Çukurova Üniversitesi Hakkinda Bilgiler [Çukurova Üni'de Yasam,Ulasim,Barinma,Beslenme,Sosyal Hayat]

'Üniversiteler' forumunda NeslisH tarafından 24 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

1. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Çukurova Üniversitesi Hakkinda Bilgiler [Çukurova Üni'de Yasam,Ulasim,Barinma,Beslenme,Sosyal Hayat] konusu
    Çukurova Üniversitesi

Tarihçe

Çukurova Üniversitesi, 1969 yılında Ankara Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan "Adana Ziraat Fakültesi " ile 1972 yılında Atatürk Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan "Çukurova Tıp Fakültesi"nin yeni bir üniversitenin çatısı altında biraraya getirilmesiyle 1973 yılında kurulmuştur 1992 yılına gelindiğinde, 6 fakülte, 11 yüksekokul, 3 enstitü, 1 devlet konservatuvarı, 22 araştırma ve uygulama merkezinden oluşan Çukurova Üniversitesi; 3 yeni üniversitenin nüvesinin oluşturulmasına katkıda bulunmuştur. Modern bina, laboratuvar ve eğitim araçlarıyla 2 yüksekokul Mersin Üniversitesi'ne, 3 yüksekokul Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'ne devredilmiştir. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'ne ise Kahramanmaraş'taki Araştırma ve Uygulama Merkezi, yeni Üniversitenin Rektörlük binası ve iki fakülte binası olarak devredilmiştir.

Yurt ve Barınma

Çukurova Üniversitesi Balcalı Kampusü'nde Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı 1326 kız öğrenci, 2072 erkek öğrenci olmak üzere toplam 3398 öğrenci kapasiteli Fevzi Çakmak Yurdu, Adana şehir merkezinde 404 öğrenci kapasiteli Hacı Sabancı Kız Yurdu bulunmaktadır. Ayrıca Ceyhan Meslek Yüksekokulu'nun ve Osmaniye Meslek Yüksekokulu'nun kendi bünyelerinde kız ve erkek öğrenciler için yurtlar vardır.Yurtlarda genel başvurular Ağustos ayi içerisinde yapılmakta, sonuçlar Eylül ayının son haftası açıklanmaktadır. Öğrencilerin yemek ihtiyacı yurtlarda bulunan lokanta - kantin işletmelerince karşılanmaktadır

Kütüphane

Araştırma ve eğitimin en önemli destek birimi olan Üniversite Merkezi Kütüphanesi'nin 10 000 metrekarelik kapalı alanı bulunan yeni binasında aynı anda 800 okuyucunun yararlanabileceği okuma salonları, araştırma yapmak isteyenler için özel odalar ile 1 sergi, 1 konferans salonu ve öğrencilerin kullanımına açik 1 internet salonu yer almaktadır. Kütüphanede 110 000 kitap, 60 000 cilt dergi bulunmaktadır. Aboneliği devam eden süreli yayın sayısı 900 olup Nadir Eserler Bölümü'nde 77 el yazması, 726 eski harfli basma eser vardır. Çukurova Üniversitesi Merkez Kütüphanesi'nde öğretim üyelerinin, öğrencilerin ve diğer araştırmacıların gereksinim duydukları bilgi tarama hizmetleri için yeterli PC ve CD Rom veri tabanları bulunmaktadır

Teknoloji

Öğrencilerin yararlanmaları amacıyla kurulan ve teknolojinin son ürünü bilgisayarlardan oluşan laboratuvarlar, Çukurova Üniversitesi'nin ayrıcalıkları arasında bulunuyor. Gece saat 22'ye kadar açık olan 8 bilgisayar laboratuarındaki tüm bilgisayarların internet bağlantısı bulunmaktadır. Ayrıca, tüm öğretim kurumlarının bölümlerinde bilgisayar tabanlı, mesleki ders amaçlı, internet bağlantılı uygulama laboratuvarları bulunmaktadır. Kampusta, öğretim kurumları 24 kilometre uzunlukta fiberoptik ağ omurgasıyla birbirine bağlıdır. Üniversitede, tüm bilgisayar programları lisanslı olup, yeni sürümler düzenli olarak öğretim üyeleri ve öğrencilerin hizmetine sunulmaktadır. Öğrencilere ilk yıldan başlamak üzere, Enformatik Laboratuarları' nda zorunlu bilgisayar temel eğitimi de verilmektedir. Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi ise, bilgisayar eğitimine yardımcı olmak, kurslar, seminerler düzenlemek, resmi ve özel sektör kuruluşlarının sorunlarına çözümler üretmek amacıyla çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca fakülte ve yüksekokullarda öğrencilerin derslerini uygulamalı olarak yapabilecekleri modern donanımlı laboratuvarlar bulunmaktadır.

2. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Beslenme

Çukurova Üniversitesi kampusünde öğrenci ve personelin beslenme hizmeti için 10 000 kisiye yemek çikartabilecek kapasitede, 6500 metrekare alanı olan bir kafeterya bulunmaktadır. Kampüs içerisindeki bütün fakülte ve yüksekokulların öğrenci ve personeline öğle yemeği bu merkezi kafeteryada verilmektedir. Günde yaklaşık 5000 öğrenci ile personel merkezi kafeteryada yemek yemektedir. Ayrıca Tıp Fakültesi 4., 5. ve 6. sınıf öğrencileri için Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ndeki öğrenci yemekhanesine 400 kişilik, kampus dışında egitim- öğretim gören İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne 700 kişilik, Ceyhan Meslek Yüksekokulu'na da 200-300 kişilik yemek merkezi kafeteryadan gönderilmektedir. Merkezi kafeteryada öğrenci, akademik personel ve idari personel salonları olarak üç bölüm halinde hizmet verilmektedir. Kafeteryada sandviç, içecek vb. veren bir bölüm de mevcuttur. Kafeteryanın salonları öğrenci çayları ve diğer sosyal etkinlikler için de kullanılmaktadır.

Sağlık

Çukurova Üniversitesi Mediko-Sosyal Merkezin'de çeşitli branşlarda 10 uzman, 6 pratisyen hekim, 1 dişeti hastalıkları uzmanı, 4 diş hekimi, 1 biyokimya uzmanı, 1 sosyal hizmet uzmanı, 5 hemşire, 2 diş teknisyeni, 3 laboratuar teknisyeni, 1 elektrik teknisyeni, 8 memur ve 5 hizmetli görev yapmakta olup, kan ve idrar incelemelerinin yapıldığı bir laboratuar ile EKG ve ultrasound vb. çeşitli cihazlar mevcuttur. Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmayan öğrencilerin görevli hekimlerce saptanan ilaç, gözlük, protez, ortopedik cihaz ve buna benzer ihtiyaçları karşılanmakta, ayakta tedavinin dışında bir tedaviye ihtiyaç gösterenler ile muayenesi Medikososyal Merkezi'nde yapılamayanlar öncelikle Üniversite hastanesine veya diğer sağlık kuruluşlarına sevk edilmektedir. Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı öğrenciler ise, merkezde verilen sağlık hizmetlerinden yararlanabilmekte ancak reçete bedelleri üniversite tarafindan karşılanmamaktadır. Merkez'de ayrıca Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri de verilmektedir. Başvuran öğrencilerin üniversiteye uyum, kişilik, aile, arkadaş, eğitim, barınma ve ekonomik güçlüklerinin çözümü için danışmanlık ve rehberlik yapılmakta, ekonomik güçlüğü olan öğrencilere burs sağlanmakta, ruhsal sorunu olan öğrencilere bireysel tedavi, grup, aile ya da gerektiğinde ilaç tedavisi uygulanmaktadır

Kampus Hayatı

Çukurova Üniversitesi Kampus alanı içerisinde Yapı Kredi Bankası, Türkiye İş Bankası, Akbank ve Ziraat Bankası birer şube ile hizmet vermektedir. Ayrıca yerleşke içinde değişik yerlerde bu bankalara ait otomatik para kullanma makinaları (ATM vezneleri) bulunmaktadır. Çukurova Üniversitesi Kampus alani içerisinde tüm P.T.T. hizmetlerini veren bir P.T.T. şubesi bulunmakta olup değişik yerlerde bulunan telefon kabinlerinden de yurt içi ve yurt dışı görüşme yapmak mümkündür.

Ulaşım

Çukurova Üniversitesi Balcalı Kampusu, Seyhan Baraj Gölü'nün doğu yakasında 22 bin dönüm arazi üzerine kurulmuştur. Doğal bir park görünümünde olan Balcalı Kampusu şehir merkezine 10 km uzaklıkta olup; ulaşım, Büyükşehir Belediyesi ve özel taşıma otobüsleriyle sağlanmaktadır. Belediye otobüsleri şehrin uzak semtlerinden Balcalı Kampusu'na düzenli seferler düzenlemekte, ayrıca minibüs ve halk otobüsleri ile de hiç beklemeden ulaşım sağlanmaktadır.

Burslar

Çukurova Üniversitesi'nde, 2003-2004 eğitim-öğretim yılında çok sayıda burstan yaklaşık 2000 öğrenci yararlanma olanağı bulacaktır. Karşılıksız burslar, Yabancı Dil Hazırlık Programında geçirilecek süreyi de kapsıyor. Burslar, öğrenciler öğrenimlerini başarılı bir şekilde sürdürdükleri sürece devam edecek. Üniversitede bünyesinde yer alan ilgili puan türlerinde bir programı birinci tercih olarak belirlemiş olanlardan, Türkiye genelinde SAY puan sıralamasında ilk 100, EA puan sıralamasında ilk 50 , SÖZ puan sıralamasında ilk 25 ve DİL puan sıralamasında ilk 5 öğrenci arasında yer alan öğrencilere bir defaya mahsus olmak üzere, 1 milyar lira TERCİH BURSU verilecek. Üniversite bünyesinde yer alan ilgili puan türlerinde Türkiye genelinde ilk 2000'e giren öğrencilerden, SAY puan sıralamasında ilk 25, EA puan sıralamasında ilk 15, SÖZ puan sıralamasında ilk 10 ve DİL puan sıralamasında ilk 5 öğrenci aylık 100 milyon lira BAŞARI BURSU alabilecek. Ayrıca, İkinci Öğretim hariç, lisans programlarına yerleştirilen öğrencilerden, fakülte bölümlerini birinci sırada kazananlar, ayda 60 milyon lira TEŞVİK BURSU alma hakkını elde edecekler. Bu üç bursun haricinde öğrencilere DESTEK BURSU olanağı da sağlanacak. Bu burstan, İkinci Öğretim hariç, başarılı olan ve ekonomik durumu iyi olmayan 300 öğrenci yararlanabilecek. Öğrenciler, 60 milyon lira olarak belirlenen Destek Bursu'ndan 9 ay süreyle yararlanacak. Öte yandan, ekonomik durumu elverişsiz 1.200 öğrenciye 9 ay süreyle ücretsiz öğle yemeği verilecek, kitap yardımında bulunulacak.

3. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Kulüpler

Öğrencilerin ilgi alanlarına göre bos zamanlarını değerlendirmesi, özgürce etkinliklerde bulunabilmesi amacıyla 21 kol vardır. Bu kollara, dinlenme, eğlenme ve birlikte yapacakları etkinlikleri kolaylıkla düzenlemelerini sağlamak amacıyla Medikososyal Binası'nın bir bölümü tahsis edilmiştir. Her yıl Mayıs ayında kolların katılımı ile Bahar Şenliği düzenlenmektedir.

Bilgi İşlem
    Briç
    Dağcılık
    Doğa ve Çevre
    Fen Bilimleri
    Finans
    Folklor
    Fotograf
    Gezi
    Havacılık
    İktisat
    İsletmecilik
    Klasik Türk Müziği
    Plastik Sanatlar
    Popüler Müzik
    Rehberlik ve Sosyal Yardım
    Satranç
    Sinema
    Su Sporları
    Tiyatro
    Türk Halk Müziği

Fakülteler ve Bölümler

Diş Hekimliği Fakültesi

Eğitim Fakültesi
    Almanca Öğretmenliği (DİL)
    Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğr (SAY)
    Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği (ikinci Öğretim) (SAY)
    Felsefe Grubu Öğretmenliği (EA)
    Fen Bilgisi Öğretmenliği (SAY)
    Fransizca Öğretmenliği (DİL)
    ingilizce Öğretmenliği (DİL)
    ingilizce Öğretmenliği (ikinci Öğretim) (DİL)
    Okul Öncesi Öğretmenliği (EA)
    Okul Öncesi Öğretmenliği (ikinci Öğretim) (EA)
    Rehberlik ve Psikolojik Danişmanlik (EA)
    Rehberlik ve Psikolojik Danişmanlik (ikinci Öğretim) (EA)
    Sinif Öğretmenliği (EA)
    Sinif Öğretmenliği (ikinci Öğretim) (EA)
    Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (SÖZ)

FenEdebiyat Fakültesi
    Biyoloji (SAY)
    Biyoloji (ikinci Öğretim) (SAY)
    Fizik (SAY)
    Fizik (ikinci Öğretim) (SAY)
    istatistik (SAY)
    Kimya (SAY)
    Kimya (ikinci Öğretim) (SAY)
    Matematik (SAY)
    Matematik (ikinci Öğretim) (SAY)
    Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)
    Türk Dili ve Edebiyati (ikinci Öğretim) (SÖZ)

iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi
    Ekonometri (EA)
    iktisat (EA)
    iktisat (ikinci Öğretim) (EA)
    işletme (EA)
    işletme (ikinci Öğretim) (EA)
    Maliye (EA)
    Uluslararası İlişkiler (EA)

ilahiyat Fakültesi
    ilahiyat (SÖZ)
    ilköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğr (SÖZ)

MühendislikMimarlik Fakültesi
    Çevre Mühendisliği (SAY)
    Çevre Mühendisliği (ikinci Öğretim) (SAY)
    ElektrikElektronik Mühendisliği (ingilizce) (SAY)
    ElektrikElektronik Mühendisliği (ingilizce) (ikinci Öğretim) (SAY)
    Endüstri Mühendisliği (SAY)
    inşaat Mühendisliği (SAY)
    Inşaat Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
    Jeoloji Mühendisliği (SAY)
    Jeoloji Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
    Maden Mühendisliği (SAY)
    Maden Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
    Makine Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
    Makine Mühendisliği (Ingilizce) (Ikinci Öğretim) (SAY)
    Mimarlik (SAY)
    Mimarlik (Ikinci Öğretim) (SAY)
    Tekstil Mühendisliği (SAY)
    Tekstil Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)

Su Ürünleri Fakültesi

Su Ürünleri Fakültesi (Ikinci Öğretim)

Tip Fakültesi

Ziraat Fakültesi
    Gida Mühendisliği (SAY)
    Peyzaj Mimarliği (SAY)
    Ziraat Mühendisliği (SAY)

Adana Sağlik Yüksekokulu
    Ebelik (SAY)
    Hemşirelik (SAY)

Turizm Işletmeciliği ve Otelcilik YO
    Konaklama Işletmeciliği (EA)