Çetederesi Köyü Alaca Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Çetederesi Köyü Alaca Çorum konusu Alaca Çetederesi Köyü - Çetederesi Köyü Resimleri - Çetederesi Köyü Hakkında - Çetederesi Köyü Tanıtım

Çetederesi, Çorum ilinin Alaca ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: ALACA - İl: ÇORUM

Köy Muhtarı: HAYDAR YILDIZ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0(364)4114613

Cep Telefonu: YOK

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 34

1997 - 45

İle Uzaklığı: 76 km

İlçeye Uzaklığı: 26 km

Rakım: 1230 m

Tarihi

Bu köyün tarihi uzun yıllara dayanmaktadır.Ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemesine rağmen kuruluşun Yukarıda .ahsedilen nedenlerder dolayı köyün hititlere kadar uzandığı ve bu köyde bir zamanlar hiristiyanların yaşadığı tahmin edilmektedir.

Kültür

Köyün gabol ve soğandan yapılan çalbırdır.Tabi o müthiş ot yemeğini yani pancar unutmamak gerek...

Coğrafya

Çorum iline 76 km, Alaca ilçesine 26 km uzaklıkta bir orman köyüdür. 5000 dönüm meşelik koruluğu vardır.Sincan,Yenice,Arkaç,Dilkideresidir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz ve İçanadolu iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları gündüz sıcak akşamları serin temiz bir havası vardır. Yayla iklimini andırır. Kışın ise kar yağışı hakimdir buna rağmen hava ovalardan daha sıcaktır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi; buğday, arpa, mercimek, nohut, fiğ ekimi yapılmaktadır. Hayvancılık olarak da sığır, koyun, keçi, tavuk yetiştirilmektedir. Arıcılık ta yapılmaktadır. Üzüm bağları bakımsız olması nedeniyle ekonomik değildir. Son yıllarda ceviz yetiştiriciliği popüler olmaktadır.

Alt Yapı Bilgileri

Sağlık Evi
    Yok
    Sağlık Ocağı
    Yok

İlköğretim Okulu
    Yok
    Taşımalı Eğitim Yapılıyor

PTT Şubesi
    Yok
    PTT Acentası
    Yok