Çocuğunuza Söylemeniz Gereken İlk 10 Şey!

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 11 Mart 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Çocuğunuza Söylemeniz Gereken İlk 10 Şey! konusu Çocuğunuza Söylemeniz Gereken İlk 10 Şey!
    Ne olursa olsun seni seviyorum
    Çocuklarınızın onları koşulsuz sevdiğinizi bilmelerini sağlayın Onları sevmeniz için her zaman iyi, başarılı ya da akıllı olmaları gerekmediğini vurgulayın Onların başarı ve başarısızlıklarını sevin

Sana saygı duyuyorum
    Çocuklar da saygıyı hak ederler! Çocuklarınıza saygı gösterdiğinizde, onlara başka insanların değer ve sınırlarına saygı duymayı da öğretirsiniz

Kararını destekliyorum
    Onlara zarar verecek birşey olmadığı sürece kararlarını destekleyin Hayal ve hedefleri ebeveynleri tarafından desteklenmediği için ömür boyu gücenme ve pişmanlık duygularıyla yaşayan pek çok yetişkin vardır

Seni dinliyorum
    Hüküm vermeden ve eleştirmeden dinleyin Kendinizi referans göstermeden dinleyin Yalnızca dinlemek niyetiyle dinleyin Söylediklerini anlamanız, birşeye bağlamanız ya da beğenmeniz gerekmez Yalnızca dinleyin

Günüme renk katıyorsun!
    Çocuğunuzun, yaşamınıza ne kadar çok neşe kattığını bilmesini sağlayın Onlara bir lütuf olduklarını gösterin

Benim çocuğum olduğun için çok şanslıyım
    Onlara, hayran olduğunuz eşsiz niteliklerden bahsedin Beceri ve yeteneklerini sizinle paylaşmalarını teşvik edin

Biraz daha anlatsana
    Zararsız sorular sorun Konuşmalarından keyif aldığınızı hissettirin Dikkatinizi verdiğinizi göstermek için, tonlama ve vücut dilinden yararlanın Söylediklerine karşı ilgili olun; ama sözlerini kesmeyin

Anlamak istiyorum
    Çocuğunuzun içinde bulunduğu durumu anlamadıysanız, bunu ona söyleyin Sizinle paylaşmasını isteyin; ama zorlamayın Kendi isteğiyle size gelmesini sağlayın

Teşekkür ederim
    Onların sorumluluğunda bile olsa minik şeylerden dolayı minnet duyduğunuzu gösterin Siz sormadan birşey yaptıklarında teşekkür edin

Sana yardım edeyim
    Çocuğunuzun yardıma ihtiyacı varsa, yanında olun Sevgi ve ruhunuzla orada bulunun

Bu Sayfayı Paylaş