Çorum - Merkez - Mehmetçik Lisesi

'Liselerimiz' forumunda DeMSaL tarafından 15 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Çorum - Merkez - Mehmetçik Lisesi konusu Çorum - Merkez - Mehmetçik Lisesi

Çorum Mehmetçik Lisesi, Bakanlığımızın 31. 08. 1999 tarih ve 9861 sayılı oluru ile "Buharaevler Lisesi" olarak kurulmuş, Çorum Valiliğinin 9 Eylül 1999 tarih ve 17. 700 sayılı oluru ile adı "Mehmetçik Lisesi olarak değiştirilmiştir. Aynı yıl yeterli öğrenci kaydı olmaması nedeniyle eğitim-öğretime açılmamıştır.

2000-2001 öğretim yılında eğitim ve öğretime başlanmış olup, halen okulumuzda Lise I. Sınıflar: 9 şube, Normal Lise ikinci sınıflar 2 Fen, 1 Sosyal, 3 Türkce- Mat. Olmak üzere toplam 6 şube, Yabancı dil ağ. Lise 1 fen, 1 Türkce- Mat olmak üzere 2 şube; toplam 8 şube, Normal Lise 3. Sınıflarda 2 Fen bilimleri, 3 Türkçe-Mat. 1 Sosyal 6 şube, Yabancı dil ağ. Lise 1 fen, 1 Türkce- Mat olmak üzere 2 şube toplam 8 şube okulumuz genel toplam 25 şube bulunmaktadır. Toplam öğrenci sayımız 705 dir. Sınıf mevcutları lise birlerde 25-30 civarındadır, lise 2 ve 3 lerde 30 un altındadır.

Okulumuzda hiç bir branşta öğretmen açığı bulunmamaktadır.

Personel durumu şöyledir.

1 Müdür

1 Müdür Baş Yardımcısı

3 Müdür Yardımcısı

7 Edebiyat Öğretmeni

1 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

3 Tarih Öğretmeni

3 Coğrafya Öğretmeni

6 Matematik Öğretmeni

2 Fizik Öğretmeni

2 Kimya Öğretmeni

2 Biyoloji Öğretmeni

2 Beden Eğitimi Öğretmeni

3 İngilizce Öğretmeni

2 Resim Öğretmeni

3 Felsefe Gurubu Öğretmeni

2 Rehber Öğretmen

3 Memur

2 Hizmetli olmak üzere toplam 48 personel bulunmaktadır.

2-OKULUN AMAÇLARI:

Liselerimiz, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nda belirtilen Türk Milli Eğitiminin amaçları ve temel ilkelerine bağlı, vatanını ve milletini seven, şanlı Türk Bayrağına sevdalı, Atatürk ilke ve İnkılaplarına bağlı, fedakar, hoşgörülü, çalışkan ve azimli olarak yüksek öğrenime öğrenci hazırlayan okullardır.

3-ÖĞRENCİ SORUMLULUKLARI:

Temel eğitim kurumlarından sonraki eğitim kurumlarından vatandaşlar ilgi, istek ve arzuları doğrultusunda yararlanırlar. Kanun ve yönetmelikler çerçevesi içinde kayıt alanımız içinde oturan her öğrenci, okulumuzda eğitim ve öğretim görme hakkına sahiptir.

Lisemizde okuyan her öğrenci, M. E. B. Ortaöğretim öğrencileri ile ilgili koyduğu her esasa ve kurala uymak zorundadır.

4-OKULDA UYGULANAN PROGRAMLAR:

Okulumuzda yüksek öğrenime hazırlayan programlar uygulanır. Öğretim programları, öğrencilerin istek ve yetenekleri yönünde ortak genel kültür dersleri ve seçmeli derslerden oluşur.

Alan seçimi; Lise I. Sınıf sonunda yapılmaktadır. Öğrenci yoğun Lise I programı sonunda notları istediği alanı tuttuğu takdirde, okul yönetimi ve öğretmenlerinin açıklamaları ışığında istediği alanı seçebilmektedir.

Alan seçiminin meslek seçimi demek olduğunun bilincindedir.

Okulumuzda halen bulunan Alan-Bölümler:

a-Fen Bilimleri alanı: Matematik-Fizik-Kimya-Biyoloji

b-Türkçe-Matematik alanı: Matematik-Edebiyat

c-Sosyal Bilimler alanı: Edebiyat-Tarih-Coğrafya

Alanlara kaynaklık eden derslerin yılsonu notu 3. 00 olması gerekir.

5-SOSYAL FAALİYETLERE KATILIM:

Bu öğretim yılında Ders Dışı Eğitim çalışmalarına daha çok ağırlık vererek çalışmaları artırma gayreti içindeyiz.

Her öğrencimizin yeteneğine göre bir sosyal faaliyet içinde görev almasını istiyoruz. Spordan sanata, şiirden makaleye, Milli Bayramlardan kutlanacak hafta ve günlere kadar her türlü yarışma ve programların içinde öğrencilerin olmasını istiyoruz. Bu konularda da velilerimizden öğrencilere destek olmalarını ve teşvik etmelerini istiyoruz.

Bütün bu yarışma ve çalışmaların amacı öğrencilerimizi; Kendine güvenen, geleceğe ümitle bakan, doğru şeyler yapabilen, paylaşması bilen çevresi ile sorunsuz diyalog kurabilen, gençlik enerjisini bu yönde harcayan kişiler olarak yetiştirmektir.

Bu çerçevede okulumuzda Hentbol , Kros, Masa tenisi, Satranç, Şiir Okuma Edebiyat, Folklor, Bağlama, Gitar, Bilgisayar dersleri verilmekte, önemli gün ve haftalarda sunulmak üzere programlar hazırlanmaktadır.

Adres : Buharaevler Mah. Dr. İlhan Gürel Cad. Binevler Yolu Özel Hastane Karşısı - ÇORUM
    Santral : 0 364 226 77 01
    Müdür Tel. : 0 364 227 49 73
    Faks : 0 364 227 49 73

Bu Sayfayı Paylaş