Çiftlikdere Köyü Merkez Çanakkale

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

  1. DeMSaL

    DeMSaL Özel Üye

    Sponsorlu Bağlantılar
    Çiftlikdere Köyü Merkez Çanakkale konusu Çanakkale Çiftlikdere Köyü - Çiftlikdere Köyü Hakkında - Çiftlikdere Köyü Tanıtımı - Çiftlikdere Köyü Resimleri    Çiftlikdere Köyü, Çanakkale ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

    Tarihi

    Köyün adının nereden geldiği rivayete göre çiftliğe yakın olması ve köy çevresinde çok sayıda dere olmasından dolayı çiftlikdere denilmiştir.köy 200 yıllık bir geçmişi vardır.mustafa kemal atatürkün kurtuluş savaşında köye geldiği bilinir.

    Kültür

    Köyde tahtacı-türkmenleri gelenek ve göreneklerini yaşatmaktadırlar.ocak olarak narlıdere yanyatır ocağına bağlıdırlar.6.7.8 mayıs hıdırilyas bayramamı kutlanmaktadır.boy olarak çiçili olarak bilinir.

    Coğrafya

    Çanakkale merkezine 25 km uzaklıktadır.çan yolu üzaerinde ve atikhisar barajının bittiği noktadadır. çevresi ormanlarla çevrili tarım arazileri az ve kıraçtır.köyde demir madeni ve mermer yatağı mevcuttur.

    İklim

    Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

    Nüfus

    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 211
    2000 172
    1997 134

    Ekonomi

    Köyün ekonomisi ormancılk(tahtacılık ata mesleği)ve hayvancılıktır.90lı yıllardan sonra köy gençleri inşaat sektörüne girmiştir.

    Muhtarlık

    Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

    Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

    2009 - hasan akbıyık -ıraz hasan
    2004 - mustafa akbıyık -gözel


    Altyapı bilgileri

    Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
    Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi    Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
     

Bu Sayfayı Paylaş