 2 adet gsm operatoru ile iletişim sağlanabilmektedir. Köyde sağlık evi ve ptt şubesi bulunmamaktadır.

kaynak-vikipedi
    özgür ansiklopedi

yerel.net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş