Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Bilgileri

'Üniversiteler' forumunda SeLeN tarafından 23 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Bilgileri konusu fakülteler - Mühendislik Mimarlık fakülteleri - çukurova üniversitesi fakülteleri

Çukurova Üniversitesi Senatosunun 15.05.1974 tarih ve 18-5 sayılı kararı ile kurulmasına karar verilen "Ç.Ü. MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ", Milli Eğitim Bakanlığı'nın 15.07.1974 tarihli onayı, Üniversite Senatosunun 18.04.1978 tarih, 170-5 sayılı kararı sonucu oluşturulan 16 kişilik Fakülte Kurulu'nun 21.09.1978 tarihli toplantısı ile faaliyetine başlamıştır.

Çukurova Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, 1979-1980 öğretim yılında İnşaat ve Makina Mühendisliği Bölümleriyle eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamıştır. 1982 yılında da Temel Bilimler Fakültesi bünyesinde kurulmuş olan Yerbilimleri Bölümü Jeoloji Mühendisliği Bölümü adı altında Fakülte bünyesine dahil edilmiştir.

1987 yılında Elektrik-Elektronik Mühendisliği, 1989 yılında Mimarlık, 1990 yılında Maden ve Tekstil Mühendisliği, 1992 yılında Endüstri ve Çevre Mühendisliği, 2003 yılında Bilgisayar Mühendisliği, 2008 yılında da Otomotiv Mühendisliği ve 2009 yılında da Biyomedikal Mühendisliği Bölümleri kurulmuştur.

Fakültemizde tüm Bölümlerde lisans ve yüksek lisans öğretimi (Otomotiv Mühendisliği hariç), Makina, İnşaat, Jeoloji, Elektrik-Elektronik, Maden, Tekstil, Endüstri ve Çevre Mühendisliği Bölümlerinde ise doktora öğretimi sürdürülmektedir. Bunun yanısıra, Makina, İnşaat, Jeoloji, Elektrik-Elektronik, Bilgisayar, Mimarlık, Maden, Tekstil ve Çevre Mühendisliği Bölümlerinde ikinci öğretim, Makine Mühendisliği Anabilim Dalı ve Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Anabilim Dalı’nda ise tezsiz ikinci öğretim yüksek lisans programları yürütülmektedir.

* Havacılık Elektrik ve Elektroniği Bölümü
    * Uçak Elektrik-Elektronik Bölümü
    * Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
    * Elektrik Mühendisliği Bölümü
    * Elektrik Eğitimi Bölümü
    * Elektrik Programı
    * Elektrik Enerjisi Üretimi, İletimi ve Dağıtımı Programı
    * Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Programı
    * Elektrikli Cihaz (Ev Aletleri) Teknolojisi Programı

Adres1 : Ç. Ü. Mühendislik-Mimarlık Fakültesi
    Adres2 : Balcalı/Adana
    Posta Kodu : 0133